Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Induktív és kapacitív? Konyhan...

Induktív és kapacitív? Konyhanyelven?

Figyelt kérdés

Sziasztok


A munkahelyemen minden nap vezetnem kell a merőórán található induktív és kapacitív értékeket. Valaki el tudná magyarázni, konyhanyelven, hogy ezek az értékek pontosan mik?


2022. dec. 14. 17:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Az induktivitás nem alkalmas energia tárolásra, ha megszakítod az áramkört deenergizálódik, megszűnik a mágneses tere. A kapacitás viszont alkalmas, ha megszakítod az áramkört elektromos töltés formájában eltárolja az energiát a fegyverzeten.

Szerintem ezért szólt a fórumtárs, az induktivitás nem energiatároló elektronikai alkatrész.

2022. dec. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Szirty ***** válasza:

"Az induktivitás nem alkalmas energia tárolásra, ha megszakítod az áramkört deenergizálódik"


Az összeomló mágneses fluxus hoz létre feszültséget/áramot.


[link]


A zöld vonal a tekercs előtti feszültség, a piros a tekercs utáni feszültség időbeni változását mutatja.

Látható hogy a kapcsoló kikapcsolásakor (amikor a betápláló energia megszűnik) a betáplált energia "visszanyerődik" a tekercsből.


[link]

2022. dec. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Szerintem semmi félreérthetőt nem írtam le, ti magyarázzátok bele az elektrotechnikus vénátokkal, hogy én tárolásról beszéltem.


De akkor tisztázzuk mire gondoltam:


> "adott áramköri elem mennyire "akar" áramforrásként/áramtermelőként viselkedni"


Magyarul: Megpróbáltam az áramforrást alternatív szóval is leírni, hátha a "forrás" szó sem teljesen érthető laikus szemmel. A forrás pedig úgy írható le, hogy egy termelőelem, ami nyomja magából ki az áramot... Magyarul áramtermelő. Ebbe ti beleláttátok azt, hogy hoppá, akkor biztosan áramot is tárol.

2022. dec. 17. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Ui.: De egyébként inkább egy betalált trollkodásnak gondolom az egészet, mert kontextusból kiemelt idézettel indult az egész...
2022. dec. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 Szirty ***** válasza:

"áramtermelőként viselkedni (induktivitás)"


Én erre reagáltam.

Miután fel lett pumpálva, termeli. Mert tárolja.

2022. dec. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Épp azért hívják meddőnek, mert semmi értelme nincs a forgalmazásának, hiszen nem termel olyan értelemben, hogy csak azt nyomja ki, amit egy pillanattal előbb beszopott.

Ha nektek ez számít, hogy abban a pillanatban tanúsított jellemzőjével illetitek, hát másik állampolgár nyugodtan jellemezhetné beszopónak, illetve, ha már szinuszos változásról van szó, a harmadik megfigyelő mondhatná, egy harmadik pillanatra, hogy de hát itt nem is folyik áram. Azért a Csepeli Erőmű szinkron generátorai többnyire folyamatosan képesek 200 megawattot nyomni, az a termelés, nem a meddő rángatása.

2022. dec. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Szirty ***** válasza:

"Épp azért hívják meddőnek, mert semmi értelme nincs a forgalmazásának, hiszen nem termel olyan értelemben, hogy csak azt nyomja ki, amit egy pillanattal előbb beszopott."


Abszolút így van.


"...az a termelés, nem a meddő rángatása."


Sajnos később elment a dolog abba az irányba hogy szavak jelentésén kezdtünk lovagolni.

A termelés az, amikor valamit előállítasz. Ennek a valaminek az előállítása mindig valami másból történik. Ez igaz az erőműre, az akkumulátorra, az induktivitásra és mindenre ami termelés. :)


De ne menjünk tovább ezen a vonalon szerintem se.

2022. dec. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

#12 Ezt értem, tudom, tanultam, csinálom. :)

Itt már kitérhetnénk arra, hogy mit jelent az, hogy energia tárolás. Ha elegendően kicsi intervallumokra bontjuk az időt, akkor persze, energiát tárol. Ha olyan kontextusba helyezzük az energiatárolást, hogy az adott alkatrészből miután azt energizáltuk, az áramkörből kivettük, és egy más időpillanatban szeretnénk kinyerni belőle azt, akkor nem tárol. Mivel a kör bontásnál a fluxusváltozás azonnal deenergizálja a tekercset.

Mivel a kérdés kisfeszültségű 50Hz hálózat környezetében vitatott, az induktivitás deenergizálásának 10-100 mikrosec-es időtartama nem tartozik bele abba a nagyságrendbe, amiben vizsgáljuk a kérdést, én nem tekintem energiatárolónak. De a szó szoros értelmében véve, valóban energiatároló, kikapcsolás után szkóppal gyönyörűen mérhető az impulzus területe.

2022. dec. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Szirty ***** válasza:

Így van!

Mondom hogy elkanyarodtunk kicsit az eredeti kérdéstől.

Ami szerintem nem baj ha nem lesz belőle veszekedés.

2022. dec. 17. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!