Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogy lehet ezt megcsinálni...

Hogy lehet ezt megcsinálni hogy bizonyos számú sorba kötött hagyományos ledet ráteszek direktben két vagy három AAA ceruza elemre úgy hogy az tartósan működjön is minden egyéb alkatrész nélkül? Csak világítás lenne, kb 10 ledre gondolok.

Figyelt kérdés
Hogy lehet ezt eldönteni hogy mi az ami megfelelő számú led ehhez?
ápr. 2. 07:08
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
59%
El is döntötted. 10 db
ápr. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
De úgy hogy ne égjen ki...
ápr. 2. 07:52
 3/19 anonim ***** válasza:

Adatlapján a lednek ott lesz mennyi mA-ra van tervezve.

Erre kell beállítanod ellenállások használatával.

Számolni kell.

ápr. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Szirty ***** válasza:

"Hogy lehet ezt eldönteni..."


Számolással.

Összeadod a telepek feszültségét (ha sorba kötve akarod használni őket), majd a használt LED-ek névleges feszültség esésével ezt elosztod és fölfele kerekítesz.


Ehhez ismerned kell a LED-jeid nyitófeszültségét ami sok mindentől függ, pl. a színétől (valójában az anyagától, de színét is az határozza meg).

[link]


Pl. 3x1.5V elem=4.5V Egy sárga LED 2V-os. 4.5/2=2.25.

vagyis kettő LED-et tudsz sorba kötve hajtani.

Mondjuk áramkorlátozásról illene gondoskodni ami a legegyszerűbb esetben soros ellenállás.

ápr. 2. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Eleve van egy olyan néphit, hogy ami egymás mellett van, az sorba van kötve.

Például lámpák a plafonon sorakoznak, laikus felfogás szerint azok sorba vannak kötve. Emiatt gyakran nem is lehet érteni, hogy mire gondolt a költő, amikor kérdez valamit egy fórumon.

De nem.

Van a soros, párhuzamos, sőt vegyes kapcsolás, először is ezt kellene megérteni.

Következő mesém a lineáris és nem lineáris fogyasztókról szólna, de most már elfáradtam, szóljon inkább más:

[link]

ápr. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Itt sorisról van szó. A kérdést kell figyelmesen olvasni mert benne van.
ápr. 2. 11:04
 7/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Akkor próbálj te is figyelmesen olvasni: csupán arra céloztam, én már több esetben olvastam itt és más fórumokon is, amikor soros kötésről beszélnek.

Ezek egy részében rögtön lebukik, hogy félrebeszél (csak azt hiszi). De voltak példák, amikor félrevezet, vagy nem érthető.

Ezért van az, hogy én már nem is tudok hinni ilyen kérdéseknek, annál is inkább, mert csak egy példa:

Fehér LED névleges nyitófeszültsége 3 V.

Sorosan kettő: 6 V.

Értsd: 4,5 V-ról nem világít.

Most akkor mire gondoljak?

Ilyen nincs.

ápr. 2. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Akkor tíz LED esetén 30 volt kell. Matek.
ápr. 2. 12:03
 9/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ez még mindig egyszerűsítés, nem véletlenül használtam a "névleges" kifejezést.

A LED-et áramgenerátorosan kell táplálni (az áramot stabilizálni), nem a feszültséget.

Egyszerűbb esetben, illetve kisebb teljesítménynél ellenállással történő áramkorlátozásra is van lehetőség.

ápr. 2. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Oké két ceruza elem egy LED. Hogyan tovább?
ápr. 2. 13:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!