Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ehhez a ledhez milyen hőtést...

Ehhez a ledhez milyen hőtést vegyek?

Figyelt kérdés

Még ma meg szeretném rendelni, de kell hozzá valamilyen hűtés? a zseblámpákban milyen van?

[link]



2014. jún. 21. 15:09
 1/10 anonim ***** válasza:

Mutatok egy házi készítésű lámpát, amibe három db ehhez nagyon hasonló ledet tettem (3 X 10 Wattos).


[link]


[link]


Ez így menet közben, áramló levegőben alig langyosodik, viszont ha megállok és nem elég a hűtése mert nem áramlik körülötte a levegő, akkor annyira felforrósodik, hogy megsüti a kezem. Persze ez a lednek nem tesz jót hosszabb távon. Ha túlmelegszik, akkor nagyon könnyen tönkre megy a drága led. zóval elegendő hűtés kell neki, ha sokáig akarod használni.


Úgy szokták meghatározni, hogy a led chip talpponti hőmérséklete nem lépheti túl a 85 Celziusz fokot.

Ha túllépi, akkor a led fénye nagyon gyorsan a töredékére csökken. Elég régóta foglalkozom ezekkel.


Elegendő hűtés mellett sem szabad túllépni a megengedett 700 mA-es áramot. Inkább kicsivel maradj alatta mint, hogy fölé menj.


A következő fórum topikban eléggé bőven kiveséztük a témát: [link]


Főleg a néhány évvel ezelőttitől a tizen.. évvel ezelőtti hozzászólások környékén vannak hasznos építési infók.


Át kellene rágnod elég sokat belőle. Ott mindent leírtunk bőséggel.

2014. jún. 22. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az meg gondolom kiderült, hogy a led hűtését a fém ház bordázott felülete adja.


A led talpa és a hő leadó felület között valami hővezető pasztával lehet jó kapcsolatot létrehozni. Ehhez lehet venni olyan anyagot, amiben hőt jól vezető kerámia por van bekeverve valamilyen zsírba, ami melegedéstől nem válik folyóssá. Azt hiszem szilikonzsír a hordozó.


Egyébként szinte mindegy, hogy mivel töltöd ki azt a mikronnyi méretű egyenlőtlenséget, ahol nem fekszik fel rendesen a felülete, lényeg, hogy ne levegő legyen, mert az nagyon rossz hővezető. na meg persze olyan anyagot se lehet oda használni ami melegedés közben elpárolog vagy elfolyik.


A hővezető anyagokról amit tudni illik: [link]


Az teljesen mindegy, hogy proci v. led hűtését oldod meg vele, a feladat azonos. Hőt kell elvezetnia félvezető kristálytól és elegendő felülettel lesugározni a környezet felé.

2014. jún. 23. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, ment a zöld. De megéri ennyit bajlódnom vele? Mert 4400ft-ért (+1500szállítás) van neten 1000 lumenes zseblámpa a ledezz.hu-n
2014. jún. 23. 21:17
 4/10 anonim ***** válasza:

Megmondom őszintén, csak akkor éri meg, ha az egyedi lámpa építésben is találsz fantáziát. Mit mutattam képet, az a saját tervem alapján lett kiesztergáltatva és a belsejét magam raktam össze. Így olyant lehet készíteni, amit csak elképzel az ember. igaz, az ára többe volt az egyedi burkolat miatt, mint a kész lámpa került volna.


Ha jól emlékszem, a tok a billentő résszel 25e körüli árból jött ki. Mivel 3db 10Wattos led van benne, ezért azt meg kell táplálni. Mindegyikhez tartozik egy-egy kamera akku amivel teljes fényen kb 6-8 óráig működik egyfolytában. Azok az akkuk darabonként 30e Ft-ba kerültek. Na meg a ledek.. Benne volt az egész kb 70e-be.

Kicsit durva. de legalább megoldottam, hogy ne vakítson.


Meg tudok vele világítani valakit úgy, hogy melléig erős fény éri, viszont nem vakítja el a fény.


Ennek a bemutatására még régebben készítettem egy videót az anyám szobájába világítottam be és billentem a fényt.

https://www.youtube.com/watch?v=YaXkuYq77M0


Ezt tükrössel nem lehet ilyen jól megcsinálni, viszont nagy domború lencsével könnyebben megoldható.



Viszont 900 - 1000 lumenest már hatezer körül mondta valaki, hogy vett, asszem a vaterán.

2014. jún. 24. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Elírtam, javítom:

"Azok az akkuk darabonként 30e Ft-ba kerültek."


jav.

Azok az akkuk darabonként 10e Ft-ba kerültek.

Együtt 30e a három.

2014. jún. 24. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszod, de én takarékosságból tettem fel a kérdést, hogy lenne olcsóbb. 5 ezernél többet nem kóltök lámpára, inkább maradok a komplett lámpánál. Kerékpához is használnám, úgyhogy szerintem a világítási szöget kicsit házilag megnövelem. Egyébként szép munka amit csináltál, jó bringázást hozzá ;)
2014. jún. 24. 16:58
 7/10 A kérdező kommentje:

[link]

Ja, és itt a lámpa, azerinted 3xAAA elemmel mddig bírja?

2014. jún. 24. 17:02
 8/10 A kérdező kommentje:

[link]

Nna végül ezt vettem meg, szerinted milyen? pl márka stb.

2014. jún. 24. 18:18
 9/10 A kérdező kommentje:
Nem vettem meg, ezek másolatok, nem tudnak annyit. 10e környékén 1000 lumenest ami fókuszálható
2014. jún. 25. 05:57
 10/10 A kérdező kommentje:
*olyat tudsz mondani?
2014. jún. 25. 05:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!