Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Okos villanykapcsoló beszerelé...

Okos villanykapcsoló beszerelése? Nincs 0 ( kék ) vezeték elvezetve.

Figyelt kérdés

Beszereztem egy okos villanykapcsolót ( egypólusú ), amihez kell a 0 ( kék ) vezeték, a jelenlegi kapcsoló mögötti dobozban viszont sajnos csak 2 fekete vezeték van.

4 emeletes " panel", szóval mmfal kábelek vannak a falba vakolva..így azt jelenleg nem szeretném szétbontani.


Valahol van egy doboz is a falban ( elvileg ) de eddig sajnos nem találtam meg. Hiába kopogtattam, sajnos hiába. Próbáltam a megszokott elv szerint ( vízszintesen, és függőlegesen mehetnek a vezetékek ) de így sem jártam sikerrel. Gondolom az is be van vakolva jó mélyen?! A jelenlegi kapcsolót kiszerelve látszik, hogy függőleges irányba mehet, de az is elég mélyen van.


Egyrészt..honnan tudnék 0-t vinni a kapcsolóhoz?

Van a kapcsoló alatt kb 1m-re egy konnektor is, de az más áramkörön van, így ökölszabály szerint onnan nem igazán kellene. A lámpánál van kék..a kapcsolónál viszont nincs..gondolom valahol a falban megy az is.


Nem vagyok villanyszerelő..de a mennyezeti lámpánál lévő kéket nem lehet egy wago-val lehozni a kapcsolóig? Külső kábelcsatornára gondoltam..nem zavarna. Amennyiben ez nem megoldható, mi mást tudnék tenni?


A városban lévő összes szakit felhívtam már, de a többségük ilyen " kis" munkával nem is foglalkozik, másik részük pedig hónapokkal később tudna jönni, mert jelenleg több nagyobb munkájuk van.


A kapcsoló csere ( 0 nélküli verzióra ) sajnos nem opció, mindenképp ezeket kellene használni.


Léteznek vezetékkeresők is, de az olcsó sajnos nem sokat ér némi böngészés után, nemigaz? Ami pedig ér is valamit, az pedig elég drága egy ekkora kis munkához.


Köszi.



2022. ápr. 18. 18:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
43%
A lámpától vissza viheted a nullát.
2022. ápr. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
53%

MMFal vezetékből a 0-t lehozni a kapcsolóig?

Hát nem is tudom.. Fel van kenve a mennyezetre.

Inkább 1m-el lejjebbről, főleg ha nincs FI relé, akkor semmi gond.

2022. ápr. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Nos, ez remek hír.


Tervben van egy komolyabb átalakítás majd itt, de lehet, hogy csak 1-2 év múlva. Akkor majd keresek egy szakit aki kibontja újra húzza a jelenlegi kábeleket. Panel lévén a vésés sajnos nem opció, így majd megnézzük a lehetőségeket. Csőben praktikusabb lenne, de gondolom a jelenlegi horonyba ( már ha van ) nem férne el egy cső. A vakolat mondjuk elég vastag, így talán némi kompromisszummal, vésés nélkül, de megoldható lesz.


Tehát akkor a mennyezeti lámpától ( 3db gu10-es izzó van benne ) 3-as wago-val kábelcsatornában le tudom hozni a kapcsolóig a 0-t, igaz?


[link]

[link]


1,5-es vezeték ( a linkelt jó lesz? vagy jobban szigetelt kellene? ) + a 221-es 3-as wago erre a célra megfelelő lesz?

Kábelcsatornát öntapadósat nézek, azt egyszerű felragasztani a falra, nem kell a csavaroknak fúrni. Ezt az 1db vezetéket biztosan megtartja.

2022. ápr. 18. 18:36
 4/21 Vortrex ***** válasza:
Inkább a kapcsolóról dobj egy linket, nekem ez gyanús, hogy három vezetékre lenne szükséged
2022. ápr. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Vortrex ***** válasza:
Jaa értem, hogy kivülről akarod a lámpától visszavezetni a nullát?? Azz komoly. Akkor már inkább egy konnektorból a közelben. A nulla közös az egész házban, mindegy milyen körön van a konnektor
2022. ápr. 18. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

kapcsoló: [link] ( MSS510HK(EU) ) Biztos, hogy kell neki a 0, ezzel nincs is gond.


a gondom az, hogy a jelenleg falban lévő mögötti dobozban csak 2 fekete vezeték van, kék nincs.


Álmennyezet van, így ot sem tudom, hogy hol mennek a kábelek. Nem egy 50+ éves panel. ~20 éve lettezek felújítva kompletten.


így néz ki a folyosón lévő villanyóra szekrény. [link]


Én nem értek hozzá sajnos.

Szívem szerint hívnék egy szakit, de az egész várost végigtelefonáltam.


Ha csak 1 vezetéket kell elhúzni, azt én is meg tudom csinálni, emiatt érdeklődtem.


ha megtalálnám a fali dobozt, némileg egyszerűbb lenne gondolom, de sajnos ötletem sincs, hogy hol lehet. A fél falról pedig nem szeretném leverni a vakolatot emiatt.

2022. ápr. 18. 18:50
 7/21 Vortrex ***** válasza:
Panelban nem fogsz találni kötődobozt, ott a szerelvényekben vannak az átkötések. Nappali világítás szálja a konyhai lámpakapcsolóból tovább kötve és hasonlók
2022. ápr. 18. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Igen, én is valami olyanra gondoltam.

A nagyszobában van a lámpakapcsoló + termosztát felett függőlegesen, a plafontól kb 30 centire egy kerek műanyag cucc ( gondolom az egy takaró fedél lenne ).. Olyat keresnék ebben a szobában is.


A gond az, hogy míg a nagyszobában tapéta van, és még így is látszik, hogy hol van a "doboz".. újjal megnyomva érződik is a műanyag fedél..addig ebben a szobában sajnos ilyet nem találtam, pedig pár éve leszedtük a tapétát itt is. Az is elképzelhető, hogy ide nem is raktak olyat.



Tehát akkor ne is próbálkozzak itt?

2022. ápr. 18. 18:57
 9/21 anonim ***** válasza:

Pontosan mit értesz az alatt, hogy a falban lévő dobozban 2 fekete vezeték van?


Két fekete, csupasz vezetékvég, amiket eddig a kapcsoló kötött össze?


Négy fekete, csupasz vezetékvég, amiket eddig a kapcsoló kötött össze?


Két csupasz fekete vezetékvég és egy folytonos fekete vezeték?


A nulla valóban nagy eséllyel közös a konnektornál és a lámpánál, de erre azért én inkább rámérnék (kapcsold le a megszakítókat, a lámpa nullájára köss Wago-val egy hosszabb vezetéket, és használd a multiméter folytonosságvizsgáló-funkcióját!). Ha az, onnan biztosan egyszerűbb felvinni a kapcsolóig. Ja, és azért mindenképp mérj rá (felkapcsolt biztosítóval), hogy megvan-e a kék és a fekete között a 230V - láttam én már zöld-sárga fázist...


Az 1.5-ös vezeték elég lesz, kábelvezetőben a linkelt is, de a biztonság kedvéért hasonlítsd össze a jelenleg a lámpáig menővel, vékonyabb semmiképp ne legyen!

2022. ápr. 18. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Vortrex ***** válasza:
A jó isten se tudja. Írtad, hogy a kapcsoló alatt van egy konnektor, vezesd át onnan a nullát, ugyan ott vagy vele. Akár meg is lehetne vésni egy vezeték mélyen a konnektorig a falat, belerakni egy 1.5-es mbcu-t, visszavakolni és cső
2022. ápr. 18. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!