Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan javítsam meg ezt az...

Feketeruhasember kérdése:

Hogyan javítsam meg ezt az autós invertert?

Figyelt kérdés

Van egy kamionos barátom akinek az invertere sajnos tönkment mert a kamionban a 12 voltos szivargyújtó helyett a 24 voltosról üzemeltette egész sokáig.(ÖNHIBÁJÁN Kívül, valaki aki előtte használta a kamiont a kivezetéseket felcserelte így a 12V os csatlakozóval volt 24 V és fordítva) Szétszedtem és a szemmel látható 3db felrobbant kondenzátort kiforrasztottam és másikat tettem a helyükre(feszültseg és kapicitás-polaritás megfelelő) de ezután is ha bekapcsolom nem világít a led és nem ad áramot pont ahogy barátom átadta. Egyéb szemmel látható hiba nincsen rajta. Ezért gondoltam megkérdezek egy hozzá értőt mit kéne rajta keresni. Itt egy kép is róla. Köszönöm ha elolvastad.


[link]

ltoltes.eu/view.php?filename=800IMG_20230211_182900.jpg


[link]

toltes.eu/view.php?filename=774IMG_20230211_183023.jpg


2023. febr. 12. 08:55
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Felhívtam a forgalmazót és nem adnak róla kapcsolási rajzot.
2023. febr. 12. 13:18
 12/15 A kérdező kommentje:
Mondjuk nem értem miért nem lehet alapból mellékelni hozzá.
2023. febr. 12. 13:19
 13/15 Szirty ***** válasza:

Semmihez nem adnak kapcsolási rajzot.

A forgalmazó meg pláne nem.


A sajtos-brokkolis készétel receptjét sem adják oda a Lidl-ben, hiába kéred. Nem is ők készítik nyilván, csak forgalmazzák.


Az elektronikai eszközök kapcsolási rajza jogvédett és leginkább ipari titokként kezelik. Még a gyártó is csak a mindent aláíró márkaszervizeknek adja ki.

Persze van ami kiszivárog (főleg régebbi cuccok rajzai) de azért írtam hogy az esélytelen.


Ami segíthet a dologban az a kapcsolás visszafejtése. Ha nem raktak bele valami hibiszkusz, csak nekik gyártott sehol se létezi IC-t vagy leköszörült feliratú áramkört akkor erre van mód.

Sajnos ez hosszadalmas, időigényes, fárasztó munka. A te esetedben nem is éri meg.

A másik ami segíthet az, hogy az invertereknek (is) van egy bizonyos működési sémája ami miatt a kapcsolásuk hasonló felépítésű. Kellő tapasztalat/ismeret birtokában ez segítség.


Ha ez nincs akkor marad az alkatrészek méricskélése, hátha megkerül a rossz darab. Sajnos azonban egy MOSFET félhíd driver IC vizsgálatához nem elég egy multiméter.

Ha ilyen gondja van akkor marad a nem kimérhető alkatrészek újra cserélése hátha az a baj alapon. De ez a módszer ugyanúgy nem éri meg szerintem és 100% sikerrel sem kecsegtet.


Vagy elviszed valami szakihoz aki ért hozzá hogy javítsa meg.

2023. febr. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Hát igen, sajnos csak egy multimézerem van meg kézügyességem a forrasztáshoz, így nagyon jól ki tudom cserélni a hibás alkatrészeket de leginkább a látható hibák esetében. Ahol viszont semmilyen sérülés vagy éges/elszíneződés nem látható azzal nehéz mit kezdenem.
2023. febr. 12. 13:56
 15/15 anonim ***** válasza:
Egy multiméterrel is javítható, nagy valószínűséggel. Zárlatos félvezetők, szakadt alkatrészek nagyon jól kimutathatók általában, nem kell túlmisztifikálni... Rutin kérdése csak.
2023. febr. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!