Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mit kellene cserélnem ebben...

BwanaMze kérdése:

Mit kellene cserélnem ebben az áramkörben ahhoz, hogy nagyobb fényerővel világítsanak a LED-ek és esetleg lehetne valamelyik alkatrész cseréjével szabályozhatóvá tenni a fényerőt?

Figyelt kérdés
BC212B-vel építettem meg de kipróbáltam BD830-cal is nagy teljesítményű ellenállásokkal 1W-os LED-eket hajtva. Minden feszültségen majd fél fénnyel működik.

2013. szept. 12. 21:38
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

[link]

ez meg lemaradt.

2013. szept. 12. 21:39
 2/11 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nem világít jól.

Tételezzük fel, hogy a LEDre megadott nyitó (égő) feszültség 2V (biztos nem annyi, de nem tudom mennyi, katalógusadat!).

Táp: 12V, 3 db 2V-os LED, összesen 6V, az áram nem lehet több, mint 12-6V/1kOhm (1000Ohm) 6mA. Ez semmi, még a sima bárhol használt kutya közönséges LEDek is tudnak 20 (max. 50mA-t).

És akkor még nem is számoltam a tranzisztorban "maradó" 0,5-1V feszültséggel.

Az 1kOhmos ellenállást kell kisebbre cserélni, nagyobb lesz áram (a számolást fenn láthatod), de nem lépheted túl határadatot, ne is közelítsd meg, állítsd be a névleges áramot. A tranzisztornak bírnia kell a nagyobb áramot!

Mik a LED adatai, típusa??

2013. szept. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséged!

White EXTRA BRIGHT LED 5mm-es fehér 3-2-3.4V, 20mA.

Autóban használnám a kapcsolást. Melyik ellenállást kellene kisebbre cserélnem, az 2K-t ami a Bázison van vagy a többit és milyen értékűre cseréljem?

2013. szept. 12. 22:18
 4/11 A kérdező kommentje:
Elolvastam figyelmesen a válaszod. Most már tudom melyiket kell cserélnem és ha jól számoltam 90 Ohmos ellenállás kellene az 1K helyett, hogy kijöjjön a 20mA LED-enként amivel már világítana.
2013. szept. 12. 23:32
 5/11 anonim ***** válasza:

Na látod, megy ez neked, ha összekapod magad!

Nekem kisebb érték jött ki 0,7 voltot számoltam a tranzisztorra.

A lényeg, hogy 82 vagy 91 ohmos szabványos értékű ellenállásokat választhatsz az 1 kiloohmosok helyére.

2013. szept. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Még valami 20 mA árammal számoltam, ezek az adatok maximális terhelésre vonatkoznak. Ha biztosra akarsz menni, legyen 100 ohm. Bár zavartam már meg LED-et 25-28 miliamperrel is.
2013. szept. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Én is 100 Ohmot akartam vásárolni, a papírra is 100 Ohmot írtam plusz az egyéb szükséges dolgokat de a szemüvegem otthon felejtettem. Odaadtam a boltosnak a cellulóz memóriát aztán 100 megával jöttem haza. Most várhatom a hétfőt.

Köszönöm a segítséget, tanultam a válaszokból!

2013. szept. 13. 23:32
 8/11 anonim ***** válasza:

Biztos 100MOhm az? Az azért már ritka, mint a fehér holló..

Mi van ráírva, festve?? (színkód)

Hány wattos? 0.25ben talán nem is létezik..

2013. szept. 14. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nem ismerem a megvásárolható szabványértékeket. Úgy gondoltam majd ő megmondja mit tud adni a közelében aztán kilósra vette az értéket és lerakta az asztalra sok apróság mellé.
2013. szept. 15. 21:27
 10/11 anonim ***** válasza:
Ha barna (1), fekete (0), barna (*10), és egy arany (+-5%) csík van rajta, akkor oké. Azt adott amit kértél.
2013. szept. 16. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!