Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kábel keresztmetszet méretezés...

Kábel keresztmetszet méretezésénél mekkora cos fi-vel kell számolni?

Figyelt kérdés

eltekintve a szabványoktól, ha egy épület összteljesítménye 13kW, akkor mekkora cos fi vel kell számolnom hogy kitudjam számolni a felvett áramot?


foglalkoznak a cos fi vel egyáltalán? mert valahol láttam, hogy ilyeneknél nem, csak motoroknál szoktak átlagos cos fi = 0,7 el számolni igaz ez?



2021. jan. 23. 20:03
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

3.-hoz: "Az "igény" nem a hatásos, hanem az eredő teljesítmény. Ez négyzetgyök(meddő²+hatásos²) vagy ugyanez komplex értékekkel: P hatásos +j P meddő."


Hát elég rég óta vagyok a szakmában, de ilyen formában az "eredő" teljesítményről nem hallottam. Jelenlegi ismereteim szerint létezik látszólagos (VA), hatásos (wattos W), és meddő (reaktív, VAr).

Sőt a többek által hivatkozott MSZ 447 (még mindig ez a szabvány az egyik ami hatályos és közel áll a kérdéshez), végig wattos igényről beszél. Ugyanis a felhasználó egyrészt a wattosért (hatásos) fizet, másrészt arról van ismerete, mert őt az érdekli, hogy a gépét, kemencéjét, nappaliját hány W fogja forgatni, fűteni, világítani stb. Az, hogy technikailag ehhez tartozik egy meddő igény is, az pont nem érdekli a felhasználót. Az legyen a tervező/áramszolgáltató/szomszéd bácsi stb. problémája. Ezért is írja a 447-is (meg a hasonló tárgykörű régi szabványok, tervezési ajánlások stb.), hogy a méretezésnél vagy tudjuk a teljesítmény tényezőt akkor azzal számolunk, vagy nem tudjuk akkor meg 0,7-el számolunk.

Az összes többi tudományos szemfényvesztés kategória.

2021. jan. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
0%

Ne emlegessétek már mindig azt a 447-et. Az már 45 éve is ugyanazt írta. Miközben ide nem nagyon tud érvényes lenni úgy általában, mert a modern motoroknál 1 kW felett már a cos fi az 0,8-nál nagyobb. Az egyfázisúaknál meg normális esetben kondenzátor van, gyakorlatilag cos fi = 1.


A helyzet még annyival is bonyolultabb, hogy magában a villanymotorok adattáblán megadott teljesítménye az a tengelyen leadott mechanikai teljesítmény, tehát még az áramhoz a hatásfokkal is osztani kell. De lehet, hogy a lapszabász gépen nem a motor teljesítménye van megadva.

2021. jan. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
13%

Milyen érdekes, hogy senkinek nem jutott eszébe, hogy egyáltalán mire szeretne a kérdező méretezni:

Feszültségesésre, melegedésre, zárlati igénybevételre? Elvileg mindháromra kellene.

2021. jan. 24. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
14: A kérdező a felvett áramot szeretné kiszámolni, ha elolvasod a kérdést. Hogy ő ebből hogyan számol tovább az az ő dolga és nem a kérdés témája.
2021. jan. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
13: És tudsz hatályos szabványt amelyik "jobb" mint a 447? Egyébként a szolgáltatói üzletszabályzat és (áttételesen a VET is) ezt hivatkozza. Nem igazán lehet megkerülni. És ha elolvasod akkor abban benne van, hogy ha ismered a cos fi-t akkor számolhatsz azzal 20kW fölötti nem háztartási fogyasztóknál.
2021. jan. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
27%
#16: nem, nem tudok. De attól még ez ósdi. Abban sem jó, hogy a pont az tulajdonképpen a 20 kW a fogyasztási helyre vonatkozik. És mondjuk egy 13 kW-os helyen, ha a legnagyobb motor 300 W-os, akkor tökmindegy. És, mint tudjuk, a névleges teljesítmény az még kevés ide. De annyira sosem érdekelt. Az MSZ 1585-ben van értelmes irányba menő (kis) változás, ami nekem köszönhető. Csak sokáig kell magyarázni ezeket, mire megértik. :D Ráadásul most a 447-et már nem a hálózatos emberek gondozzák, hanem a mérősök, azokkal értelmesen dumálni...
2021. jan. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

msz 447 et megnéztem két helyen. egyik doksi azt irja hogy cos fi=1. a másik hogy cosfi= 0,7.


[link]


[link]



végeredményben arra jutottam hogy általánosságban cosfi=1 el számolok majd.

motoros hálózatban cos fi =0,7 el ha nem tudom pontosan a cos fi ket.


jövőhéten megjön a villamosipari szakemberek kézikönyve abban ami le lesz írva azt veszem relevánsnak.

2021. jan. 24. 20:19
 18/23 anonim ***** válasza:

"megnéztem két helyen"

Az első link az visszavont szabvány, a második az a meghirdetett. Mindkettőben benne van a motoros 0,7 cos fi.

A cos fi = 1 az a meghirdetett szabványban először szerepel, de, mint a power point mondja, lakásoknál értelmezendő: "Lakóépületek esetében a feszültségesés"



"megjön"

Megírhatnád ide majd, mit olvasol benne.

2021. jan. 24. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Csak az egyikben találom a

cos fi = 0,7 et


A másikban meg csak a cos fi =1 et


Légyszi írd le hogy hányadik oldalon találom őket.

2021. jan. 25. 07:56
 20/23 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, nem figyelsz.

Milyen őket? Azt írtam, hogy a meghirdetett szabványban van először a cos fi =1-ről szó. Tehát az első linken levő szabványban, mely 1998-as, ott nem fogod megtalálni, mert az nem a meghirdetett szabvány, az már egy visszavont.

(Meghirdetett = régebbi szóhasználattal érvényes)

A második link az meg jól áthatóan nem a szabvány, az egy power point előadás a szabványról. Abban azért nem találod a 0,7-et, mert nem vették bele az előadásba, mivel az nem változott, és az új szabvány ismertetése általában a változásokról szól.

2021. jan. 25. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!