Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ez hogyan működik? (villamossá...

Ez hogyan működik? (villamosság/elektromosság)

Figyelt kérdés

Sziasztok, szeretném a segítségeteket kérni, egy apró dologban.

Egy lámpaáramkörhöz szeretnék két akkumulátor párhuzamosan összekapcsolni. Mindjárt kifejtem részletesen is!

Akk1 = 12V, 100Ah, 900A

Akk2 = 12V, 50Ah, 680A

Lámpa = 9-32V, 1.25A, 15W


Azért használok két aksit, hogy tovább bírja a lámpákat.

Ugye, sorosan nem köthetem őket össze a kapacitás miatt, ezért tudom csak párhuzamosan. Ilyenkor a 12V marad, de viszont a kapacitás 150Ah lesz, és a hidegindító áram (ami nekem nem feltétlenül lényeges) 1580 A lesz.

Az első akkumulátor kicsit "idősebb" mint a második. Olvastam valamelyik oldalon, hogy párhuzamos kötés esetén nagyjából egy korúnak kell lennie a két (vagy több) akkumulátornak.

Ez számít az én esetemben, vagy nyugodtan összeköthetem őket, ily módon?

Ez lenne az egyik kérdésem, a másik az, hogy valaki konkrétan leírná, hogy a jelen esetben 150Ah az pontosan "mit jelent". Azt értem, hogy minél több a kapacitás, annál több az élettartam stb., viszont én arra lennék kíváncsi, hogy pl. 1 óra hány ampert tud leadni , vagy ilyesmi. Tehát igazából azt, hogy van-e arra képlet, hogy kiszámítsam, hogy ilyen fogyasztás/áramerősség mellett, meddig bírná a két akkumulátor (vagyis, hogy hány óra múlva merülne le)?!


Kérlek segítsetek nekem ebben a két kérdésben!

Nagyon megköszönném! :)



2022. márc. 18. 21:53
 1/7 anonim ***** válasza:
38%
Rossz otlet. Az eltero kapacitasu, belso ellenallasu es emiatt teljesen maskepp toltodo-merulo akkumulatorok kozott akkora kiegyenlito aramok fogbak megindulni, hogy az osszekoto vezeteked hamar elolvad, de elotte felgyujtja a kornyezetet.
2022. márc. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
2022. márc. 18. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
71%

"a hidegindító áram 1580 A lesz."

Dehogy lesz :D

Ha a kicsi akksin átgyalogol a 900A, akkor puputevének fogja magát álcázni.


100 Ah-val az adott lámpa kb 70 órát világítana, az 50-essel, meg még a felét. Mivel használt akksik, ez sem biztos.

Nem érdemes a két akksit összekötni, egymás utána kéne lemeríteni őket. Kellene egy vezérlés hozzájuk, hogy amikor az egyik lemerül, akkor kapcsoljon át a másikra és amikor az is lemerül, akkor meg kapcsolja le a fogyasztót megvédve az akkukat.

Ha összekötöd őket, akkor a nagyobbik miután a kissebbik lemerült, azt fogja tölteni.

2022. márc. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
53%

"Ugye, sorosan nem köthetem őket össze a kapacitás miatt,"

Nem ugye.

Kösd sorba az akkukat és működni fog. Ez a legjobb amit tehetsz. Ezzel sacc 80 órányi üzemidőt kapsz ideális esetben. A többit felejtsd el.

2022. márc. 19. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Egyetértek 3-as válaszával.

Ha az akkumulátorok kapacitása különböző, akkor igazából sem a soros, sem a párhuzamos kapcsolás nem megfelelő.

Soros kapcsolásnál, amikor a kisebb kapacitású akkumulátor lemerül, akkor a nagyobb kapacitású a fogyasztón keresztül ellenkező polaritású feszültség „kényszerít” rá. Ez megfigyelhető azonos, sorosan kapcsolt ceruza akkumulátoroknál is. Amikor még az egyikben van töltés, de a másik lemerült, akkor sok esetben közel 0 V vagy kis negatív feszültség mérhető a hamarabb lemerültön. Ez nem igazán előnyös a már amúgy is lemerült akkumulátorra nézve.

Párhuzamos kapcsolásnál a nem pontosan azonos feszültség és belső ellenállás miatt az akkumulátorok között kiegyenlítő áram folyik, ez felesleges veszteséget okoz. A hamarabb lemerülő akkumulátort a másik elkezdi valamelyest tölteni.

Persze minkét esetben működni fog, de önmagában egyik megoldás sem tökéletes.

2022. márc. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem köszi a válaszokat! És arra nincs valamilyen képlet, hogy kiszámítsam adott áramerősség/fogyasztásnál, hogy mondjuk 100 Ah hány óra múlva merülne le? Esetleg valaki ezt megtudná nekem mondani?
2022. márc. 19. 16:07
 7/7 anonim ***** válasza:

Van erre képlet, de ez csak egy közelítés:

t=C/I

C: az akkumulátor kapacitása

I: a kisütőáram

Ha C=100 Ah és I=1,25 A, akkor az üzemidő:

t=100/1,25=80 h

A valóságban ettől valamennyivel eltér, mert az akkumulátor kisütésekor a feszültsége folyamatosan – bár nem nagy mértékben – de csökken. Emiatt a lámpa áramfelvétele is folyamatosan csökken. Ráadásul a lámpa árama nem arányosan csökken a feszültséggel. Ezért ez a képlet csak tájékoztató jellegű, akkor lenne igaz, ha az áram az akkumulátor kisütésének folyamán állandó lenne. Ezenkívül az is lehet, hogy az akkumulátor kapacitása sem egyezik a névleges értékével, főleg, ha már használt.

2022. márc. 20. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!