Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Forrasztópáka teljesítmény...

Forrasztópáka teljesítmény csökkentés lámpával?

Figyelt kérdés

Nemrégiben vásároltam egy 60 wattos forrasztópákát áramkör forrasztásra. Hobbiból tanulom az elektrót és még nem voltam tisztában vele, hogy ez ehhez túl nagy teljesítményű.

Mielőtt még vásárolnék egy újat (nyilván egy szabályozható hőmérsékletű jobb lenne) érdekelne, hogy ha sorosan be kötnék mondjuk egy égőt az megfelelne?


Számításaim (W=V^2/ellenállás) szerint a 60 Wattos páka ellenállása 881 ohm és mondjuk egy 40 Wattos izzó 1322 ohm akkor az egy 24 Wattos pákát eredményezne.

Feltételezem a maximális hőmérséklet azért csökken mert a lassabb melegedés miatt jobban hűl a páka hegye és így működnie kéne az elméletemnek.


Ez így helyes ahogy ki számoltam vagy keressek inkább más hobbit mert totál hülye vagyok hozzá ? ="D



2018. szept. 17. 23:54
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Mi lesz a nagyon hamar nagyon meleg izzoval?
2018. szept. 18. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Hülye kérdezőnek ez nem jutott eszébe :|

Nyilván vízhűtést alkalmazok az izzón.

Azt hiszem itt jön egy újra tervezés.

Köszi a segítséget.

2018. szept. 18. 00:24
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

" Mi lesz a nagyon hamar nagyon meleg izzoval?"


A 40W izzó melegen 40W. Szerintem. :)

2018. szept. 18. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Pillanatpákáról van szó, vagy Curie-elven működő hőkapcsolósról?

Az előbbinél hosszabb rézdrót kell, a másiknál alacsonyabb fűtőértékű hegy.

2018. szept. 18. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Hát ez jó kérdés,

[link]


Ő az alany, bennem az él ,hogy ez egy sima ellenállás amin folyik az áram és melegszik .

2018. szept. 18. 07:12
 6/16 anonim ***** válasza:

Hát, ezt még gyakorolni kell.

Ha az ellenállások állandóak lennének...

Akkor a 24 W az nem a páka lenne, hanem a kettő sorba kapcsolt szerkezmény összteljesítménye. Ebből a pákára kb 9 W jutna.

De ezek az ellenállások függenek az áramtól, így ez a számítás nem érvényes. Ohm törvénye pont azon alapszik, hogy az ellenállás állandó.

2018. szept. 18. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Neked ez fog kelleni:

[link]

2018. szept. 18. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Triac fázishasító dimmer olcsón rendelhető Kínából, akár kis panel formájában, vagy fali fényerőszabályzóként.

Vagy ha találsz a lomtárban, vagy bárhol ilyen fényerőszabályzót.

Vannak gyári pákák is ilyen triac-szabályzós megoldással.

A fűtőszál, illetve izzószál ellenállása hőfokfüggő, hidegen alacsonyabb, ezért nehezebb kalkulálni vele.

2018. szept. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Azt hiszem az egyetlen megoldás ami árban megéri egy új vásárlása helyett az a kínai fényerő szabályzó 600 ft-ért.

2018. szept. 18. 11:07
 10/16 anonim ***** válasza:

Tényleg egy dimmer a legjobb.

Aztán majd ha belejössz az elektronikába egy kicsit, építhetsz neki egy hőfokszabályzót, ami mondjuk a páka ellenállását folyamatosan mérve automatikusan tartaná a beállított hőmérsékletet. A fűtőbetét ellenállásából jó közelítéssel lehet tudni a pákahegy hőmérsékletét.

Persze ez jóval drágább lenne (az időt is számolva) mint venni egy hőfokszabályzós pákát, de attól még szép kihívás.

2018. szept. 18. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!