Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy tranzisztoros erősítő...

Egy tranzisztoros erősítő végfokozat kicsatoló kondenzátoron mitől van egyen feszültség?

Figyelt kérdés

#kompozit-komplementer végfokozat
2022. aug. 18. 19:02
 1/6 Szirty ***** válasza:
58%

Attól hogy a kondenzátor negatív kivezetése a hangszórón keresztül testen van (GND) a pozitív kivezetése pedig féltápfeszültségen.


Ilyen kondenzátor csak a szimpla tápfeszültségű erősítő kimenetén van, a szimmetrikus táplálásún nincs.

2022. aug. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Egyes kapcsolásokban ritkán, de előfordul, hogy a hangszóró a csatolókondenzátor és a pozitív tápfeszültség közé van kapcsolva. Ilyenkor annyi a különbség, hogy a csatolókondenzátor negatív kivezetése van az erősítő felé, a pozitív a hangszóró felé. Persze ilyenkor is egyenfeszültség van a csatolókondenzátoron.
2022. aug. 18. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Igen, szimpla Táp feszültségű +39V.

Elkészítettem ezt a végfokozatott, és még ilyen helyzettel nem találkoztam, hogy a kimenő csatoló 2200mF kondenzátor negatív oldalon is mérve 22V feszültség van.

Igen, cseréltem másik kondenzátorra a helyzet ugyan az tehát, nem kondenzátor zárlatos.

Ha valaki tudna segíteni ötletekkel, hogy mit lehet ilyenkor tenni.

Köszönöm szépen a segítséget.

2022. aug. 19. 17:01
 4/6 Szirty ***** válasza:

Tegyél a kondenzátor negatív kivezetése és a GND közé terhelést! Hangszórót vagy akár egy 1k ellenállást


Ha a kondi negatív vége szabadon van akkor multiméterrel GND-hez képest mindaddig feszültséget fogsz mérni amíg a csatoló kondi fel nem töltődik, de ez csak az említett terhelésen keresztül tud megtörténni!

2022. aug. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen, már próbáltam terhelést tenni GND és kondenzátor negatív közé egy 10 ohm/1W-os ellenállást. Az ellenállás fél percen belül forró lett, közben rámérve nem volt feszültség. De ahogy levettem az ellenállást, a 22V feszültség azonnal vissza ugrott.

Arra én is gondoltam, hogy a kondenzátor negatív vége szabadon van, akkor multiméterrel GND-hez képest feszültséget mérhetünk. De ahogy a multiméterrel rá csatlakozunk, akkor szép lassan a feszültségnek csökkeni, kellene egészen nulláig. Ebben az esetben sajnos mérésközben is stabilan megmarad a feszültség. Ez a nagy probléma.

2022. aug. 19. 18:42
 6/6 Szirty ***** válasza:

"De ahogy a multiméterrel rá csatlakozunk, akkor szép lassan a feszültségnek csökkeni"


Feltéve hogy eleget vársz és a kondi szivárgó árama nem közelíti meg a 10Mohmos ellenállású műszeren átfolyó áramot. :)


Egyébként ha úgy van ahogy írtad akkor az a kondenzátor zárlatos vagy fordítva kötötted be.

2022. aug. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!