Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miben más a váltakozó áram,...

Miben más a váltakozó áram, mint az egyenáram?

Figyelt kérdés

Amit tudok, hogy az egyenáramnak konstans értéke van, minden feszültség és áram konstans. Illetve az áram és feszültség az egy irányba folyik/esik.


Míg váltakozó áram esetén mindennek szinuszos, vagy cosinuszos az értéke.

Az áram és a feszültség másodpercenként többször irányt vált, ha 50Hz-es a frekvencia, akkor 1 másodpercben 50x vált irányt.


Ennek mi értelme van, hogy az áram és a feszültség irányt vált, mire jó ez?


2023. jan. 23. 07:18
1 2 3 4 5 6
 21/51 anonim ***** válasza:
0%
#19 összevissza beszélsz, az a probléma. Volt egy ilyen kijelentésed, hogy "Az egyenáramnak sokkal nagyobb a vezetéken fellépő vesztesége, ami hő formájában jelentkezik." Ez lett kétségbe vonva (merthogy hülyeség). Erre elkezdesz P=U*I képletekkel meg egyenáramú porszívókról hablatyolni, miközben ez egyáltalán nem releváns itt. A DC kisebb veszteséggel szállítható. Ennyi. Ez tény. Nincs mit vitatkozni rajta, ez egyszerű fizika.
2023. jan. 23. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/51 anonim ***** válasza:
26%

Nem minden váltóáram sinusos! Sőt!

A cosinusos az milyen? :D

És egyenáram nál sem konstans sem a feszültség, sem az áram... Ha ráterhelsz egy ceruza elemre annak esni fog a feszültsége - tehát nem konstans.

2023. jan. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/51 A kérdező kommentje:

A szinuszos alatt szinuszoidra gondoltam, az tartalmaz mind sin-t, mind cos-t, hogy például így van megadva a gerjesztésem:

U(t) = Um * cos(ωt + φ), ahol Um az amplitudó, ω a körfrekvencia és φ a kezdőfázis.


Míg egyenáramnál a konstans alatt arra gondoltam, hogy csak egy szám. Lehet jobb lett volna, ha azt írom, hogy skalár.

pl.:

U = 12V

De igazad van itt is lehet időtől függő, pl.:

U = 20*e^-5t V alakú

2023. jan. 23. 10:20
 24/51 anonim ***** válasza:
22%
#21: Te meg összekevered a válaszaimat mások válaszaival. Kicsit figyelmesebben olvass!
2023. jan. 23. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/51 A kérdező kommentje:
#22, illetve azért írtam cosinuszt, mert általában úgy szokták megadni és a szinusz az ugyanaz mint a cosinusz, csak el van tolva/shiftelve. Mindkét függvény 1 és -1 között vesz fel értékeket, alakjuk is ugyanaz, a különbség csak annyi, hogy a cosinusz a 0-nál az 1-ben, míg a sinusz a 0-nál a 0-ban kezdődik.
2023. jan. 23. 10:30
 26/51 anonim ***** válasza:
57%

"szinuszoidra gondoltam"

Nem vagyunk gondolatolvasók! Írd le amit gondolsz, különben hogyan találjuk ki? :D

2023. jan. 23. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/51 A kérdező kommentje:
#26, mint említettem a cos ugyan az mint a sin, csak el van tolva. Ehhez nem kell gondolatolvasónak lenni. Illetve ha láttál már váltó áramú kapcsolást, ott mindig cos függvénnyel van megadva a gerjesztés.
2023. jan. 23. 10:50
 28/51 A kérdező kommentje:
Inkább kijavítom mielőtt ebbe is belekötnél, a "mindig" helyett azt mondom inkább, hogy az esetek túlnyomó részében.
2023. jan. 23. 10:53
 29/51 anonim ***** válasza:
60%
Gondold ki hogy mit is akarsz kérdezni, aztán írd le. Így nem lehet válaszolni hogy percenként változik mit is szeretnél megtudni...
2023. jan. 23. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/51 A kérdező kommentje:

Nem változott meg egyszer sem a kérdésem. Azt szerettem volna tudni, hogy mi értelme van a váltó áramnak, annak, hogy másodpercenként x alkalommal irányt váltanak a komponensek változói. Ez mire jó, és ez miért elterjedtebb, mint az egyenáram.

A kérdésnek semmi köze nem volt itt sem cos, sem sin dolgokról, azt csak mellékesen leírtam, hogy mit tudok róla, ebbe csak te kötöttél bele. Viszont ezek a dolgok nem szükségesek a kérdés megválaszolásához, ha ezt nem sikerült eddig felfogni, akkor olvasd végig mégegyszer a kérdést.

2023. jan. 23. 10:58
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!