Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan tehető földeltté egy...

Hogyan tehető földeltté egy konnektor aljzat?

Figyelt kérdés
Azon túl persze, hogy olyan dugaljt veszek. Arra gondolok, hogy minden csatlakozó "mögött" ott van a lehetőség, és csak egy megfelelő aljzat kell vagy ha nem, akkor pedig újra kell vezetékezni az egész házat? Elnézést, ha kicsit bután fogalmazok, de sajnos vagyok hülye ehhez a témához.
2010. szept. 17. 23:42
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Harmadik vagyok. Nálunk ezt villanyszerelő csinálta. Meg sem fordult a fejemben, hogy sajátkezűleg akarsz nekiállni. Az elektromos áram nem játék! De amúgy láttam, hogy csinálták, egy vezetéket mindig ki is cserélt, mert annak a segítségével húzta be a harmadikat. Szóval a két új vezetéket összekötötte a régivel, aztán a következő konnektornál a vezetéket kihúzta, és azzal együtt behúzta a két újat (egy csere, plusz a harmadik a földelésnek). Így ment végig a ház belső részén. A külső részben eleve minden konnektor földelt volt, mert az 12 évvel később lett hozzáépítve.

Szerintem te is bízd szakemberre! Nem volt különösebben drága mulatság, a vezetékek árán kívül egy ötezrest kért érte, két óra alatt megvolt az egész.

2010. szept. 18. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs földelve/ami még ma is könnyen előfordul 40-50 éves házaknál/,mindenképp csináltasd meg! Nagy valószínűséggel a vllanyóránál tesznek le földelést.

Amihez szerintem ragaszkodj/kb.+ 15 ezer ft/-az a >fí-relé<!A mi házunkon is akkor lett földelés,amikor a fiam született,azt se tudtam mi az,de a szerelő mondta-és rábeszélt egy ilyenre!--ha már úgy is megbontják az órát!

2010. szept. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
nagyontamasnak üzenem, hogy persze, hogy bevállalnám házilag, hiszen regisztrált agysebész vagyok :D
2010. szept. 18. 16:16
 14/18 nagyontamas ***** válasza:

Ha nem magad akarod megcsinálni, akkor szívesen tájékoztatlak, mi az amit el kell végezni.

Azt ugye tudni kell, hogy milyen az áramszolgáltatói hálózaton az érintésvédelem. Mint írtam 99% ban nullázásos, ami egy sokkal biztonságosabb érintésvédelmi mód, mint a földeléses.

Ez azt jelenti, hogy a transzformátor csillagpontja, a hálózat összes végpontján a NULLA vezető le van földelve, sőt 250-300 méterenként a hálózat mentén a nulla szintén le van földelve.

A nullázott hálózaton a csatlakozási pontoknál, jelesül a mérőhelyen a bejövő nulla vezető egy "számottevő" földeléssel (ami legalább 3 m hatásos hosszú földelést jelent az első 70 cm nem számít hatásosnak) van összekötve. Itt kell kialakítani az épület EPH pontját.

Ebbe a pontba kell bekötni az összes az épületet behálózó fém vezetéket (víz központi fűtés, stb)

Az EPH ponttól a dugaljakhoz, nem kettős szigetelésű lámpákhoz ki kell építeni a szabványos védővezetéket.

Az így kialakított nullázásos rendszer úgy működik, hogy egy hibás zárlatos készülék azonnali kismegszakító működést eredményez.

Új szakszerűen szerelt házaknál ez alap estben így készül.

Régi épületeknél ahol a vezetékezést nem védőcsőben szerelték (MM falvezeték) és nem szeretnék a falat végig vésni megoldás lehet egy 30 ma érzékenységű áramvédő kapcsoló, de ahhoz is szakember kell, és annak is vannak buktatói.

2010. szept. 22. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Nincs több kérdésem, Bíróúr! :D

Köszönöm szépen. Ne aggódj, nem vágok bele egyedül, mert kb. mintha a kórházi zárójelentésem olvastam volna, csupa latin maszlag... Alapból sem kezdtem volna hozzá, de mostmár végképp elvetted a kedvem :D

2010. szept. 22. 23:25
 16/18 anonim ***** válasza:

PC-hez kellene?

Mi az ami nem kettős szigetelésű?

2010. szept. 23. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Hát... hogy őszinte legyek nem tudom, milyen hátrányokkal jár az elektronikai eszközök esetében (villámcsapáskor leég a ház?), de igen, alapvetően a számítógép az, amit jobban féltek a hűtőszekrénynél. Létezik talán erre valami egyedi megoldás?
2010. szept. 23. 22:58
 18/18 nagyontamas ***** válasza:

Kicsit félek, hogy megint "latinul" írok ezért visszafogom magam.

Először is a túlfeszültség tönkreteszi a villamos berendezéseket.

Ennek vannak fokozatai, az enyhétől indulok: minden olyan készülék amiben elektronika van (TV-HIFI-PC stb. )illetve fényforrások, nagyon érzékenyek a túlfeszültségre. Már egy középfeszültségű kapcsolás az áramszolgáltatói hálózaton is okozhat olyan túlfeszültséget ami ezeket tönkre teheti.

Védekezés: kapható túlfesz levezetős elosztó, amit a megfelelően kiépített védőérintkezős dug-aljba kell csatlakoztatni, és ebbe kell a féltett készülékeket bedugni. Ez a leggyakoribb túlfeszültségektől véd.

A második fokozat amit mondjuk az áramszolgáltatói hálózat távoli pontján bekövetkezett villámcsapás okozhat.

Ez tökre teheti a lekapcsolt villamos készülékeket is, mert a nyitott kapcsolót simán átüti, és leéghetnek a villamos motorral szerelt berendezések (hűtő, mosógép, szivattyú stb.) Zivatar esetén ezért ajánlják a csatlakozók kihúzását.

Védekezés: EPH (lásd a régebbi válaszomat)+ a mérőhelyen beépített nagy-áramú túlfeszültség levezető+ nagy megszakító képességű túláramvédelmi készülék+ az első fokozatban leírt készülékenkénti túlfesz levezetős dug-aljak.

Ha még érdekel a legdurvább, amikor a házat vagy a házba becsatlakozó fém vezetékeket éri villámcsapás az, az elleni védekezésről majd máskor beszélek.

2010. szept. 24. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!