Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Villanyszerelésben a vezeték...

2105as kérdése:

Villanyszerelésben a vezeték terhelhetősége mennyi? Milyen kismegszakítóval kell szabvány szerint védeni ?

Figyelt kérdés

A vezetékterhelhetősége, eléggé vitatott téma, mivel akárhány oldalt megnéztem szinte mindegyik más értékeket sorol fel.

Magyar szabvány (hivatalos és aktuális) létezik valahol, fellelhető ?

Egyszer mondák, hogy változott, hogy hányas vezetékeket milyen kismegszakítóval kell védeni.

Aztán egyik szaki monda, hogy jelenleg 1.5mm^2 vezeték 13A kismegszakítóval védhető, ez a max. (réz vezeték)

Illetve figyelembe kell venni a vezeték hosszát, kb 80m után már 2.5mm^2 vezeték kell a zárlati áram miatt.

Honnan veszik, illetve hogyan lehet értesülni ezen szabványról ha módosul ?



2020. dec. 11. 20:49
 1/2 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy az 1,5-ösön 16 Amper a maximum, ezért 13-ast tesznek rá, mert némi túlterhelést rövid ideig enged a kismegszakító, a 13-as 16 Ampert kb fél óráig, hogy ez ne okozzon gondot, azért van így. A 2,5-ös papíron 24 Amper, ezért 20-ig szokták engedni.
2020. dec. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szabványról akkor lehet értesülni, ha figyeled a:

[link]

hivatalos kiadványt.

Érvényes szabvány a terhelhetőségről az MSZ HD 60364-5-52:2011 (+ egy kieg).

A szabvány nem olyan egyszerű, mint a régi magyarok voltak. Így aztán az, hogy 13 A, az csak egy közelítés a másfelesre. Az elhelyezési körülményeket kell elemezni.

Nem kell a kismegszakító túlterhelhetőségét figyelembe venni, a névleges értéket lehet figyelembe venni.

A neten sok helyütt kering a régi magyar szabványból a táblázat (6 oszlop, A, B és C csoport, mindháromnál alu és réz), de a fele olyan hülye, hogy kritika nélkül átvette a hibás táblázatot, meg a nem-a-legutolsó-kiadás-szöveget hozzá.

2020. dec. 11. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!