Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 12 V-os egyenáramú rendszerekn...

12 V-os egyenáramú rendszereknél ajánlott jóval felülméretezni a kábeleket?

Figyelt kérdés

Konkrétan egy erősítő kapcvsán lepődtem meg, hogy összesen 2x50 W RMS és 400 W max van ráírva.

(aztán az jó kérdés persze, hogy mennyit vehet fel)


Viszont azt látom, hogy olyan brutális tápkábeleket kötnek be hozzá, hogy egyszerűen nem értem. Saccra kissujj vastagságú, azaz ránézésre min. 20-asnak mondanám (mm2).


Felesleges hülyeség és elég oda a 6-os is pl vagy tényleg kell neki a 20-as?



2018. jún. 20. 14:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

2x50W RMS, felvehet körülbelül 180W teljesítményt a belső táp veszteségeit is beleszámolva.

Az 15 amper áramfelvétel 12 volton.

Az akkutól az erősítőig 2-3 méter tápkábel kell, két ér, az ellenállásuk összeadódik (a negatív ágon is esik feszültség), összesen 6 méter kábel van az akku és az erősítő között.

Az 1mm2-es réz vezeték ellenállása 0,017 ohm méterenként, 6 méteren az egytized ohm. 15 amperen a vezetéken 1,5 V esne, ha 1mm2-es vezeték lenne. 10mm2-es veztéken 0,15V esik. Ami még mindig a tápfeszültség 1,25%-a, ekkora feszültségesés már 2,5% teljesítménycsökkenést jelent.

2018. jún. 20. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

ez szép volt, köszi.


én emlékszem h anno az én erősítőmhöz 6-os kábelt ajánlottak, és az is 2x50 W RMS volt, de akkor azok alapján amit írtál, nem árt, ha tényleg akár 20-as az a kábel ...

köszi!

2018. jún. 21. 08:22
 3/15 Szirty ***** válasza:
100%

A túlméretezés gyakorlati oka az lehet, hogy az RMS teljesítményből számolt feszültség esésnél nem számolunk a csúcsáramokkal, ami többszöröse is lehet az átlagos áramnak.

Ilyenkor a feszültség esés és többszöröse és az erősítő "befullad" minden nagyobb mély hang beütésre.

2018. jún. 21. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Ezt egy jó nagy kondival az erősítő mellett meg lehet oldani, te tény, hogy a vezeték olcsóbb mint a kondi.
2018. jún. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

hogy mit lehet a kondival? ha közbeiktatom, elég a vékonyabb vezeték is?

azért nem annyira olcsó az ilyen mm2-es vezeték, persze sima 0,75-ös fillérek, de azért 10-en felül elég szép árak vannak már. viszont azok alapján, amiket írtatok, ez egy kötelező befektetés.

2018. jún. 21. 22:06
 6/15 anonim ***** válasza:
Ha egy megfelelő (farados nagyságrendű) kondi van az erősítőnél, a lehető legrövidebb vezetékkel, akkor kiküszöböli a Szirty által vázolt jelenséget, nagy mély beütéseknél nem fullad be az erősítő a hirtelen áramlölkéstől leeső tápfeszültségtől. Ilyenkor jóval nagyobb az áramfelvétel, mint a számított átlagos áramfelvétel.
2018. jún. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

értem és köszi, még azt megmondanád, hogy az a nagy az pl legyen egy 1 F-os kondi és mindkét szálba kötve sorosan (poz és neg, mert külön vannak nekem) vagy elég csak az egyikbe? azért ez nem ártana, ha már lehet rajta javítani ...

köszi

2018. jún. 23. 06:57
 8/15 Szirty ***** válasza:
A kondenzátort a tápfeszültség ellátásra párhuzamosan, polaritás helyesen kell rákötni!
2018. jún. 24. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
De a kábelnek a betáplálás felőli végére rakott kondenzátor nem kárpótolja a kábel hiányzó keresztmetszetét...
2018. jún. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Szirty ***** válasza:
Szó volt róla fentebb, hogy a kondit az erősítő mellé kell tenni, nem a betáplálás felőli végére.
2018. jún. 24. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!