Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy éjjellátóhoz (PNV-57)...

Csabi1993 kérdése:

Egy éjjellátóhoz (PNV-57) szeretnék minél nagyobb infra fényt biztosítani. Arra gondoltam hogy egy fókuszálható Cree Led lámpa elé rakok be egy fényképezőkhöz gyártott IR szűrőt. Szerintetek működni fog? Ha nem, milyen megoldást tudnátok javasolni?

Figyelt kérdés

2014. jan. 14. 20:52
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:

A leggyakoribb fotós infra szűrő 720 nm-nél vág, csak ott már a led nem ad ki semmit, úgyhogy halott ügy, de azért keresgélj te is színképeket:

[link]

Létezik nagy teljesítményű infra led is (gugli)

2014. jan. 14. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!Igen, a power infra ledről hallottam, itthon csak néhány nagyobb forgalmazónál kapható, de saját magamnak kell alkatrészeket beszerezni hozzá, és elkészíteni.Már utána néztem, annyira nem éri meg.Esetleg más megoldás?
2014. jan. 15. 18:16
 3/24 anonim ***** válasza:

Csak is infra power led a jó és takarékos megoldás.

Régebben nagy teljesítményű halogén izzók elé tettek szűrőt és azt használták, de azt nem lehet bírni energiával.


Itt érdemes keresgélni:

[link]


Itt Kama3 játszadozik infra power leddel:

[link]

2014. jan. 16. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

Egyébként a látható fényű ledek kristálya elég "hideg" ahhoz, hogy infra forrásnak lehessen használni. Ott legfeljebb 130 C fok max lehet, egyes típusoknál 150 Celziusz. Akkor a halogén + szűrő még jóval többet sugároz infrában. A lednek épp az a lényege, hogy leginkább a szükséges tartományban sugároz, máshol csak jelentéktelen mértékben.


Az infra led viszont kimondottan erre készült, hogy infrában világítson. Annak is látható mélyvörösen a fénye, mert közvetlenül a látható tartomány előtt van.


Létezik távolabbi infra sugárzó, de az a kamerától függ, hogy melyik tartományban lát jól és milyen sáv tartományú sugárzót célszerű használni hozzá.

2014. jan. 16. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Értem, nos még körülnéztem kicsit és youtube-on láttam hogy két 9 v-os elem egybekötésével működtettek egy halogén izzót, sőt az egészet úgy ahogy volt be is tuszakolták egy elemlámpába.Ha egy ilyet csinálnék, akkor tudok hozzá vágni infra szűrőt és kész is a dolog.Ki is néztem egy izzót, szerintetek meddig tartana ki a két elem?



[link]



Vagy nézzek inkább xenon izzót?Annak is van infrája, sőt ahogy néztem még erősebb is.Melyiket ajánljátok?

2014. jan. 18. 14:49
 6/24 anonim ***** válasza:
Egy 60 wattos izzót linkeltél, azt ugye tudod? A két 9V-os elemet kicseréled egy autóakkura és már mehetsz is az éjszakába :)
2014. jan. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Ja igen, az elektromossághoz mit sem értek :D Esetleg létezik olyan halogén izzó, amit a két elemmel lehetne nyomatni?
2014. jan. 18. 20:35
 8/24 A kérdező kommentje:
vagy esetleg 12v kismotor akksi jöhet még szóba, úgyis arról megy maga az éjjellátó is
2014. jan. 18. 20:42
 9/24 anonim ***** válasza:

Ez azért nem olyan egyszerű!

Egy halogén izzó megeszi az energiád nagy részét és valamennyi infra át jut a szűrődön de nincs fókuszolva.


Gáz lánggal felittítasz egy fém tárgyat, amit hőtükörrel irányba vetítesz, az már talán járhatóbb lenne, de kényelmetlewn mert a tűzre vigyázni kell.


Egy infra led felvesz 1 Ampert (kb 3 Wattos) és kiválóan látsz mellette infrára érzékeny kamerával.


A következőt csak példának mondom:

Veszel egy vas kályhát és befűtesz benne amíg mélyvörösen nem kezd izzani. Kész is a brutális erős infra forrás!



A gyakorlatban használhatót azért nehéz mondani, mert az infra előállításához vagy megfelelő speciális cél eszköz kell, ami képes jó hatékonysággal csak abban sugározni. Ez az infra led.


Az infra tv távirányítókban is ilyen van, de az csak kb 0.05 Wattos de néhány méternél nem is látsz tovább mellette. Ennek az 50-100-szorosa már elég lehet sok mindenre, ha jól fókuszálod.


Valami rémlik, hogy olvastam róla, régebben nagy teljesítmébnyű reflektor elé tettek hőálló pala lemezt és ahoz izzani kezdett, az is infrában sugárzott. Akkoriban ez volt az infra reflektor a katonai feladatoknál.


Szóval vagy jókora teljesítményre van szükség hozzá, vagy cél eszközt kell venned és azt meg is tudod táplálni.


Egyébként készen is lehet venni ilyesmit:

[link]

2014. jan. 19. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

Igen, belátom igaza van.Nos régebben amit sikerült kinyomoznom az egy ilyen power infrás led elkészítése


[link]


Pl ez jó lenne nekem.Ezt az emittert egy pc hűtőbordára erősítem, és elé rögzítek egy fókuszlencsét.Ez eddig rendben is lenne, de kell még egy tápegység ,ami mondjuk a kismotor akksiról érkező áramot transzformálja a ledhez előrírt feszültségre.Na itt elakadtam, nem tudtam szerezni ilyet, legalábbis nem úgy és annyirért, amennyiért megérte volna.Esetleg valaki tud a belinkelt emitterhez alkalmas tápot ajánlani?

2014. jan. 19. 07:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!