Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Jelátvitelre szolgáló kábelnél...

Jelátvitelre szolgáló kábelnél számít, hogy mekkora ellenállású?

Figyelt kérdés

Csak mert nagyon árnyékolt kábelre van szükség, és nem tudtam jobbat, mint az RG58-at, ez aztán tényleg árnyékolt, viszont 50 Ohmos ... egy "sima" kábel hány Ohmos szokott lenni?

(sőt, csináltam egy másikat, RG6-ost, az meg 75 Ohmos)


Vagy van egyáltalán jelentősége?



2015. dec. 6. 08:23
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

nagyon köszi, hát ez nagyon bonyolult nekem, de oké holnap megmondom a típust,


egyébként nézd, egy sima számítógéphez való mikrofonnak milyen előerősítőt ajánlanál amit a jack-jével össze lehet kötni és el akarom vinni 30 m-re, ezért kell neki valami táplálás? ha ezt a típust vesszük, nemtom ezt hogy hívják, csak azért mondom, mert ezt biztosan te is ismered, és már előrébb vagyunk, mert erre is szükség van. ilyenre esetleg tudsz olcsóbb fantomtápot?

2015. dec. 6. 18:12
 12/29 anonim ***** válasza:

A kondenzátormikrofon tápja nem túl bonyolult, 48V DC, de a legtöbb kondenzátormikrofonnak elég egy 9V-s elem is. Ha nem kondenzátormikrofon, akkor annak a jelerősítésére egy műveleti erősítős, vagy tranzisztoros mikrofon előerősítő megfelelő. Egy példakapcsolást küldtem, az tranzisztoros.


[link]


Ez egy műveleti erősítős előerősítő. Ezek egyébként kondenzátormikrofonnal is használhatók, csak egy-egy kondenzátorral le kell választani a jelről az egyenáramot. Itt egy példa:


[link]

2015. dec. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

oks köszi ismét, hát ez így tényleg nem bonyolult, csak az a gond h nekem megcsinálni mégis az. sajna annyira nem vagyok én műszakis (csak felhasználó inkább) h helyesen tudjak értelmezni egy ilyen rajzot :( sajnos nekem nem olyan egyszerű h tehát pl a pozitívba kössek bele sorosan egy 1,5 V-os elemet ...


viszont, azon megakadt a szemem, hogy mindenki, te is 48 V-ról beszélsz, közben eddig a gyakorlatban leginkább csak olyat láttam, hogy egy 1,5 V-os ceruzaelemmel táplálták meg vagy jó esetben kettővel azaz 3,0 V-tal, de 48-al még soha. ezek szerint mindegy mennyit adunk neki csak legyen valamennyi? ennyire tág határok közt mozoghat a fesz?

2015. dec. 8. 09:06
 14/29 anonim ***** válasza:

Ez megint sok mindentől függ. A 48V csak egy szabvány, amit a keverőpultok, vagy mikrofon előerősítők tudnak. Aztán hogy egyes kondenzátormikrofonoknak mégis hány V kell ahhoz, hogy megfelelően működjön, már tényleg tág határok között mozoghat. Bár 1.5V-s kondimikrofont még nem láttam, de 3 és 9V-set igen. Tehát már 3V vagy 9V is elég neki, de a 48V sem tesz kárt benne. De érdemes lenne olyan keverőt/előerősítőt használni, amiben van fantomtáp, így külön nem kell megtáplálni a kondimikrofont.


Ha nincs fantomtáp, és biztosan kondezátor mikrofon, akkor így kéne bekötni:


[link]


Itt különböző ellenállássokkal különböző feszültségű fantomtápot használhatsz. Egy külön kis dobozba meg lehet építeni, két xlr csatlakozóval, egy dc csatlakozóval (amire mehet elem, vagy dugasztáp)


[link]


Vagy lehet venni is. De ha ismerjük a mikrofon és a keverő (vagy előerősítő) típusát, akkor előrébb leszünk.

2015. dec. 8. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:

nagyon köszi, ez az utolsó link nagyon király, sztem be is ruházok rá, csak persze jönnek a gondok, hogy az én kondi mikijeim jack csatlakozósak, azaz akkor valahogy ismerni kéne az XLR és a jack átalakításához a pontos rajzot, nem ám félrekötök vmit vagy zárlatot csinálok neki :) nincs ugyan ilyen mini fantomtáp stereo jack-aljzatos kivitelben?


ami meg a feszültségeket illeti, nos nézd, ugyan gőzöm nincs, műszakilag mitől függ, minek mekkora kell, de csak a tapasztalatomat mondom: rengeteget szenvedtünk, mert akárhány kondimikit vettünk (vudeozáshoz főleg), mindegyik iszonyú zajos volt, susogott, bezavart, kész katasztrófa, pedig minőségi termékek voltak (Audio-Technika, Konig, Shure ...)

Aztán ráakadtunk erre a kis egyszerű német YOGA EM106-os típusú csíptetős mikire, és az egy dolog nem dual mono hanem eredeti stereo a mikije is, na de hiába csak 1,5 V-tal működik, ha egyszer ezzel aztán azóta sincs gondunk és már a sokadikat vesszük, sőt mivel ennyire bevált, azon agyalunk, hogy üres mikrofonházba (a kis tápjával együtt) beépítjük, és akkor lesz egy már megtáplált stereo kimenetünk, és a tapasztalatok alapján azzal nem lesznek gondjaink. nagyon házi és gagyinak nevezhető módszer tudom én, de hát mit csináljunk, ha egyszer ugyan ismeretlen okokból, de így értük el a legjobb minőséget?


(a másik kondimikorofonunk ami "nyeles" szal kéziadós, na az meg ismeretlen márkájú, az ég világon semmi felirat nincs rajta, és pedig ez a sors vár rá is, mert egy bizonyos 2-3 m-ig tökéletes a minősége de annál tovább hosszabbítva az is nagyon zavaros, zúgós lesz, tehát meg kéne táplálni, pont ezen agyalunk, hogy annak a belsejébe is beépítünk egy ilyen kis YOGA EM106-ost, és nem érdekel, ki mit mond, mennyire vacak, ha egyszer a végeredményen meg mindenki csodálkozik... ja csak azt akartam írni, hogy ez a kettő pedig RCA csatlakozós, azaz tényleg két szála van, és ugye amolyan dual mono-ként alakítódik át stereo felvételhez (kamerához akkor ilyen volt azért lett ez), azaz itt számomra ugyan egyszerűbbnek tűnik kép, hiszen csak két szál van, eddig még eljutok, hogy van egy plusz és egy mínusz, na de ezt átalakítani XLR-be? .....

Olyan bekötési rajzod nincs véletlenül, hogy

- RCA >>> stereo jack (de dual monoként bekötve, azaz az egy meleg ér rámegy a jack mindkét meleg pontjára)

- RCA >>> XLR (itt bevallom, megkavarodok, hogy az RCA 2 szálából az XLR három pontjával mit kezdjek, annyit tudok, hogy az XLR-nél a 2-es a meleg pont, ennyi :(


ha netán fejből tudod, honnan linkelj erre rajzot, akkor megköszönném, ha nem, akkor hagyd, már tuti lefárasztottalak ... (néztem az ilyen átalakító kábeleket de hát elég horror áron vannak, szal tuti én forrasztom meg, ha máshogy nem, akkor kísérletezéssel ...)

2015. dec. 8. 23:03
 16/29 A kérdező kommentje:

amúgy nézd, egyszerűbben is feltehetem a kérdést:


pl egy sima számítógépekhez használatos kis pár száz forintos gagyi mikrofont hogyan táplálnál meg? (mert muszáj lenne mert pl el akarod vinni 30 m-re)?

2015. dec. 8. 23:06
 17/29 anonim ***** válasza:

Most már egyre biztosabb vagyok benne, hogy neked nem sima kondenzátormikrofonod van, hanem electret.


Ez is kondenzátor mikrofon, csak egy óriási különbség van a kettő között, az electret polarizált, tehát nem igényel előfeszítést (fantomtápot). Viszont ezeknek a mikrofonoknak tényleg kell előerősítés, amit vagy beépítenek a mikrofonba (ilyenkor elem kell bele, vagy a fantomtáp az előerősítőt táplálja), vagy közvetlen utána kell bekötni.


Na most, itt szerintem az lesz a helyzet, hogy nincs felerősítve a kapszula jele, és így 30 méteren egyszerűen szörnyű lesz a jel/zaj arány. Ha tudod, a jack-es mikrofont dugd be a YOGA előerősítőjébe (dobozka) és rögtön kiderül, hogy előerősítéssel zajos lesz-e, vagy nem. Szinte biztos, hogy utána már jó lesz, ebben az esetben pedig megfelelő mikrofon előerősítő kell.



Tudom hogy nem tudsz rajzot olvasni, de egy ilyen lenne a megfelelő neked:


[link]



Egy 9V-s elem kell neki, és nagyon keveset fogyaszt, tehát nem gyakran kéne elemet cseréni. Szintén építhető ónozott dobozba, és akkor zajt sem szed össze. Az alkatrész kötltsége pár száz forint, és kis helyen elfér. Csak ugye találni kéne valakit aki megépíti.

2015. dec. 9. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:

ja bocs, én kb egy szinten kezeltem a kondi és az elektret mikiket, de ezek szerint mégse ugyanaz. viszont a ciki az, hogy vannak gyárilag kondi mikijeink is, na tény h ezzel kevesebb a baj bár van de akkor ezt a külső fantom táp megoldja.


Amit linkeltél egy elektret erősítésére, én is tutira veszem hogy az a baja, hiszen rengeteg zavart összeszed, sőt erősebb a zavar mint a beszéd, és rendes vagy köszi a rajzot, csak hát mondanom se kell, hogy nekem ez kínai sajnos ...


Kipróbáltam amit mondtál, és azt csináltam, hogy az RCA végzősést átforrasztottam úgy, hogy az RCA meleg pontját rávittem a stereo 3,5 jack dugó mindkét meleg pontjára, a mésikat meg nyilván a hidegre, és igen, úgy van ahogy írtad, királyul működik a YOGA EM106-ossal ... és szted akkor nem lenne az a legegyszerűbb megoldás számunkra, ha egy ilyen kis YOGA-t építenénk be mindegyik mikrofonba azaz innen kapná a tápot (mármint nem a gyárilag komoly kondiba, hanem az elektretekbe)? mert így akkor ugye ezt az RCA > jack átforrasztást kell csak még párnál megcsinálnom, és rögtön megoldódna minden baj. oké ez így darabonként lenne 8 ezer Ft, viszont tekintve h úgyse tudjuk az ábrán lévő bekötésket megcsinálni, még praktikussági szempontok miatt ez a kész "dobozka" lenne a legegyszerűbben és legbiztosabban megoldható sztem, legalábbis nekem biztos.

2015. dec. 9. 10:10
 19/29 anonim ***** válasza:
Természetesen jó az a megoldás is, valószínűleg egy hasonló áramkör lesz benne, vagy tranzisztorral, vagy műveleti erősítővel. A lényeg az, hogy a mikrofon alapvetően gyenge jelét felerősíti. Bármilyen electret mikrofont rá lehet kötni, jó lesz (ezt ugye tapasztaltad is).
2015. dec. 9. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 A kérdező kommentje:

okés nagyon köszi, és ezek szerint az elektretnek meg elég az 1,5 V is ... bár látod az ember nehezen igazodik ki, mert az Audio-Technika AT3305 (azt hiszem) mikije meg 3,0 V-ot kér, szóval a rák tudja már, hogy akkor mégis mi a jó, tényleg oda jutok csak megint, hogy így kísérletezéssel előbb megoldjuk a dolgot.

kszi még egyszer!

2015. dec. 9. 11:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!