Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Távvezetéket érő villamcsapás...

Távvezetéket érő villamcsapás esetén a kapcsolóüzemű, vagy a hagyományos tápegységgel működtetett kisfeszültségű készülékek mennek tönkre gyakrabban?

Figyelt kérdés
Saját tapasztalatokra lennék kíváncsi. Olyan esetekre gondolok, amikor nem lesz a lakásban durva égésnyom, csak a közelben keletkezett, majd a 230V-os hálózaton végigfutó potenciálhegy okoz bajt. Kinek mije ment már így tönkre (a tápegységeket leszámítva)?

2018. szept. 9. 19:06
 1/4 anonim ***** válasza:
67%

Régen dolgoztam audio szervizben (rádiók, magnók, lemezjátszók és hasonlók) villámkárok már akkor is napirenden voltak, pedig azok egyszerű trafós tápokkal mennek.

TV, videó, DVD-lejátszók és társai, ezeknél persze leggyakoribb a táphiba, de nem feltétlenül. Még olyan is lehet, hogy a tápegység megmarad, viszont egyéb, véletlenszerű károk keletkeznek. Bármi tönkremehet benne.

Egyébként nem a távvezetékbe csap közvetlenül általában, hanem csaphat bármilyen tereptárgyba, villámhárítóba is, ami a földbe vezeti az áramot.

Ilyenkor a villám brutális árama indukál feszültséget a különböző fémtárgyakban, vezetékhálózatokban. Ezt nevezik a villámlás másodlagos (induktív) hatásának. Lényegében a transzformációs elvet kell elképzelni. A villám árama a primer, egyéb fémtárgyak, vezetékek lesznek a szekunder.

Szélsőséges esetben olyan is előfordulhat, hogy egy készülék nincs is bedugva sehová, mégis tönkremegy, mert egy létrejövő hatalmas elektromágneses térerőváltozás feszültséget indukál a fémekben, az alkatrészekben.

Vagy épp falhoz vág egy embert, olyan is volt már.

Villámlás elsődleges hatása, amikor a villám belecsap direktben egy tetőbe, vezetékbe stb., ott kő kövön nem marad, ahogy mondani szokás.

2018. szept. 9. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Apró helyreigazítás, a 230 V-os szabadvezetéket nem nagyon hívják távvezetéknek. Az a pár száz méter nem táv. :)

A 0,4 kV-os szabadvezetéket sem nagyon hívják 230 V-osnak. :)

2018. szept. 11. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Ketteske okostojás! Én nem állítottam, hogy a 230V-os vezeték távvezeték! De ha a távvezetékbe üt a ménkű, az hamar átjut a 230V-os hálózatba is, a közelben lévő trafókon keresztül.
2018. szept. 13. 18:34
 4/4 anonim ***** válasza:

Jaj, butatojás, hét ha te úgy értetted, én meg amúgy, ez a fogalmazásodból következik.

No és a 230? butábbtojás...

Egyébként, a tapasztalat szerint nem megy át.

2018. szept. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!