Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ismeretlen transzformátor...

Zsoltiba kérdése:

Ismeretlen transzformátor mérése. Hogyan határozhatom meg a névleges áramokat és feszültségeket?

Figyelt kérdés
Adott egy 3 tekercses transzformátor, összesen 24 megcsapolással rendelkezik. Súlya 4,7kg. Méréssel szeretném meghatározni a paramétereit. Persze úgy, hogy a vasmag ne menjen telítésbe, de azért ki legyen használva.

2016. dec. 27. 14:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha már a telítés fogalmat ismered, illetve azt, hogy az miért nem jó, akkor kissé érthetetlen, hogy miért nem ismered azt az eljárást, hogy emeled a primeren a feszültséget, és amikor a szekunder a telítés miatt elkezd egyre kevésbé nőni, az előtt van a névleges feszültség.

Az áram meg ezután a vaskeresztmetszetből jön (némi óvatossággal, mert ha véletlenül kisebb keresztmetszetűvel tekerték...)

2016. dec. 27. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Erre én is gondoltam, de úgy vélem, hogy ez azért nem ilyen egyszerű. Ha csak a feszültséget növelem és mérem a lineáristól való eltérést, még nem ad választ a névleges feszültségre. Ugyanis az indukciót az áram határozza meg, nem az egy menetre eső feszültség. Ebből következik, hogy terhelés esetén igencsak megnő az indukció, ami a vasmagot telítésbe viheti.

Olyasmi megoldásra gondoltam, hogy szekunder oldali rövidzárási mérést kellene végezni. Van még emlékem, ifjú villamosmérnöki koromból (a szakmát egy percig nem gyakoroltam), illetve a jó öreg subler is számításba jön a huzal átmérőjének mérésére (feltéve, hogy szakemberek tervezték a trafót).

Azért tettem fel a kérdést, mert nem szeretném előről megtanulni a transzformátor méretezés gyakorlati kérdéseit. Túl rég volt már a villamosságtan szigorlat.

2016. dec. 27. 15:59
 3/4 A kérdező kommentje:
bocs, az indukcióhoz: terhelési áram, üresjárati áram
2016. dec. 27. 16:02
 4/4 A kérdező kommentje:
a tekercselő huzal 0,5 mm2
2016. dec. 27. 17:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!