Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 8 darab LED-et hogyan tudnék...

8 darab LED-et hogyan tudnék soros kapcsolásban rákötni egy 12V-os adapterre?

Figyelt kérdés
Sorosban mivel egy LED 3V-ot igényel, 4db köthető 12V-ra. De biztosan meg lehet oldani a 8-at is, csak kell hozzá tranzisztor?? Ha igen hány ohmos, vagy hogyan?? Tudna valaki segíteni?

2012. febr. 20. 12:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
78%
Én úgy csinálnám, hogy 2x 4-et sorba, majd azt a kettőt párhuzamba kötném egymással
2012. febr. 20. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Gugu Gabor ***** válasza:
Öhh tranzisztorral sem fog menni... de miért ragaszkodsz a soros kapcsoláshoz?
2012. febr. 20. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 fúróferkó ***** válasza:

Az a lényeg,hogy minden LED-en át tudjon folyni 15-20 mA

Erre kell méretezni az áramkört.

2012. febr. 20. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
0%

Nem tranzisztor hanem ellenállás. Ellenállás nélkül rá ne kösd a tápra mer rögtön elszáll a LED! Úgy tudom minden LED-re kell egy-egy ellenállás. Minél nagyobb a tápfesz annál nagyobb ellenállás kell. Ki lehet számolni vagy próbálgatni 1k-val indítani lefelé. Vagy meglesed hasonló feszültségű kapcsolási rajzon az értéket.

Bocs de 30 éve sokat szórakoztam vele de már az értékekre nem emlékszem.

2012. febr. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Ahogy első is írta, négyet köss sorba, és ilyenből csinálj még egy "láncot". Ezt a két ágat párhuzamosan.

De előtte nézd meg a led adatlapját, milyen feszt. igényel, mert sokféle típus létezik.

2012. febr. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 fúróferkó ***** válasza:

A 3. vagyok.

Amint mondtam 20mA áram folyhat nagyjából "büntetés nélkül" egy LED-en.A szükséges előtét ellenállás értéke:

Re=Uk-Uny/20[mA] Kiloohmban kapjuk az eredményt.

Ahol az Uk a rendelkezésre álló feszültség,az Uny a LED nyítófeszültsége kb 1,4 V

2012. febr. 20. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Akkor 2*4 párhuzamosan fogom kötni.

Nem, nem felejtem el hogy szétégne, volt már ilyenre példa, véletlenül 6V-on maradt az adapter és 3V-os erősfényű LED gyönyörűen ment szét a kezemben :D Jó büdös volt, de látványos is XD

2012. febr. 20. 13:52
 8/19 anonim ***** válasza:

Előtét ellenállás szükséges, ha szükséges. Ha nem, akkor meg nem. Attól függ, mekkora feszültséget kap a led, és attól mekkora áram indul el rajta. Ha épp a megfelelő, akkor nem kell.


Kérdező: azért terhelve is mérj rá az adapter kimenetére, mert annyira nem stabilak. A 12V is csak a névleges terhelése esetén igaz (2-300mA szokott lenni), lehet, hogy terheletlenül 16V-ot ad.

2012. febr. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
71%

Istenem, nem írtam oda hogy műszerésznek tanulok, nehogy én legyen az okoskodó hülye, de akkor is, az utolsó válaszolón kívül senki egy értelmes hozzászólást nem szólt, aminek hasznát vehette volna a kérdező, leszámítva a 12:34-est, aki belőlem kiindulva leírta más szavakkal, azt amit én :|


Ráadásul a leghasznosabb, a jó válasz 53%-ban hasznos :| Emberek, ez nem azt mutatja, hogy félig jó a válasz (mert ugye az semmi!), hanem, azt hogy az emberek fele, aki önjelölt villanyszerelőként lepontozza, az nem ért hozzá!


És igen, azért vagyok kiakadva, mert aránytalanul kevés pontot kapott az amúgy jó válaszom.

Most, hogy ezt tisztáztuk akár mínuszba is leszavazhatjátok.

2012. febr. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

@Closet Monkey 2011: Tőlem megkaptad a "lájkot" ;) és köszönöm válaszod :)

Amúgy azért kéne sorosan mindenképp mert egy TIP31-es tranzisztorra, és jack csatlakozóra kötném a LED-eket, melyek így egyszerre zenére villognának.

2012. febr. 20. 20:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!