Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Gitárkábel mély hang miért?

Lepkefobia kérdése:

Gitárkábel mély hang miért?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Forrasztgattam magamnak gitárkábelt 2 fajta gitárkábelből is, Neutrik jack-ek kerültek a végükre. Minden esetben ugyanazt és ugyanúgy tapasztaltam: erősítőre rádugva eléggé halk lett, ráadásul minthogyha megszűntek volna a magasak. (A tartalék kínai kábelemmel még ugyanúgy szól, megijedtem, hogy az erősítőnek lett baja, muszáj volt ellenőriznem :P )


Szerintetek mi lehet az oka? Nem ismerem a tipikus hibákat, régen amikor a régi jack fejeket forrasztottam még újra rajtuk, nem csinálták ezt. Összeérne minden esetben a jel és a föld és így oltanák ki egymást? Ez hülyeség, mert nincs fázisfordítás.

Vagy maga a Neutrik jacknek köszönhető ez valamiért? Neutrik NP2XB került felhasználása és ugyanennek a pipás verziója.


Köszönöm.



2015. jan. 21. 19:11
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Az a rögzítő, nem arról beszéltem.
2015. jan. 23. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

!!! Új fejlemény:


Megcsinálta az egyik kollégám őket. Azt mondta egyenként minden részt lemért, mielőtt forrasztott, minden hibátlan volt, 0,0 Ohm, vagy nem tudom az ő műszere mennyire érzékeny. Visszavágta rendesen a kábeleket, majd forrasztotta őket normális felszereléssel (nem hevítgette addig, míg ameddig én).


(Igazából 3 kábel van [ebből kettő Coda hangszerboltos méterre vehető kábel, a harmadik piros, egyben leghosszabb kábel ismeretlen eredetű, de vastagabb rajta a földelés jóval], plusz egy a ráadás, a kontaktos kínai kábelem, mint referencia.) A legrövidebb kábelnél azt mondta nemnagyon mért semmit (tehát elvileg jó), a másik kettőt viszont ő sem tudta jobban megcsinálni annál, ahogy sikerült most neki. Hazavittem kipróbálásra őket, és persze én is lemértem őket.


Elég meglepő volt. A legrövidebb tényleg jól szólt, kicsi volt a különbség a kontaktos kínai kábelhez képest. De azért valami talán volt itt is, mindenesetre a kínai kábel hangjában is van valami nyeszlettség, de érdekes, hogy teljesen másfajta, mint amit a 3 kábel produkál, mégis jól szól. Szóval a legrövidebb talán jó is lenne így már, de jó kábelt akarok használni. Az egyel hosszabbal volt valami, picivel tompább és halkabb volt, de éppen észlelhető módon csak, de akkor is. A leghosszabb piros kábel pedig katasztrófa volt, "tompamisi", de annál azért még jobb volt, mint amikor én csináltam meg őket.


A mért értékeim a jelen (számomra) meglepő módon: legrövidebb kábel: 0,3-0,4 Ohm

hosszabb kábel: 0,4-0,5 Ohm

leghosszabb, piros kábel: 0,8 Ohm

szaros kontaktos kínai referencia-kábelem: 2,0-2,1 Ohm


És hiába a fos kábelnél legnagyobb az ellenállás értéke, mégis az szól a legjobban, pedig amikor én forrasztottam és "tompamisi" volt mind, akkor több száz Ohm-ot mértünk, akár több ezret is.



Szóval úgy érzem kegyetlenül nem ez a teljes kép és fogom a fejem, hogy ez csak egy Jack kábel basszus, egyszerűen nonszensz, hogy ezzel ennyi gond van... egy elektrotechnikus is ennyire tudja megcsinálni... A kábelek nem szarok, mert mind a jel, mind a földelés normális blankolás esetén 0.0 Ohm-ot mutat, mint ahogy a Neutrik Jack fejek is. Gondolom számít a kábel hossza is még, de ezzel együtt sem teljes a kép ahhoz viszonyítva, amit hallok. :/


Van valaki, aki meg tudná nekem csinálni ezeket a kábeleket normálisan? :)

2015. febr. 5. 20:47
 13/21 anonim ***** válasza:
Az Elimexnél leforrasztják neked normálisan, ha ott vásárolsz :) De amúgy csak ohmos ellenállást tudsz mérni, és pont azokat nem tudod multiméterrel kimérni, amikre szükséged volna, vagyis a reaktanciákra. Lehet, hogy azért szól máshogy, mert maga a kábel sem a legjobb.
2015. febr. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, azt hiszem így teszek majd, mivel náluk vettem :).


És ki is kérdezem majd őket rendesen, szeretném tudni mi az oka és mikor mit lehet tenni ténylegesen, nem teóriákat keresek :)


Köszi mégegyszer mindenkinek a választ, utána írni fogok még szerintem - nem tudom mikor lesz időm elmenni hozzájuk, de megyek.

2015. febr. 6. 09:27
 15/21 A kérdező kommentje:

Kicsit máshogy alakultak a dolgok, még nem mentem az Elimex-hez.


Egy másik kollégám is kérte, hagy' próbálja meg tulajdonképpen. A legrövidebb kábelt lemérte, minden szempontból stimmelt, 0,4 Ohm-ot mért, azt mondta az oké, nem az a lényeg, hanem hogy áthúzás ne legyen, ott pedig a mega Ohmot nézte. Sajnos nem tudom elmagyarázni már miért, az Impedacniáról is beszélt, amit inkább eddig csak hangfalak szintjén értettem.


Megcsinálta a közepes hosszúságú kábelemet is (3,5m kb), de necces volt kicsit elkészíteni, mindenesetre összejött. Kipróbáltam én is erősítővel, az még egy picit a hangja alapján szebben szólt az elvileg hibátlan rövidebb kábelnél is. Pedig ugyanaz minden, mert kábelileg is egyeznek, csak a hossz más. A hosszabb szól szebben, persze ilyen szinten már az is lehet, hogy csak én képzelem be, de ő is megerősítette, hogy az impedancia miatt ez esélyes is.



Igen, ez egy kicsit ködös így. Majd még kiegészítem, ha lesz fejlemény, akár egy kis magyarázatot is, hátha később jól jön másnak.


Ugye még a leghosszabb piros kábelem maradt, ami minden szinten más (ugye a jack-ek még mindig ugyanazok), keresztbe font vastag földelés van rajta, ami alapján a földelés komolynak tűnik, de a többi anyaghasználat alapján ellentétes kicsit a véleményünk.


Próbálta megcsinálni, de egyenlőre nem jött össze. Itt is úgy próbálkozott, hogy még a mérőt is rákötötte, hogy forrasztás közben is lássa, ha változik valami. Akárhogy próbálkozott, csak egy pillanatnyi hevítéstől is mindig ugrott a mérő, áthúzás jött létre, és onnantól megint csak blankolni lehetett. Arra gondolt, hogy a jel körüli szigetelés olyan, hogy pici hevítés hatására már részben vezetővé válik. Egyszer sikerült jól megforrasztania, de amint összetekerte a jackházat, megint jelzett a mérő. Rohadt nehéz, a benne lévő műanyagdarabnak is tartania kéne a kábelt, mégis csavar rajta akkor is annyit, ha olyan közel fogta, amennyire csak tudta. Úgyhogy egyenlőre itt állunk, ha lesz türelme és ideje még megpróbálja.



Így.

2015. febr. 13. 12:55
 16/21 anonim ***** válasza:
Basszus Ennyi kinlódást...10éve vettem 2 3méteres kábelt,darabját 3ezerért,vagy 4ért...sose volt velük semmi baj,pedig rohadt sok koncerten csavartam,meg tapostam...
2015. febr. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Már mondták, de úgy tűnik, hiába: méricskélheted az ellenállást, de a tompaságért a kábel saját kapacitása felel. Az meg gyenge vagy átlagos kábelnél nagy, minőséginél kicsi.
2015. febr. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy szakértői vagytok a dolognak és szerintetek mindent tudtok, mi miért van. Nekem nem kell semmit sem bizonyítani, nem ítélkezek... Egyrészt először csinálok ilyet és nem, nem értek hozzá, csak érdekel, hogy mi miért van és mit lehet kihozni. Különböző véleményeket kaptam, semmi egységeset, kiragadni lehet valamit a korábban írtakból, mert szerinted is úgy van, mindenki tudja bizonyítani mennyire szakértője valaminek, én máshoz értek, de nem kell védekezésre használnom...


Igen, ennyi kínlódás járhat egy kábellel, mert mint mondtam, elsőnek csinálok ilyet és mint kiderült, nem egyből a megfelelő embernél kezdtem a segítséget és jól szeretném csinálni. Nem szar jack-ekkel dolgozok, hanem faszával és szeretném magam magamnak megcsinálni, amennyire lehet, ha nem lehet, akkor legalább tudni, mi van. És nem, nem fogok mást kioktatni a tudásommal. Ha ekkora felhajtással jár elsőnek egy kábel, akkor ekkorával. :)


További szép napot.

2015. febr. 14. 14:02
 19/21 anonim ***** válasza:

Érthetően: a hosszú kábel csillapítja a magasakat. Nem tudom jól sejtem-e, a kapacitás abból adódik, hogy két nagy "felület" van egymástól elszigetelve egymás mellett: az egyik a test (árnyékolás a kábelben), a másik a melegpont (az ér a kábelben), így a "fogyasztóval" (előfok bemeneti ellenállása, igen nagy ellenállás, tehát igen szerény fogyasztó) párhuzamosan kötött kondenzátornak felel meg. Helyettesítő ábrája is ez, meg némi szórt induktivitás mindkét kábelen sorosan, amik nem egyenlőek. Mellesleg ez sorosan kötött tekercsnek felel meg, ami hihetetlen módon szintén a magasakat csillapítja.

De ez nem számottevő a kábel kapacitásához képest. Azért nagy vastömbre nem dobnám rá apróra összetekerve, mert talán már beleszólna a hangzásba. Megohmos bemeneti ellenállásokról beszélünk.


A kondenzátor mint párhuzamosan kötött "fogyasztó" azzal csillapítja a magasakat, hogy idő míg feltöltődik (addig "fogyaszt" egyre csökkenő mértékben), és idő míg kisül (addig leadja a töltését), tehát épp a gyors feszültségváltozások simulnak ki a legjobban. Szaporább rezgés, magasabb hang. Magasabb hangokra nagyobb terhelésként viselkedik a párhuzamosan kötött kapacitás.

2015. febr. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Szia, köszönöm a kifejtett választ! Annyira kifejtett, hogy már minden részét nem is értettem meg elsőnek, így másodjára olvasva már azért jobb a helyzet.


Te már a kapacitást emelted ki. Én egyenlőre (inkább) laikusként, csak a fülemre hagyatkozva pont fordítva hallottam, hogy ez a két ugyanolyan kábel esetén a hosszabbik alig érezhetően, de teljesebb hangot adott (tehát magas hang is több volt). Én ez alapján meg az egész alapján is arra következtetek, hogy maga a forrasztás minősége, ami még talán méginkább befolyásoló módon minden felett áll. De abszolút lehet, hogy tévedek. A "második" munkatársam, aki a legtöbbet hozta ki az egészből, ő az impedanciáról beszélt elsősorban, amit korábban leírtam.


Megpróbálta megcsinálni a harmadik (másfajta) kábelt is, ahogy írtam, de abban kellett maradnunk végül, hogy az a kábel tényleg fosadmány. Sőt igen nagy valószínűséggel gyárilag is az volt, még a Jack-jei is vékonyabbak voltak egy hajszállal a normálistól, pont annyira, hogy ne lehessen használni. Bátyám kábele volt, egyenlőre így ugrik, hogy meglepem egy fasza kábellel. úgyhogy kihajítottam a jó hosszú piros 6 méteres kábelt a kukába. De nem drága úgy kábelt venni, hogy te csinálod/csináltatod meg. A megmaradt 2 Neutrik egyenlőre kábelre vár, én pedig arra, hogy félre tudjak tenni kicsit (tulajdonképpen 3000 FT-ba sem kerül 6m minőségi Klotz kábel magában).


Sztori vége, a lényeg megtörtént, a probléma körbejárva. Ha még valami jobban érdekel ezen belül, annak már magam is utána tudok innentől már járni. És ha ezt olvassa valaki és érdeklődik, ez egy jó kiindulási alap lehet.

Köszönök minden segítséget! :)

2015. febr. 20. 13:03
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!