Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan lehet egy olyan házi...

Hogyan lehet egy olyan házi berendezést összehozni, ami abból áll, hogy tekerek egy szobabiciklit és az termel áramot, azt tárolom valahogy és pár óráig van áramom? Mik kellenek hozzá?

Figyelt kérdés

Én csak kíváncsiságból kérdezem, mert láttam a TVben, hogy bizonyos hátrányos helyzetűek, akiknek nincs áram a házban így oldják meg.


Ha gamer PCn játszok is, akkor meddig bírná egy ilyen rendszer? Az nem eszik sok áramot?


2020. jún. 19. 20:13
 1/8 Szirty ***** válasza:

Felejtsd el!

Egy élsportoló kb. 200-300W-ot tud termelni huzamosabb ideig (néhány óráig). De azt úgy hogy szakadásik húzza magát.


Még ha élsportoló vagy is, nehéz elképzelni hogy teljes erőből tekered az áramfejlesztőt és még játszol is a gépen...

2020. jún. 19. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
59%
Még egy telefont is nehezen tudnál így feltölteni. Ez legfeljebb pislákoló fényre lenne elég.
2020. jún. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"mert láttam a TVben, hogy bizonyos hátrányos helyzetűek"

Ezt megnéznénk, tudsz linkelni?

2020. jún. 19. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
a "hátrányos helyzetűeknél" van vagy 40 gyerek. Ha azok mind tekernek egyszerre akkor biztos működik :D
2020. jún. 19. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A kerékpárok generátora 3 W teljesítményű (az agyba épített is), azzal nem sokra mégy.

Motorkerékpárból bonthatsz 100 W körülit, ami szintén állandó mágnessel gerjesztett. Azt még meg kell oldani egy lakatos szakembernek, hogy tekerni tudd valahogy. Utána egy kis elektronika, akkutöltés.

[link]

During a bicycle race, an elite cyclist can produce close to 400 watts of mechanical power over an hour and in short bursts over double that — 1000 to 1100 watts; modern racing bicycles have greater than 95% mechanical efficiency. An adult of good fitness is more likely to average between 50 and 150 watts for an hour of vigorous exercise. Over an 8-hour work shift, an average, healthy, well-fed and motivated manual laborer may sustain an output of around 75 watts of power.[2] However, the potential yield of human electric power is decreased by the inefficiency of any generator device, since all real generators incur considerable losses during the energy conversion process.[citation needed]


While attempts have been made to fit electric generators to exercise equipment, the energy collected is of low value compared to the cost of the conversion equipment.[

2020. jún. 19. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A hogy Szervizmérnök úr írta, a kerékpárok generátora 3 W teljesítményű, feszültsége a tekerés sebességétől függően változik, de átlagosan vehető 6 V körülinek. A 3 W-ot és 6 V-ot alapul véve a leadott áram átlagosan 0,5 A. A kerékpár generátora váltakozófeszültséget ad, akkumulátor töltéséhez ezt még egyenirányítani is kell. A végletekig leegyszerűsítve, tegyük fel sorba kapcsolsz 5 db lemerült 1,2 V-os akkumulátort és ezeket töltöd vele. Ha úgy tekered, hogy a töltőáram kb. 0,5 A, akkor ez például 3 óra tekerés után 3 × 0,5 = 1,5 Ah. Ebből nagyjából visszanyerhető 1 Ah. Mire elég ez? Egy 6 V / 3 W-os izzólámpa kb. 2 óráig világítana vele. A hatásfok (generátor, egyenirányító, elektronika, akkumulátor) összességében igen kicsi. Belefektetsz több óra kemény tekerést és kapsz 1 Ah-t, ami 6 V mellett 6 Wh, hát ez nem túl sok. Szervizmérnök úr írta, motorkerékpárból szerezhetsz 100 W körüli generátort, de ezt emberi erővel tartósan meghajtani, igen kemény munka lenne. Próbáltad már mennyivel nehezebb egy olyan kerékpárt tekerni, amelynek működik a generátora? És az csak 3 W-os...
2020. jún. 20. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

De ha én nem kerékpár generátort használnék (dinamót) hanem valami nehezebbet, lendítőkerékkel, vagy nem tudom mit mondjak, mert a motorkerékpárét nem láttam még. Ha valamilyen áttétellel összehoznám, hogy eleinte nehezebben tekerjem, majd sebességgel könnyeben menjen, de egyaránt gyorsabban is, az nem használna?


Amúgy meg a Fókusz vagy a Napló műsorában láttam valamikor, talán kétszer ilyet, nem tudok linket adni, mert alig nézem ezeket a műsorokat.

2020. jún. 20. 10:50
 8/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A lendkerék csak egy energiatároló puffer gyakorlatilag. Teljesítménykiegyenlítő hatása lenne csak, de plusz energiát nem nyersz vele. Csak az lesz, amit beletekertél.

Amit forgás közben kivesz mondjuk egy generátor a lendkerékből (mert folyamatosan fékezné), azt neked ugyanúgy vissza kell pótolni. Tehát a lényegen nem változtat, ilyen szempontból. A kerékpár mozgási energiája, lendülete is ugyanaz lényegében. Magától nem megy egy métert sem valójában (sík terepen).

Az tény, hogy a kerékpáron már 3 W plusz terhelés is feltűnő, ezt én már akkor kitapasztaltam, amikor gyerekkoromban még csak izzólámpák voltak és valami erősebb izzót építettem be a szokásosnál.

Az esti próbánál rá kellett jönni, hogy inkább hagyjuk a hülyeséget, annyira beterhelt. Így rögtön odalett a felhasználói élmény.

Esetedben annyiban lenne más, hogy a tekerésre fordított egész teljesítményt alakítanád át, tehát azt is, ami egyébként a kerékpárt mozgatná.

De ahogy a fenti szövegből is kiviláglik, ha tudnál is 75 W-ot tartósan produkálni, annak jó hatásfokú átalakítása nem olyan egyszerű.

Lehetne barkácsolni persze, csak csodára ne várj. Ahogy írják, még azért a 75 W-ért is elég komolyan meg kellene dolgozni.

2020. jún. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!