Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lávalámpába milyen izzó kell,...

Lávalámpába milyen izzó kell, hogy ne égjen ki fél évente?

Figyelt kérdés

Sima egyszerű kis asztali lávalámpám van, már évek óta megvan, de fél évente kell cserélni a "jobbnál jobb" izzókat. Már próbáltam csomó félét de nem bírják... Most nem a foglalat és teljesítményre vagyok kiváncsi, az rá van írva a dobozára és be is tartom.

Valakinek van tapasztalata?



2020. jún. 13. 19:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát figyi, szerintem ott más lesz a baj, ha ilyen sűrűn kiég. Nekem ezer éve van lávalámpám és eddig max ha 1x kellett cserélni az izzót. Tedd át esetleg másik konnektorhoz, hátha az áram vagy mittudom én mi a baj.
2020. jún. 13. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
LED-es lámpákat teszel bele?
2020. jún. 13. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Sütőbe valót.
2020. jún. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2020. jún. 13. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
pont azért kérdeztem a LED-et, mert valszeg a hő amit nem tud leadni az nyírja ki.
2020. jún. 13. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Miután a lávalámpa hővel működik, izzólámpa kell bele, ami az előírt teljesítményen fűt. Példa kedvéért legyen mondjuk 20-30 W.

Beteszel egy LED-lámpát, ami fűt mondjuk 5 W-ot, az nem fogja bemelegíteni a "lávát".

Itt jönnek a gondok, ma már nagyon gyenge minőségű izzólámpákat lehet kapni, ami nem bír sok kapcsolást.

Főleg a bekapcsolás nyírja, ha véletlenül elkapod a szinusz csúcsát a bekapcsolás pillanatában, ami 230 x gyök2 = 325 V. Ehhez jön még az izzó hidegellenállása, ami további túláramot hoz létre.

Kíméletes indításra vannak persze áramköri megoldások, de egy laikus nem fog építeni ilyet.

Esetleg, ha van valakinek triac-fényerőszabályzója, manuálisan is megteheti, hogy nulláról tekeri felfelé, így nem kap hirtelen impulzust, van ideje bemelegedni az izzószálnak.

Ebben a videóban Kínából rendelt izzót valaki:

https://www.youtube.com/watch?v=egLlhLMT80g

De nem tudom, az mennyire jó.

2020. jún. 14. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!