Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi az áram és mi a feszültség?

Mi az áram és mi a feszültség?

Figyelt kérdés

Hogyan kell ezeket elképzelni? Hogyan mennek keresztül a vezetékeken? A villamos ív vagy a villámlás minek számít, áramnak vagy feszültségnek?

Annyit tudok, hogy nagy áramtól és magas feszültségtől meg lehet halni, viszont ha hozzányúlok egy elektronikus eszközhöz és az megráz, akkor az az áram volt vagy a feszültség? Vagy mindkettő?


2017. jan. 5. 16:35
 1/5 anonim ***** válasza:
39%
Mindkettőről minden kérdésedre választ adó cikkek vannak Wikipédián és netszerte, és tankönyvekben is. Olvasni meg csak tudsz.
2017. jan. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
39%
Jujj. Milyen iskolába jártál eddig ?
2017. jan. 5. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
45%
Az áram ami a falbú gyön, oda meg madzagon jut. A feszültség meg bizonyos helyzetekben pl mikor meccsalod a Marit, oszt rájön és kérdőre von lehet érezni.
2017. jan. 5. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
65%

Áram az elektronok áramlása valamilyen vezetőben. A feszültség pedig potenciálkülönbség két pont között. Ha ez a két pont valamilyen ellenállású elektromos vezetővel össze van kötve, akkor a feszültségtől és az ellenállástól függő erősségű áram fog folyni.


Hasonlat.

Egy víztartály, aljára cső van csatlakoztatva.

Az, hogy milyen magasan van, az a feszültség. Ha a cső végén a csap el van zárva, "feszültség" van, áram nincs.

Ha a csapot kinyitod, a csövön folyni fog a víz, ez az áram. Az, hogy a csövön mennyi víz folyik át, az függ a víznyomástól - hogy milyen magasan van a tartály ("feszültség"), és attól, hogy milyen hosszú és mekkora keresztmetszetű a cső ("ellenállás").

2017. jan. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Feszültség:

két pont között mérjük, azt adja meg, hogy egységnyi töltés mennyi munkát végez, ha átmegy az egyik pontból a másikba. mértékegység: volt (V)

Áramerősség:

Az adott keresztmetszeten időegység alatt áthaladó töltés mennyisége. mértékegység: amper (A)

Az áram töltött részecskék áramlása. Fémekben az elektronok áramlanak, de ezt ne egy gyors mozgásnak képzeld el, másodpercenként csupán pár tized millimétert tesznek meg. A villamos tér viszont közel fénysebességgel terjed végig a vezetéken.



Példa 1:

Van egy ceruzaelem, ha nem kötsz rá semmit, akkor a két pólusa között 1.5 volt a feszültség, az áram 0.

Ha rákapcsolsz egy 20 ohmos zseblámpa izzót, akkor azon elindít 1.5/20 = 7.5 milliampert.


Példa 2:

A konnektor fázisvezetője és a föld között 230 V a feszültség. Ha nincs kapcsolat a föld és a vezető között, akkor nem is folyik áram. Ha hozzáérsz, akkor te leszel az ellenállás (mondjuk vizes kézzel fogod meg és fogod a gázcsövet a másik kezeddel, ilyenkor kb. 4000 ohm körüli az ellenállásod) és a 230 volt áthajt rajtad 230/4000 = 57,5 milliampert, amitől pár másodperc alatt meghalsz.

Összehasonlításképpen: már 2 mA is elviselhetetlenül fájdalmas, 10 mA (0.01 A) a szíven keresztül pedig biztosan halálos.


Általánosságban a feszültség és az áramerősség önmagában nem veszélyes. A közölt energia számít.


- Ha például van egy nagyfeszültségű vezeték, de jól el van szigetelve, akkor hiába fogdosod, nem fog nagy áram folyni rajtad és így nem is lesz bajod.

- Ha van egy vezeték, amiben nagy áram folyik, de nincs nagy feszültség a vezeték és mondjuk a föld között amin állsz, akkor nem veszélyes, mert az áram nem rajtad folyik.

- Ha nagy áram folyik rajtad és nagy feszültség esik rád, az már veszélyes lehet, de csak ha sokáig tart. Pl. ha az áruházban feltöltődsz és "megráz" amikor hozzáérsz valamihez vagy valakihez, akkor épp ez történik, csak marha rövid időre, így nem lesz bajod.

A villámnál a felhő és közted hatalmas feszültség van és hatalmas áram folyik, olyan nagy, hogy ilyen rövid idő alatt is veszélyes.

2017. jan. 5. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!