Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ez a napkollektor és a control...

Ez a napkollektor és a controller Amper-száma mitől függ? A tölteni kívánt akku méretétől vagy mástól?

Figyelt kérdés

pl ha csak egy kis 6-7 A-es akkut akarok tölteni, akkor elég a 10 A-es controller de ha mondjuk egy nagyobb autóakkut (50-60 Ah), akkor a 60 A-es controller kell?

és ha igen, lefele kompatibilisek? azaz ha a legnagyobbat veszem, az tuti jó lesz a kis akkura is vagy tanácsos az akku Ah-val kb megegyező A-es controllert kérni?

(csak mert árban kb semmi különbség, mi az, ami egyáltalán különbözik a 10 és a 100 A-esben?)


[link]



2020. okt. 15. 10:23
 1/5 anonim ***** válasza:
86%
Napkollektorral nem lehet akkumulátort tölteni, az melegvizet csinál... víz folyik benne nem áram.
2020. okt. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Napelemes rendszerek esetén kontrollert a várható terhelés alapján (és hatásfok alapján) illendő választani.


Egy (csak a példa kedvéért) 10A -es kontroller 10A -es terhelést bír (jó esetben ez csak az akkumulátor felől kivezetett védelem értéke, rosszabb esetben a napelem(ek) felől is ekkora terhelést visel el). Ez természetesen nem azt jelenti, hogy kisebb, pl 2A -es terhelésű fogyasztóval nem használható. Illetve ez az érték az akku kapacitásától (amit egyébként Ah (Amperóra) -ban szokás megadni) független.


+ Infó: Az akkumulátoron szereplő maximális terhelhetőség az akkumulátor tűréshatára a terhelés szempontjából, amit viszont tényleg A (amper) -ben szokás feltüntetni. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztó(k) maximum mekkora árammal terhelhetik az akkut, viszont nem kötelező (sőt, nem is optimális) kihasználni a maximális terhelhetőséget. A töltőáram maximuma is fel van tüntetve néhány akkun, aminek viszont a napelem csúcsteljedítménye fölötti értéknek kell lennie (az akku fesz szintjére átszámolva, esetlegesen a hatásfokkal is számolva), ahhoz hogy töltődés során az akku ne károsodjon.

2020. okt. 15. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A fő kérdésre:

Az amperszám a teljesítménytől és a feszültségtől függ. A teljesítmény viszont napelemek esetén függ a napfény intenzitásától/beesési szögétől, valamint a napelem hőmérsékletétől is...


100Wp 12V -on az 100/12Ap=8.3333333333333Ap


Megj.:

Wp -> Wattpeak -> maximális teljesítmény (ami az oldalon egyszerűen W -ként van feltüntetve, az valójában Wp !!!)

Ap -> Amperpeak -> maximális Amper

2020. okt. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

hát nem mondom h értem, de köszönöm.


akkor a konkrétumok:


Szeretnék napenergiával előállítani áramot egy kis 7 Ah-s zselés aksihoz, és ehhez akarom méretezni. viszont azért kérdeztem h kompatibilis-e lefelé, mert előfordulhat, hogy egy rendes autóaksit is teszek majd, mert menet közben növekedhet a fogyasztás.



ami biztos:


-12v/8W fogyasztás, olykor pl 21 órán át, de máskor több nap szünet is van, azaz szakaszosan

-7Ah zselés aksi (ez esetleg később 50-60 Ah aksi)


igazából más adat nincs, de nem is kell, ha jól gondolom.


ezeket az adatokat ismerve, érdemes a nagyobb A-számú kontrollert rendelni? (maga a napenergia-gyűjtó felülete mindegyiknél ugyanakkora, gondolom, akkor annak viszonylag fix a leadása, vagyis nyilván a naptól függ, de szal nincs oylan h 4-szeres méret, a 100 A-es controllerhez is ugyanaz a méret van)


így akkor lehet pontosabbat mondani? kezdő lépésként, gond, ha a 7 Ah-s zselés aksi töltését egy 100A-es controller szabályozza? vagy jobb, ha ehhez méretezem és csak 10A-est kérek?

2020. okt. 18. 11:40
 5/5 anonim ***** válasza:

8W fogyasztáshoz elegendő a 10A -es kontroller is. Egy ilyen is alkalmazható akár 150Ah -s akkuhoz is (vagy annál is nagyobb kapacitásúhoz is), viszont azt természetesen lassabban fogja feltölteni ugyanarról a napelemről (a töltési teljesítmény nem változik az akku miatt, csak a nagyobb kapacitást teletölteni ugyanakkora teljesítménnyel értelemszerűen tovább tart). Illetve arra érdemes még figyelni, mekkora teljesítményű a napelem. Ha a napelem teljesítménye (névleges maximális rövidzár áramot figyelembe véve) nagyobb, mint 10A, akkor érdemes nagyobb terhelhetőségű kontrollert alkalmazni. Ezentúl azt is érdemes figyelembe venni, mekkora a napelem névleges maximális feszültsége és olyan kontrollert választani, ami azt kibírja, sőt 12V -os akkut tud róla tölteni, feltéve, hogy 12V -os akkut akarsz tölteni (nem pedig pl 24V -os, vagy 6V -os akkut).


A matek részébe nem megyek bele túlságosan, mert nem tudok pontosan számolni hiányzó adatok híján (akku karakterisztikai számításhoz ismernem kellene az akkut), de ha veszteséget nem számolok és a karakterisztikát sem veszem figyelembe, a 7Ah -s akku akkor sem elég 21 órán keresztüli 8W -os fogyasztáshoz (a 8W 12V névleges feszültségen 1.5A -t jelent, amivel még 5 órás üzemidőt sem lehet elérni egy 7Ah -s akkuról). Persze ehhez hozzájön a kiszámíthatatlan (ismeretlen teljesítményű napelem) töltés is, ami tovább bizonytalanítja az elérhető üzemidőt (persze növelve azt, amíg van elegendő napfény).


Az, hogy a "napenergia-gyűjtó felülete mindegyiknél ugyanakkora" nem igazán tudom számításba venni, mert mérettől függetlenül egy napelem teljesítménye (típustól függően) lehet más és más, illetve vannak 12V -os; 24V -os; stb napelemek ugyanakkora méretben, ugyanakkora teljesítménnyel (persze itt a feszültség csak névleges, a max üresjárati fesz jóval efölött van). Éppen ezért lenne jó tudni a napelem adatait is (max rövidzár áram + max üresjárati fesz + esetleg a névleges csúcs teljesítmény).


Tehát csak azt tudom javasolni, amit az első bekezdésben is javasoltam, vagyis:

A várható fogyasztás maximumához és a napelem csúcs teljesítményéhez méretezd a kontrollert.


Összegezve:

Ahhoz, hogy meg tudjam mondani, melyik kontroller optimálisabb (megfelel az elvárásoknak, de nem túlzottan drága) a fogyasztók adatain kívül a napelem adatait is ismernem kellene.



Megjegyzés:

Tegyük fel, a 100A -es kontrollert választod, de sem a napelem felöl, sem a fogyasztók felé nem lesz nagyobb az áram sohasem 10A -nél. Ebben az esetben nem megy tönkre semmi, csak irreálisan túlméretezett (és drága) kontrollerrel büszkélkedhetsz.


Viszont ha a 10A -est választod ugyanilyen napelem+fogyasztó kombinációra (ahol egyik oldalról sem nagyobb az áram 10A -nél), akkor olcsóbban megúszod, mégis minden rendben lesz hosszú távon is.


Azonban ha a 10A -est választod, de nagyobb a fogyasztók terhelése ennél, vagy a napelem teljesítménye, akkor elfüstölhet a kontroller (vagy jobb esetben csak a benne lévő biztosítékok egyike, már hogyha van benne).

2020. okt. 18. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!