Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi történhetett a méréskor?

Mi történhetett a méréskor?

Figyelt kérdés
Lakásfelújításban vagyunk, cserélni szerettem volna a konnektort az egyik szobában. Ahogy szoktam, multiméterrel mértem a konnektort hogy van -e benne áram, mivel régi építésű a lakás, volt már, hogy ahhoz a szobához tartozó kismegszakítót lekapcsoltam, de mégis volt áram pl a konnektorban. Sajnos nem túl egyértelmű mi hova van kötve és feliratozva sincs. Tehát mértem a konnektorokat (3db), 2-ben volt áram, majd amikor a multiméterrel a harmadikhoz értem, abban a pillanatban hogy bedugtam a mérőtüskét, pukkanás, villanás, és ennyi. Lenyomta a villanyórát is. Visszakapcsoltam mindent, látszólag a kismegszakító is fent van, de abban a szobában a konnektorokban nincsen áram, minden máshol van. Ma jön szaki megnézni mi lehet a gond, de addig is van esetleg tipp hogy mi lehetett ez?

2023. máj. 22. 07:59
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
A multit árammérés üzemmódba kapcsoltad, és amikor azt ak konnektort mérted, amelyikhez tartozó biztosíték nem volt lekapcsolva, azt rendjén levágta.
2023. máj. 22. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A műszered áram mérésre lehetett állítva, és egy kötés valahol gyengének bizonyult.

"Sajnos nem túl egyértelmű mi hova van kötve és feliratozva sincs."

Lényegtelen, ha nem vagy biztos valamiben, akkor ne kockáztass, a mérőnél nyomd le legközelebb a kismegszakítót.

2023. máj. 22. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!


Ilyen esetben mit lehet tenni, vagy mi várható? Nagy galibát csináltam ezzel?

2023. máj. 22. 08:28
 4/21 anonim ***** válasza:
Hova állítottad a multiméter tekerőjét?
2023. máj. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Váltóaram, és a 750-es értékre.
2023. máj. 22. 08:44
 6/21 anonim ***** válasza:

Sajnos jól írtad, és rosszul csináltad :)


A konnektorban nem áramot, hanem feszt. mérunk. Mert áram mérés módban a műszer tulajdonkeppen egy rövidzár.


A multimétereknek általában van van egy banandugó aljzatuk az 2-3A-es mérésekhez... de ez nem vághatta le a kismegszakítót, mert a műszerben itt mindig egy biztosíték van. Viszont szokott lenni a 10-30A-es mérésekhez egy másik banándugó aljzat is, ez viszont nem mindig biztosított... na ha ide dugtad a mérőzsinort akkor ott már van olyan izmos a belső sönt, hogy leveri a kismegszakítót. (Még akkor is, ha amúgy a műszert fesz mérésre állítottad.)


Lakasoknál szokott lenni, hogy nem csak a lakásban van kismegszakító, hanem a folyosói elosztószekrényben is (lakásonkénr). Nekem már volt olyan hogy a lakasban és a kinti kismegszakítót is lecsapta. Ha 3 fázisú a betáp, akkor kint is 3 kosmegszak. van. És akkor csak az érintett fázisét nyomja le. Szóval ha van folyosói elosztó szekrény azt is nézd meg.


Amúgy ami még ritka... nagyon régi kábelezésű lakásnál fordul elő (pl apáméknál volt ilyen)... hogy az 50 éve összetekert alu vezeték eloxidálódott és szétpukkant a kötésnél. Tehát hiába lett felnyomva után a kismegszak. a konnektorig már nem jutott el az áram :D


Vagy ami szintén ritka.. kuka lett a kismegszak.


Ha a lakás nem égett le, akkor nagy galibát nem csináltál. A vezetékek és a kismegszakító úgy van méretezve hogy nem a vezeték ég el, hanem a kosmegszak. old le.


Esetleg ha valahol egs trehány kötés van (konneltorban, elosztó dobozban, kismegszakítónál, stb), akkor az adhatta meg magát. De azt is meg lehet keresni.

2023. máj. 22. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Gratulálok. Ennyi erővel egy meghajlított kötőtűt is dughattál volna bele.

Úgy mesélték, hogy szépen szikrázik a kötőtű, én nem csináltam ilyent sosem! :D

Te meg ha azt sem tudod hogy mit szeretnél mérni, akkor ne méregess!

2023. máj. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
58%
Egyszerű lehülyézni, de ha kettőben volt áram, és 750 V-on állt, akkor az a "volt áram" meg "váltóáram" az egyszerűen a hullámvonalas sávban a 750 V-os méréshatárt jelentette, nem? Hacsak nem közben tekert a tárcsán, vagy átdugta a mérőzsinórt, annyira meg csak nem volt stupid.
2023. máj. 22. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Mindegy, hogy a hülye melyik szinonimáját használjuk. Fogalma sincs - még most sem - hogy mit akart megmérni, azt sem tudta, hogy azt hogyan kell megmérni, azt sem tudta, hogy ahhoz hogyan kellett volna beállítani a mérőeszközt. Az alapfogalmakkal, áram, feszültség sincs tisztában. A konnektorban hogyan lenne áram?
2023. máj. 22. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy az áram szó az szélesebb körben értlemezett, szóval még az is lehet, hogy az alapfogalmakkal is tisztában van. :D
2023. máj. 22. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!