Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha egy tölthető (NiMH) AA...

Ha egy tölthető (NiMH) AA elemre rá van írva, hogy 2500mAh, az tulajdonképpen mit jelent?

Figyelt kérdés

Azt jelenti, hogy ha - tegyük fel - van egy 3.6V-on üzemelő eszközöm, aminek viszont legalább 2.5A kell, akkor 3db sorba kötött ilyen elem fixen le tudja neki adni a 2500 mAmpert?


Vagy ez csak azt jelenti, hogy 1 óra alatt valamennyi időintervallumra mérhető teljesítményt lead, de kitárt, hogy folyamatosan 2 és fél Amper levehető legyen róla?


Egyetemi felvételihez kell project munkát csináljak és mobil tápellátást kell saját kezűleg csinálnom hozzá.

LM338T fesz. stabilizátorom van, de nem tudom, milyen elemtípust kéne használjak, amivel a miniszámítógép felé (RaspberryPi) legalább 2.5 Amper eljutna.



2021. jún. 21. 23:38
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Bocs a visszakérdezésért, de hogyhogy ennyit zabál a raspi?
2021. jún. 21. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Villamosmérnök vagyok.


"Vagy ez csak azt jelenti, hogy 1 óra alatt valamennyi időintervallumra mérhető teljesítményt lead, de kitárt, hogy folyamatosan 2 és fél Amper levehető legyen róla?"

Igen, konyhanyelven megfogalmazva ezt jelenti.


"LM338T fesz. stabilizátorom van"

Ez nem jó, kapcsolóüzeműt válassz. Ha nem tudod miért, akkor kérdezz, vagy nézz utána.


"de nem tudom, milyen elemtípust kéne használjak"

Li Ion, azon belül olyat, ami tudja, ami ide kell. Biztos kell 2.5A?

A RaspberryPi nem 5V-ról megy?


Ui.: nincs olyan, hogy tölthető elem. Értem én, hogy rechargable battery, de ezt magyarul akkumulátornak hívják.

2021. jún. 22. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti a kapacitás, amit írtál. AZ idő és az áramerősség szorzata. Egy jobb NiMH akku elvileg le tudja adni a kapacitásának megfelelő áramerősséget egy órán keresztül is, de számolj azzal, hogy az utolsó 10%-ot már csak 1V körüli cellafeszültség mellett fogja tudni, és a ráírt kapacitást többnyire 0,9 voltig merítve tudja.

LM338T-t elfelejteném a helyedben, keresnék valami egyszerű step-down kapcsolóüzemű stabilizátort, aminek a bemenetére akasztanék legalább 4 sorbakötött NiMH cellát. De még inkább nem NiMH, hanemy két sorbakötött Li-Ion akkut. 18650 méretűből akár már 3,5 Ah kapacitásút is találsz. A kapcsolóüzemű stabilizátor veszteségeit is figyelembevéve lenne kb. 3 óra üzemidőd ha 3,6 volton tényleg 2,5 ampert fogyaszt a RaspberryPi.

2021. jún. 22. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

A RaspberryPi perszehogy 5V-ról működik. Csak arról tud, elég kicsi tűréshatáron belül.

Ezért említettem sorba kötött elemet.


Nem tudom sajnos, hogy miért jobb itt a kapcsolóüzemű feszültség stabilizátor. Megköszönnék, ha valaki leírná, ide miért lenne jobb ez.


A RaspberryPi azért eszik ennyit, mert rá van kötve egy USB HUB, egy vez.nélküli egér+billentyű, és egy USB stick hang"kártya". Illetve nem csak a RaspberryPi van, hanem még egy mini HDMI kijelző is.

Így sajna gyorsan eléri a 2+ Ampert.

RaspberryPi A+ verziót rendeltem (ezért viszont kellett a HUB, de ez még mindig jobb megoldásnak tűnt), hogy ezzel is csökkenjen a fogyasztás, de sajnos itt sok cuccot kell összezsúfolni.


Sajna azért sem tudok egy instant PowerBank-ot használni, mert az egész áramkörben van még egy kicsi D osztályú erősítő, egy külön DAC, és az azt vezérlő microkontroller (még a Raspberry bootolása előtt kell jelet küldjek a DAC-ra, ezért kell a külön ATmega IC), és ha ezek nincsenek teljesen külön tápvonalon izolálva, akkor sajnos nagyon csúnya digitális zajok keletkeznek - ami egyébként a RaspberryPi-n jellemző, sokan mások is szenvedtek ezzel, szóval ezt az egyet nem én bénázom el.

2021. jún. 22. 00:24
 5/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm minden eddigi meglátás. Sajnos már csak 2 napom van végezni a projectel, muszály lesz összecsapjam, félkész állapotban előadjam a felvételin, de a dokumentációban még bele tudom írni, hogy hogyan kéne befejezni ennek az összerakását.


A LiIon akkumulátor jó ötlet!

Esetleg okostelefon akkumulátora - tegyük fel, közelben van ilyesmi is mobilszervizesnél - jó lehet, előnyös lenne? Vagy van szerintetek jobb megoldás?


Üzemidőben 70 percet kell kibírjon a készülék. Ezen túlmenően fontosabb a kompaktság.

2021. jún. 22. 00:30
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

"miért jobb itt a kapcsolóüzemű feszültség stabilizátor."

Mert nem melegszik, a másik fajta (lineáris, vagy áteresztó tranzisztoros) meg igen, ekkora áramnál meg nagyon, amivel két gond van. Az egyik, hogy hűteni kell, a másik hogy az akkuban tárolt energiád elég nagy része nem az áramkörödet hajtja majd, hanem a stabilizátort fűti, tehát veszendőbe megy.

2021. jún. 22. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Oh! Köszönöm!

Na, ez nagyon hasznos infó! Feltétlenül beleírom majd a doksiba.


Viszont egy ilyen kapcsolóüzemű mennyivel foglal el több helyet, mint amit a lin.fesz.szab. foglalt volna?

Van annyira kicsi, hogy az LM338T-nél+hűtőbordánál ne foglaljon nagyobb helyet?

2021. jún. 22. 00:34
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem foglal nagy helyet. Pl. LM2596-ra keress rá google-ben, és kiad kész modulokat is. Képen látod, hogy mekkora. Hestore.hu árulja a kész modult is.
2021. jún. 22. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal kisebb. A soros áteresztó stabilizátor akkora tápfeszültségnél, amiről már stabilan tartja az 5 voltot, annyit fog disszipálni, hogy egy nem túl kicsi hűtőborda kell neki.


Egy kapcsolüzemű cucc meg kb így néz ki:

[link]

2021. jún. 22. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Analóg stabilizátornál valószínűleg 7 db sorosan kapcsolt 1,2 V-os akkumulátor (8,4 V) kellene, 6 db (7,2 V) nem biztos, hogy 2,5 A terhelőáram mellett elegendő lenne ahhoz, hogy a kimeneti feszültség stabilan 5 V maradjon. 8,4 V bemeneti feszültség esetén az analóg stabilizátornál fellépő veszteség (Ube–Uki)·I=(8,4–5)·2,5=8,5 W. Ekkora teljesítmény fűtesz el az stabilizátor IC-n. Ugyanakkor a leadott teljesítmény 5·2,5=12,5 W, ami csak 12,5/(8,5+12,5)·100≈60% hatásfokot jelent. Akkumulátoros üzemnél ez nem éppen előnyös, mert jelentősen csökkenti az üzemidőt. A kapcsolóüzemű stabilizátor vesztesége ennél jóval kisebb, hatásfoka 90% feletti is lehet, így az akkumulátorokban tárolt energia nagyobb része használható fel a készülék működtetésére, vagyis az üzemidő nagyobb lesz.
2021. jún. 22. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!