Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kétoldali fázis? Hogyan...

Kétoldali fázis? Hogyan lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Itthon az egyik 4-es elosztóban mindkét oldalon van fázis, ha bedugom a fázisceruzát (a fázisra kicsit jobban világít, de a nullára is azért elég határozottan felgyullad a lámpa). Megmértem multiméterrel, és 30V van a F és N között, 230V a F és a PE között, és 92V a N és a PE között. Érdekességképpen alacsony impedanciás üzemmódban F-N: 3.5V, F-PE: 230V, N-PE: 99V. Mire kell itt gondolni? A folytonosságvizsgálat szerint nincs összeköttetés a F és N között (bár itt ellenállást nem mértem). Ami a legfurább, hogy kisimpedanciás üzemmódban nagyobb feszültséget mérek, mint simán, pedig elvileg ilyenkor kellene alacsonyabbat mutatnia.


Ha ez releváns, az elosztó kapcsolója nagyon halványan pislákol csak, de amikor odaérintem a multimétert bárhova, akkor rendesen pirosan világít a kapcsoló.


Mi történt itt? Szeretném érteni, de tanácstalan vagyok. Köszi előre is!



2021. jún. 28. 13:30
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

#Szirty:

Nagyon köszönöm! Hasonlót 2db 30m-es hosszabítóval próbáltam itthon kikísérletezni, de ott nem pl sikerült feszültséget mérnem. A kertben kihúztam szorosan egymás mellett őket, az egyiket bedugtam, még fogyasztót is kötöttem rá (4A-t vesz fel), és így is 0.0V volt a másik, mellette haladó, be nem dugott vezetékben. Lehet, hogy még így is messze voltak egymástól? Kipróbálom így, hogy ugyanannak a kábelnek az egyik erét kötöm csak be. Vagy amire most gondolni tudok e kísérlet kapcsán, hogy mivel a F és N ellenétes irányba "folyik", lehet, hogy amiatt nem mértem semmit a másik vezetéken? Mert a 2 ér erőtere kioltja egymást, és az eredő H az akkor nulla?


Az eredeti kérdésre visszatérve, fémes háza van az elosztónak, de nem tudunk róla, hogy lenne benne akár túlveszültségvédelem, vagy zavarszűrés.


#9-es:

Alacsonyabb műszerimpedancia: = 900kΩ, a hagyományos üzemmódhoz képest, ami 10-12 MΩ, mérési tartománytól függően.


-----------


#10-es:

Nyilván ha megmondod hogy a mért pontok helyett inkább mit mérjek, akkor hallgatok rád, biztos értesz hozzá. De ez egy olyan weboldal, ahol az egyik ember kérdez valamit, a másik meg, ahogyan azt Szirty is tette, megpróbálja elmagyarázni, hátha a kérdező megérti (amúgy az érdeklődés megvan, szóval nem nulláról indulok). Akinek viszont nincs kedve magyarázni, az ne rontsa itt fölöslegesen a levegőt. Tudjuk, hogy te nagyon okos vagy, felnézünk rád, de ha nincs kedved segíteni, akkor mit csinálsz még itt? :) Menjél vízipisztolyozni...

2021. jún. 29. 14:01
 12/16 Szirty ***** válasza:
100%

A kedvedért kipróbáltam:

Egy 5 eres, 2m hosszú kábel egyik végén az 1-es érre rákötöttem a fázist. Az 1-es ér másik vége és a többi ér mindkét vége szabadon volt.

Az összes szabadon maradt ér mindkét végén világít a fázisceruza.

A nullához képest a 2-es éren 96V, a 3-as éren 112V, a 4es éren 121V, a Z-S éren 97 volt mérhető.


Nem tudom nálad miért működik máshogy a fizika... :)

2021. jún. 29. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Mert ő egy mellérakott másik kábelen próbálta indikálni.


Kérdező, bocs, ne keverjük az indukciót és a kapacitív osztókat.

2021. jún. 29. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Szirty ***** válasza:
100%

"Kipróbálom így, hogy ugyanannak a kábelnek az egyik erét kötöm csak be. "


Igen ezt írtam le hogy ezt próbáld ki. Ha az elosztó kábeled dugvillájánál vagy az aljzatban ahova bedugtad nulla szakadás van, akkor kb ez a helyzet fog előállni.

2021. jún. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Kipróbálom, nagyon köszönöm! :) Mérek majd ellenállást is az elosztóban, hátha megtalálom a szakadást.
2021. jún. 29. 18:41
 16/16 A kérdező kommentje:
Végül szét is szedtem az elosztót és a benne levö csoki volt elolvadva (biztos erről kapta a nevét, hogy nagy melegben elolvad :D ), és azt wagóra cserélve megszűnt a probléma. Az ellenállásmérés is előzőleg megerősítette, amit Szirty mondott: hogy a nulla volt megszakadva! Nagyon köszönöm a segítséget, meg a kísérleteket!
2021. júl. 4. 22:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!