Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Áramerősség, feszültség,...

Áramerősség, feszültség, ellenállás. Hogyan függnek össze?

Figyelt kérdés

A képleteket persze tudom, csak az egészet nem sikerült megértenem fél nap alatt sem.


Például egy LED-nek 20mA áramra van szüksége és mondjuk 2 és 4V között lehet a feszültség...

Ha jól gondolom, az ellenállása nem változik, így ha magasabb a feszültség, akkor az áramerősség is?


Ha egy áramforrás 5V-os és 40mA-es, akkor azt jelenti, hogy ha a LED mellé teszek még egy ellenállást, akkor mindkettőn 20mA lesz az áramerősség, a feszültség pedig az ellenállásuk arányában oszlik meg?

Vagy ez a 40mA a maximum, amit le tud adni?

De akkor viszont a LED vesz fel mindig 20-at?

Nem értem... :( Valaki elmagyarázná?

Persze linkekkel is megelégszem. Lehet angolul is, csak ne Wikipedia, mert azokon már túl vagyok.

Előre is köszönöm!


2011. aug. 28. 20:51
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

"Tehát nem számít az áramforrás, csak a feszültséget kell megfelelően beállítani és az áramerősség meg a grafikon alapján adódik."


Fordítva. Az áramot állítsd be. Megfelelő áram esetén a rajta eső feszültséggel nem lesz gond.

2011. aug. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Na ez már sok így fél 11-kor. Majd holnap átgondolom még egyszer. :)


(Az akkunál meg persze hülyeséget írtam.)

2011. aug. 28. 22:38
 13/21 anonim ***** válasza:

1. 2. 3. vagyok...

1.-ben: leírtam hogyan "működik" a LED

2..-ben leírtam hogyan kell az előtétellenállást számítani 5V-os feszültség esetén (ha más a feszültség, nem 5V-ot kell beírni!)

3. Írtak utánam igen nem jót is, ha aszerint mész, rosszul jársz...

4. Ha gondod van, mondd meg hány voltra, hány LEDet szeretnél kötni, kiszámítom...

2011. aug. 29. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

A kiszámítás megy. A miértekkel volt gondom. :)

Meg az zavart meg leginkább, hogy az adott áramforrás 40mA-t tud adni, van a LED és egy ellenállás, amin 20mA áram folyik és azt hittem, hogy a 40 feleződött. :)


Ha egy elemre csak egy ellenállást kötök, akkor minél nagyobb az ellenállása, annál lassabban merül le? Az áram pedig csak hővé alakul? A rövidzárlat ugyanez, csak ott nagyon kicsi az ellenállás?

2011. aug. 29. 09:45
 15/21 anonim ***** válasza:

Amit írsz elméletileg igaz. Nekem csak az a bajom, hogy nem tudok olyan áramforrásról, ami SPECIFIKÁLTAN(!), GARANTÁLTAN 40mA-t tud leadni... (Azért létezik, de megbocsáss, alig hiszem, hogy Neked ilyen van, spéci feladatokra gyártják. Ámbár, ki tudja?)

Ha van ilyened, akkor megteheted, hogy ellenállással "elterhelsz" 20mA-t, és a maradékot, ami nyilván csak 20 lehet, küldöd a LEDre, akkor az nem tud, nincs mitől tönkremennie.. Tegyed...

2011. aug. 29. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Hm.. Amikor válaszolnék, már nem látom mire...

Igen, nagyobb értékű terhelő ellenállással természetesen lassabban merül, hiszen kevesebb áramot "fogyaszt" az elemből, és kisebb is a hőfejlődés..

Igen, a rövidzárlat elméletileg végtelen kicsi ( 0 ) ellenállás, a leadott ( körben folyó) áramot az elem nem 0 értékű, hanem valós belső ellenállása fogja meghatározni.

2011. aug. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Arduino-ról van szó.

DC Current per I/O Pin 40 mA

2011. aug. 29. 17:18
 18/21 A kérdező kommentje:

Amúgy azt hiszem, végre felfogtam. :)

Addig rendben volt, hogy 5V-ból 2V kell a LED-nek, így jusson 3V az ellenállásra... és itt gondolkoztam rosszul, mert úgy értettem, hogy azt is én mondom meg, hogy 20mA-t akarok. Ebből nyilván ki lehet számolni az ellenállást.

Na de mégis mitől lesz pont 3V és 20mA és miért nem bármi más, ahol ugyanez az arány?

A válasz pedig az (remélem :D), hogy ha 3V van az ellenálláson, akkor 2V a LED-en, és a LED tulajdonságaiból adódik, hogy ilyenkor (kb.) 20mA lesz az áramerősség (nyilván mindkettőn), és így kapom meg az ellenállást. :)

2011. aug. 29. 17:59
 19/21 anonim ***** válasza:

Ez volt legelső válaszomban..

"a dióda képes végtelen nagy áramot is felvenni (persze tönkremegy),de a sarkain a feszültség nem emelkedik!"

Ideális dióda ( a LED is az) esetén.

Majdnem jól gondolod, de mégis kicsit hibádzik..

Az ellenálláson átfolyó áram folyik a diódán is (nyilván), azzal állítod be annak áramát. A dióda áramát kiszámíthatod az ellenállás sarkain feszültségméréssel és az ohm törvény alkalmazásával. I=U/R.. R az ellenállás értéke.

Nézz meg egy LED karakterisztikát, abból sok minden kiderül...

Léteznek erre a feladatra tervezett áramgenerátorok, amelyek változó bemenő feszültség esetén is stabilan tartják névleges áramukat, amellyel nyilván LEDet lehet táplálni, ezek közül a kapcsolóüzeműek elvileg veszteségmentesek.

2011. aug. 29. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Ez kb olyan mint a locsolócső.

Meg van adva hogy kibír 6 bar nyomást. Azon a nyomáson szépen szállít, locsolhatod a kerted.

Nyomathatod 1/2 bar nyomással is, de akkor csak pisil a víz.

És akár 20 bar nyomással is, egy rövid ideig kibírja, aztán elkezd púposodni valahol...

A LE dióda is ilyen.

Rövid ideig bírja a túláramot, de felhevül.

Elvileg végtelen hűtés mellett nem kellene sz@rakodnod az előtétellenállás számítással.

2011. aug. 30. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!