Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A vízművek mikor kezdték...

A vízművek mikor kezdték kiépíteni URH távfelügyeleti hálózataikat?

Figyelt kérdés
csak azért kérdezem mert sok szennyvíz-átemelőn meg víztornyon még régi BRG yagi antennát látok, ugyanakkor a bennük lévő rádiók meg PLC-k azok olyan 10-15 évesek "csak", amiből arra következtetek hogy már régebben is volt valami irányítástechnika mivel az antennák azok szerintem 30 év fölöttiek

2018. jan. 21. 23:33
 1/10 anonim ***** válasza:
89%

Némi kereséssel:

[link]

ezt találtam:

"AZ ÉPÜLŐ kecskeméti vízmű URH-berendezése a Bács-Kiskun megyei Finom- mechanikai Vállalat üzemében készül. Az ötméteres műszerfal berendezéseit e nőnap végén adják át. A későbbiekben 20 méterre növelik az URH-berendezés automatikus vízszabályozó műszerfalát."

Forrás: Petőfi Népe, 1965. március (20. évfolyam, 51-76. szám), 4. oldal [ [link] ]

Szóval simán meglehet 50 éves is.

2018. jan. 22. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

Nincs Yagi-2 vagy Yagi-3 antenna.

Vagyis ha Yagit látsz valahol, akkor az 90 éve feltalált technika.

Nincs jobb azóta se.

Ha jobban megnézed a mobiltornyokat, rájöhetsz, hogy az alaptorony évek óta változatlan.

Csak épp a mellette lévő kétajtós szekrényben nincs már semmi, mert a bőrönd méretű adócucc felköltözött közvetlen a sugárzó alá.

2018. jan. 22. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező itt egy bizonyos típusú antennát látott, valószínűleg a 12dBi-s BRG yagi antennát, mert az terjedt el a vízműveknél. Ennek az utódját gyártja kissé felturbózva még ma is az Albafunk. Egy időben gyártotta egy fejérvízes srác, nem tudom, még foglalkozik-e ilyennel.

Az eredeti BRG gerince cső volt, a fehérvári gyártmány pedig zártszelvény.

Először kábelen mentek a jelzések, parancsok a csövekkel együtt, aztán pár csőtörés után rájöttek, hogy nem buli állandóan a kábeleket toldozni, szinte mindenhol fokozatosan átálltak a rádiós kommunikációra. Kb. a 60-as évektől használják a rádiókat. Ma egyre többen állnak át a mikrohullámra, illetve a GPRS-re.

Mindnek van előnye és hátránya is.

2018. jan. 22. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azok a BRG-antennák jó eséllyel a 80-as évek végén, 90-es évek elején kerülhettek oda. Szennyvízátemelőt írtál, akkor az Csatornázási művek, nem Vízművek.

Gondolom valami ilyesmire gondolsz:

[link]

Vagy 28 évvel ezelőtt még volt itt gépészet, konténer is, már csak az antenna maradt. (Pályakezdőként vannak emlékképeim erről a telepről, azt hiszem még BRG FM-301 rádióval szereltük.)

2018. jan. 22. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyedül Budapesten foglalkozik 2 külön cég az ivó- és a szennyvízzel, mindenhol máshol egy cég csinálja a kettőt. És ott bizony vízműnek hívják a szennyvizes szekciót is.

A guglitérképen linkelt képen spec egy albafunkos yagi látható.

2018. jan. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Igen a BRG 9S00-075 Yagi-ra gondoltam, és annak az Albafunkos klónjára a AFY1245-re (álítólag még mindig lehet valahonnan redelni raktárból zsírpapírba csomagolt eredeti BRG-Yagi-kat, az albafunkso meg webáruházba is van) de ma már inkább a Carant ACY12-t szokták telepíteni aminek az ára is jóval kedvezőbb, szintén 12dB-s nyereségű és a súlya is töredéke a két "nagy öreg"-hez képest
2018. jan. 22. 18:04
 7/10 A kérdező kommentje:
Igazából arra lennék kíváncsi hogy a mostani S7-200 226-os PLC-s és az FC-301-es URH-készülékeknek mi lehetett az őse. A minap találltam az átemelőbe egy 1993-as rajzot (korabeli jellegzetes műszaki rajz fénymásolat) és a PLC-PC felirat már szerepel rajta, csak pont az a rész el van mosódva amin a PLC típusa lenne:D Az antenna meg BRG UHF Yagi tehát ott valószínű eredeti telepítés. Csak tippelni tudok hogy ott valaha mondjuk S5-ös PLC lehetett meg mondjuk Yeasu FTH-7010-es URH :D vagy kinek van ötlete? VOLT a BRG-nek is valami adatrádiój meg modem-e esetleg? Mert az 100% hogy eredetileg nem ezek voltak bent már csak azért is mert a PLC meg az URH RS-485-ön beszélget az meg 1998-as szabvány :D
2018. jan. 22. 18:27
 8/10 anonim ***** válasza:

Régen használtak bármit, amit be tudtak szerezni. Sautertől a Mitsubishin, Siemensen és Omronon át egészen a magyar fejlesztésű eszközökig mindent.

Amikor 2000-es években elindult a nagy közműhálózat-fejlesztés, onnantól végképp követhetetlen.

A 7010-es előtt BRG lehetett, mással nem találkoztam abból az időszakból.

2018. jan. 22. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
A YEASU FTH-7010-es azt csak azért gondolom mert a műhelybe találltam párat a fiókba, az jelenleg ott dolgozók "idelyében" már nem használlták ezeket, tehát nem tudta senki honnan van. Beüzemeltem őket felraktam nagyantennára de egy másik szomszédos szenyvíz hálózat lejövőjét hallottam rajta (az 5Mhz-s shiftel van).
2018. jan. 22. 19:12
 10/10 A kérdező kommentje:
Ma ugyanazon a rendszeren egy másik átemelőbe találltam rajzot amin egy DISCOVERY Modem felirat szerepel mint a PC-PLC folyamatirányító tendszer része, meg találltunk az átemelőkbe régi RJ11-es aljatot.Feltételezem hogy kábelen voltak beküldve a központi telephelyre a kontaktusok meg az analóg jelek. Tud valaki ilyen renszerről valamit?
2018. jan. 23. 15:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!