Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A földelés nélküli eszközök...

A földelés nélküli eszközök GND és konnektor földelés között feszültségkülönbség van. Miért?

Figyelt kérdés

Tisztázzuk, hogy nem vagyok jártas a témában.

Adott egy házimozi erősítő, LCD TV, Raspberry pi (telefontöltőről) és egy alumínium telefon (Nexus 6P) ami ugyancsak telefontöltőn van.


A közös mindegyikben az, hogy ha GND pontot érintek, akkor ráz (kellemetlen érzést lehet érzni).

Hagyományos fázisceruzával érintve a GND pontokat látható, hogy halványan világít.


Feszültségmérés során kiderült, hogy a TV/erősítő és a földelés között 90-20V AC van, a Pi/telefon és föld. között 10-20V AC (ekkora fesz.nél is jelez a ceruza halványan).

A hosszabbító nem zárlatos, ezt méréssel és szemrevétellel is igazoltam, a csatlakozások megfelelően szigetelve vannak.


Kérdés: A kérdésem az, hogy mi okozza ezt? Egy telefonnak csak nem kellene megráznia. (olvasd tovább, fontos!)



Konnektorok között is különbség van egyébként.

A szituáció a következő: földelés nélküli telefontöltő, alumínium telefon / földelés nélküli macbook töltő, alu macbook

Mikor bedugom tölteni az 1-es konnektorba, akkor érezhető, hogy ráz.

Ha a 2-es számú konnektorba dugom be, akkor nem ráz és nincs fesz. különbség.


Kérdés: Ezt mi okozza? Ha földeléses lenne, akkor arra gyanakodnék, hogy a konnektor földelése esetleg zárlatos lehet, de itt szó nincs arról, hogy az használatban lenne.



Előre is köszönöm a válaszokat.

Kellemes ünnepeket!



2016. dec. 23. 22:07
 1/4 anonim ***** válasza:

"Mikor bedugom tölteni az 1-es konnektorba, akkor érezhető, hogy ráz. "


Húzd ki és dugd be fordítva a csatlakozót ugyanoda.

Akkor is ráz?

2016. dec. 23. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
#1: Igen, amit tudtam már eljátszottam velük, sikertelenül.
2016. dec. 23. 22:17
 3/4 Szirty ***** válasza:

Rengeteg ismeretlen tényező lehet itt amiket meg sem említettél.

Pl. hogy használsz-e elosztót, amibe több készülék csatlakozik, a fali csatlakozónak ahova bedugod van-e védővezető érintkezője vagy nincs.

A készülékek egymással össze vannak-e kötve (pl. TV az erősítővel, telefon az erősítővel, audio, video kábelek, stb).

Van-e központi antenna koax bevezetve akár a TV készülékbe akár egy ide csatlakoztatott rádióba stb


Én nem fogok nyomozni látatlanban, de leírom hogy én leggyakrabban az ilyen jelenség okaként két dologgal találkoztam:


1.

A TV szolgáltatótól érkező koax kábel árnyékolásán 100-120V feszültség jött be, ami "megtáplálta" a TV készülék GND-jét (a TV csatlakozója két pólusú) és a TV-re rádugott összes többi eszközt is. (erősítő, számítógép, stb, stb. Így feszültség minden készülék fémházán jelen volt, még az USB csatlakozón is.

(egyébként az ilyen remekül agyon tudja vágni azt a másik készüléket amit közben bedugunk vagy kihúzunk).


2.

A készülékek egy földelt elosztóba csatlakoznak, az elosztó pedig egy földeletlen fali aljzatba.

A védővezetőt igénylő készülékek tápegységében gyakori megoldás hogy két zavarszűrő kondenzátor csatlakozik a készülék házára (védővezetőre).

Védővezető nélkül használva ezek a készülékeket, feszültség osztót képeznek és a házra kb 115V feszültséget vezetnek.

A közös elosztó (vagy a korábban említett egyéb jelkábeles összekötés GND vezetője által) a feszültség a többi készüléken is jelen lesz.


[link]

[link]

2016. dec. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

#3 Köszönöm a választ!


"hogy használsz-e elosztót, amibe több készülék csatlakozik"

Igen, földeltet és földelt fali konnektorba csatlakozik. Nem zárlatos, tesztelve.


"a fali csatlakozónak ahova bedugod van-e védővezető érintkezője vagy nincs"

Van, nem tapasztaltam rendellenességet.


"A készülékek egymással össze vannak-e kötve (pl. TV az erősítővel, telefon az erősítővel, audio, video kábelek, stb)"

Alapjában véve igen, de szétszedtem mindent és úgy is ellenőriztem.


"Van-e központi antenna koax bevezetve akár a TV készülékbe akár egy ide csatlakoztatott rádióba stb"

Nincs, nem használok kábel tv-t. A TV egy lepke antennához van kapcsolva, de azt is lehúztam a teszt idejére.

2016. dec. 24. 14:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!