Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mit jelent a talppont és a...

Mit jelent a talppont és a talpponti melegedés a villámvédelemben?

Figyelt kérdés
Hőhatást okoz a becsapódási ponton kialakuló talpponti melegedés. - jegyzetből a mondat.

2020. nov. 5. 00:29
 1/5 anonim ***** válasza:
69%

A talpponti melegedésből származó sérülések a villámvédelmi rendszer mindazon elemein

megfigyelhetők, amelyeken kisülés alakulhat ki, pl. felfogó rendszerek, szikraközök stb.

A talppontban megolvadás és anyagfogyás léphet fel. A valóságban a kisülés

talppontjában a kisülésből származó nagymértékű hőenergia-bevitel történik, és a nagy

áramsűrűségek miatt nagy az ohmos melegedés is. A hőenergia legnagyobb része a fém

felszínén, vagy ahhoz nagyon közel keletkezik. A talppont közvetlen közelében több

hőenergia keletkezik, mint amennyit a fém el tud vezetni, ez egyrészt sugárzás révén

távozik, másrészt megolvasztja és elpárologtatja a fémet. A jelenség mértéke az áram

csúcsértékétől és időtartamától függ.

2020. nov. 5. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
53%
Talppont az, ahol a főkisülésnek az alsó vége van. Hétköznapokban azt mondják, ahová becsap a villám, de ugye a leggyakoribb villámnál a főkisülés az onnan indul felfelé. Közvetlenül a talppont előtt nagyobb feszültségesés van (15-20 V), és ez a felszabaduló energia, ami a talpponti melegedést okozza, ezzel a (nagyjából a kisülés alatt állandó) feszültséggel meg a töltéssel arányos. A töltésre vonatkozólag meg van valószínűség. A főkisülés csatornájára lehet kb 5 cm átmérőt venni, ha lemezen van. Így aztán kiszámolható, hogy milyen vastag fémlemezt (vagy milyen átmérőjű hengeres vezetőt) mekkora valószínűséggel olvaszt meg villámcsapás.
2020. nov. 5. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ezekből bevallom nem sokat értek. 1-es szerintem bemásolni én is be tudok ilyen írásokat. Sorry.

Léci mondjátok úgy el nagyon egyszerűen.


Mi a talppont? Minek a talppontja? És miért melegedik?

Odáig értem hogy belecsap a villám a felfogórúdba a háztetőn.

A felfogórúdnak a legalsó pontja a talppont? Miért lesz rajta feszültségesés? Nem amikor a fesz. emelkedik akkor járna hőhatással melegedéssel?

2020. nov. 5. 17:28
 4/5 anonim ***** válasza:

Én nem tudom, mit lehet azon nem érteni, hogy: "Hétköznapokban azt mondják, ahová becsap a villám"

AZ A TALPPONT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2020. nov. 5. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
4-es ezt köszönöm értem. Ne haragudj kétségem sincs hogy jó meghatározást adtál. Én még képzetlen vagyok. Köszönöm hogy megírtad foglalkozom vele éppen.
2020. nov. 7. 20:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!