Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mit jelent az, hogy kapcsolóüz...

Mit jelent az, hogy kapcsolóüzemű egy tápegység?

Figyelt kérdés
Ha kérhetném hétköznapi nyelvezettel magyarázza el nekem valaki, előre is köszönöm!

2015. jan. 9. 21:50
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
2015. jan. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Szirty ***** válasza:
0%

Az a baj ezzel a kérdéssel, hogy ha nincs meg a szükséges elektronikai alapismereted, akkor nem fogod érteni a választ.


Mint ha azt kérdeznéd, hogyan kell programot írni. Erre a hétköznapi válasz az, hogy nyomkodni kell a billentyűzetet és az egeret húzgálni megfelelő módon. :)


Ráadásul a válasz még így is több oldal lehet. Én pl. ennek ellenére is szívesen válaszolnék neked ha biztosan tudnám,hogy van értelme válaszolni.

2015. jan. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Szirty ***** válasza:
0%
Egyébként szerintem most is (ahogy mindig) messzebbre vezetne ha hét szavas általános kérdés helyett kifejtenéd hogy egész pontosan mire is vagy kíváncsi.
2015. jan. 10. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 Szirty ***** válasza:

Bocsánat! A pár szavas hétköznapi válasz meg lemaradt. Szóval:


Azt jelenti, hogy az áteresztő elem nem fokozatmentesen szabályoz, hanem ki-be kapcsolgat (PWM).

2015. jan. 10. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Tehát van mondjuk egy biztonsági leválasztó trafó ami soha nem engedi át a 230 V hálózati feszültséget.

A kapcsolóüzemű tápnál meghibásodáskor előfordulhat, hogy a kivezetésén is 230 V-ot mérünk vagy ez is biztonságosnak számít?

2015. jan. 10. 16:23
 6/20 Szirty ***** válasza:
0%

Drága kérdező!


"Tehát van mondjuk egy biztonsági leválasztó trafó ami soha nem engedi át a 230 V hálózati feszültséget."


Ez úgy hülyeség ahogy leírtad!

Mit szeretnél tudni azt fogalmazd meg legyél szíves!

2015. jan. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

A tranzisztor ( NPN ) olyan mint egy csap. Ha megnyitod, átereszt.


Ha a csapot csak félig nyitod meg, vagy negyedéig... stb. ez a fokozatmentes vezérlés.


Ha a csapot teljesen megnyitod nagyon rövid idő alatt, és elzárod nagyon rövid idő alatt, és ezt nagy frekvencián ismétled ( ki-be kapcsolod ), akkor olyan hatást érsz el, mintha finoman szabályoznád, attól függően, hogy mennyi ideig van átlagosan bekapcsolva, és kikapcsolva.


A digitális elektronikában az áramkörök kétállapotú jelekkel dolgoznak. Innen az ötlet eredetileg.

2015. jan. 10. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Ez lemaradt:


Kitöltési tényezőnek szokás nevezni azt az időt, amennyi ideig bekapcsolt állapotban van az áteresztőelem ( tranzisztor ). Ha pl. 20 msec-es ciklust ismétlek, és 10 msec-re bekapcsolom, 10 msec-re kikapcsolom, akkor olyan mintha félig nyitottam volna meg a csapot.


Nagy előnye az, hogy kikapcsolt állapotban maximális a feszültség, és nincs áram. Bekapcsolt állapotban maximalizálható az áram nagysága, és a feszültség minimalizálható, így jóval kisebb energiaigényű,

mint egy disszipatív tápegység, ahol a fölösleges energia hővé alakul.


Remélem kielégítő választ adtam. :) Nem voltam lusta, mint az előző hozzászóló. :D

2015. jan. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Ku_va egyszerűen: a hálózati feszültségtől (230V) eltérő tápfeszültség igényű készülékek számára állít elő feszültséget. Csak nem transzformátorral+egyenirányítóval teszi ezt, hanem mint előttem írták, tranzisztorokat kapcsoló üzemben használva, a kitöltési tényezővel játszadozva állítanak elő feszültséget:

[link]

[link]

Itt látszik. A két görbe alatti terület egyenlő, csak az egyik egy analóg sinus hullám, a másik meg egy különböző kitöltési tényezőjű négyszögjel. A feszültség effektív értéke megegyezik.

2015. jan. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat megértettem, hogy mi kapcsolóüzemű táp.

Egyébként ez volt a kérdés azok számára írom le ezt akik nem értik.

A második kérdésem az, hogy ez a kap.üzemű táp biztonságos - nem lehet, hogy meghibásodás miatt a hálózatban lévő feszültséget adja le?

Egyébként a biztonsági leválasztó trafó lényege, hogy a feszültség le van választva a hálózatról ezáltal biztonságosabb mint más trafók és nem fordulhat az elő, hogy az eredeti kimeneti feszültség átégés vagy valami más hiba miatt megnő.

2015. jan. 10. 20:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!