Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Villanyszerelők! Fi-relé...

Barkat kérdése:

Villanyszerelők! Fi-relé helyes bekötése! Mintörténne ha a földelést felcserélnénk a nullával?

Figyelt kérdés
Ha a beszerelésnél véletlen a nulla helyett a földelést köti a szaki a helyére akkor lecsapja vagy müködne minden? Elvileg az egyesítés után a föld-nulla ugyanaz?

2016. júl. 4. 18:34
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Általában a védővezetőn folyó áram az csak a vízcsap/kád/zuhanytálca környékén érezhető kiválóan, a többi helyen nem annyira.

De persze e kijelentésre a bíróságon nem szabad hivatkozni. :)

2016. júl. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
10-eshez: Ha minden jól és szabályosan szerelve nem fordulhat elő. DE... (ami ebbe a szakmába mindig ott van) csak akkor ha minden jól és szabályosan van szerelve (nem véletlenül ismételtem meg). Sajnos láttunk rengeteg mindent, rengeteg nem megfelelő szabálytalan szerelést. Láttunk olyat, hogy a 4. emeleten lakó saját maga (nincs pénzem villanyszerelőre mert drága) egyszerűen elvágta a felfelé tovább menő védővezetőt és minden fölötte lévő szinten (volt belőle még 6) az adott lakásokban megszűnt a földelés... A feljelentésig követtük az eseményeket, hogy mi lett belőle nem tudom. Ezért kell időszakosan felülvizsgálni.
2016. júl. 5. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 Szirty ***** válasza:

"Ha már egyből a fi relébe nem a nullát hanem a földet kötnénk be. Igy érted?"


Igen.

Ebben az esetben a válasz a kérdésre az, hogy nem kapcsolna le a FI relé ilyen csere esetén.

A bejövő PE és N lényegében azonos potenciál.

Fizikai szempontból a Fi relé akkor kapcsol le, ha a rajta átfolyó áramok összege (oda-vissza) jobban eltér mint amennyi a leoldási határérték (pl. 30mA). Ilyen csere miatt önmagában ez a különbség nem alakul ki. Teljesen más a helyzet ha utána van keveredés.


Ennek a cserének azonban egyéb (életvédelmi szempontból) lényeges következménye lehet, amit az előttem szólók már feszegettek.

2016. júl. 5. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
0%
Biztos nem old le? Ha a nulla helyére a védővezetőt kötöd be, de az egész lakásban egyébként minden helyesen van kábelezve, le kellene oldani az fi relének, mert a védővezetőn elvileg nem folyik áram. Persze ha az egész lakásban fel van cserélve a nulla és a védő...
2016. júl. 6. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Szirty ***** válasza:
41%

Biztos. De azért írtam hogy nagyon nem mindegy hol történik a csere.

Nyilván ha a Fi relé betáp N kapcsára az a PE vezető kerül ami a Fi előtti PE sínről jön és párhuzamosan arról megy el az összes csatlakozó aljzat PE kapcsára is, akkor persze hogy leold ha lesz egy kis terhelés a hálózaton.


De ha a bejövőt cseréled fel (PE sín előtt) mindenestől, akkor nem fog leoldani.

2016. júl. 6. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Én kizárólag az fi relénél gondoltam a felcserélést, hogy a védőt bekötik, a nulla meg egyenesen megy a fogyasztókhoz. Anyósoméknál utólagos házi beszerelésnél láttam ilyet, és folyton lekapcsolt. A "villanyszerelő?" meg nem értette mi a gond. Utána én hívtam egy normális szerelőt, aki átnézte a hálózatot. Én is megcserélhettem volna, de nincs képesítésem (Én gyengeárammal foglalkozom), és egy ilyen szaki után a villszerelő barátom is csak úgy vállalta el, hogy az egész házat átnézte.



Kérdező, a legbiztosabb megoldás keresni egy normális szerelőt, aki ilyen alapvető és egyszerű feladatot gond nélkül el tud végezni.

2016. júl. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Nem győzöm hangsúlyozni ,hogy ezt elméletből feszegetem. A probléma nem áll fenn!!

Viszont látható ,hogy megéri róla beszélni

2016. júl. 6. 16:11
 18/18 anonim ***** válasza:

Aki ért hozzá, azt tudni fogja mit miért és hova kell kötni.

A többinek meg mindegy, falra hányt borsó.

2019. dec. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!