Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Okos villanykapcsoló beszerelé...

Okos villanykapcsoló beszerelése? Nincs 0 ( kék ) vezeték elvezetve.

Figyelt kérdés

Beszereztem egy okos villanykapcsolót ( egypólusú ), amihez kell a 0 ( kék ) vezeték, a jelenlegi kapcsoló mögötti dobozban viszont sajnos csak 2 fekete vezeték van.

4 emeletes " panel", szóval mmfal kábelek vannak a falba vakolva..így azt jelenleg nem szeretném szétbontani.


Valahol van egy doboz is a falban ( elvileg ) de eddig sajnos nem találtam meg. Hiába kopogtattam, sajnos hiába. Próbáltam a megszokott elv szerint ( vízszintesen, és függőlegesen mehetnek a vezetékek ) de így sem jártam sikerrel. Gondolom az is be van vakolva jó mélyen?! A jelenlegi kapcsolót kiszerelve látszik, hogy függőleges irányba mehet, de az is elég mélyen van.


Egyrészt..honnan tudnék 0-t vinni a kapcsolóhoz?

Van a kapcsoló alatt kb 1m-re egy konnektor is, de az más áramkörön van, így ökölszabály szerint onnan nem igazán kellene. A lámpánál van kék..a kapcsolónál viszont nincs..gondolom valahol a falban megy az is.


Nem vagyok villanyszerelő..de a mennyezeti lámpánál lévő kéket nem lehet egy wago-val lehozni a kapcsolóig? Külső kábelcsatornára gondoltam..nem zavarna. Amennyiben ez nem megoldható, mi mást tudnék tenni?


A városban lévő összes szakit felhívtam már, de a többségük ilyen " kis" munkával nem is foglalkozik, másik részük pedig hónapokkal később tudna jönni, mert jelenleg több nagyobb munkájuk van.


A kapcsoló csere ( 0 nélküli verzióra ) sajnos nem opció, mindenképp ezeket kellene használni.


Léteznek vezetékkeresők is, de az olcsó sajnos nem sokat ér némi böngészés után, nemigaz? Ami pedig ér is valamit, az pedig elég drága egy ekkora kis munkához.


Köszi.



2022. ápr. 18. 18:03
1 2 3
 11/21 Vortrex ***** válasza:
mcu-t*
2022. ápr. 18. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

A kapcsoló mögötti dobozban 2 szál van. Fehér külső szigeteléssel ( mint az mmfal kábel ) A külső szigetelés alatt van egy másik fekete szigetelés, ezalatt pedig a vezeték. A jelenlegi kapcsolóba így csak ezt a 2 vezetéket kell bekötni.


Az alatta lévő konnektor dobozába pedig 3 vezeték jön ( szintén mmfal ) zöld-sárga, kék , barna.


Sajnos tőlem totál távol esik a villanyszerelés + az ilyen dolgok. Multiméterem sincs. ( bár ezt talán tudok kérni )


Eddig csak "buta" kapcsolókkal, dugaljakkal volt dolgom. Ezeket pikk-pakk lecseréltem eddig is. Az okos kapcsolóval se lenne semmi gond, ha lenne 0 a kapcsoló mögötti dobozban.

2022. ápr. 18. 19:09
 13/21 anonim ***** válasza:

Nézd, erre egy jó válasz lenne, hogy hívj villanyszerelőt - de hát próbáltad és nem megy. Azt az ismerőst, akinek van multimétere, nem tudnád rávenni a melóra? A link alapján debreceni a tetthely, szóval azt sem mondhatom, hogy pár sörért átugrom megcsinálni...


Még egy ötlet: milyen funkcióit használnád az okos kapcsolónak? Mert ha mondjuk csak fényerőt változtatnál vele, akkor maradhat "főkapcsolókét" a buta, és bekötheted a lámpa mellett a plafonon az okoskapcsolót. Akkor felkapcsolt villanykapcsoló mellett a teljes funkcionalitását használhatnád, egyébként meg sötét lenne.

2022. ápr. 18. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Hagyd a régi helyén a kapcsolót, csak kösd össze a vezetékeket egymással. Az új kütyüt meg kösd be a lámpához, ott minden megvan hozzá.
2022. ápr. 18. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Még azt sem tudom, hogy melyik ismerősnek van multimétere. Körbe kell kérdeznem. Viszont az is lehet, hogy ők sem értenek a villanyhoz.


A kapcsolónak a jelenlegi helyén kellene, hogy legyen, mivel ezzel az okos funkciókat kivéve is lehet kapcsolni a lámpát.


Ha a mennyezeti lámpa mellé tenném ( egyrészt ott rögzíteni se lenne egyszerű ) akkor kapcsolni is nehéz lenne másoknak.


Azért gondoltam, hogy külön körön van a villany + a konnektor, mert a folyosón lévő szekrénybe is külön vannak. Nem tudom, hogy ha a konnektorban lévő 0-t húznám át a kapcsolóig, annak lenne-e bármilyen negatív hatása, avagy biztonségos lenne-e.


Igen, Debrecen a helyszín.

2022. ápr. 18. 19:42
 16/21 anonim ***** válasza:

#2 vagyok.

Panel, MMFal-nál egyetlen cső sincs sehol.

Dobozok itt-ott akadnak, de azok csak kötődobozok az elágazásoknál.

Az összes spec. dupla szigetelésű vezeték vagy a panel illesztési hornyaiban megy, de még egyszerűbb volt, ahol erre nem volt lehetőség egy gipsz pacnival felkenni a falra, amit aztán levakoltak.

Csak bízni lehet benne, hogy betartották a vízszintes/függőleges nyomvonal szabályait.

2022. ápr. 18. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Szóval akkor a kapcsoló alatti konnektorból wago-val elhúzni a 0-t, működőképes lehet?


Ezen cikk alapján: [link]


nem feltétel, hogy a nulla össze legyen kötve a kapcsolóval. Ez valóban így van? Bár a cikk elosztódobozt ír ( de azt sajnos nem tudom, hogy ha van is..akkor hol. )

2022. ápr. 18. 20:15
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

"Inkább 1m-el lejjebbről, főleg ha nincs FI relé, akkor semmi gond."

Megbuktál a szakmunkásvizsgán. Nem viszünk egy készülékhez valahonnan fázist, ás egészen más áramkörtől nullát...

2022. ápr. 18. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Nos, akkor kerítek valahonann egy szakit, ő biztosan jobban ért ehez, mert én már kicsit összezavarodtam. Be kell látni, hogy ez totál laikusnak, mint nekem..ez nem fog menni.

Azért köszönöm a hozzászólásokat.:)

2022. ápr. 18. 20:36
 20/21 anonim ***** válasza:

Elfogadom kifogásod, de a panel és az MMFal agyrém.

Nálam is az van.

Van egy bejövő 0, az megy mindenhova, elosztva, cakk-pakk 2 kötődoboz van az egész lakásban.

Egyik a fázisoknak, másik a 0-knak.

FI relé nincs, egyen potenciálon vannak (amíg jók a kötések).

Természetesen nem megoldhatatlan egyetlen szál 0 vezetőt egy lámpányi terhelésért végighúzni..

2022. ápr. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!