Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mennyire számít az amper és a...

Mennyire számít az amper és a volt a töltésben?

Figyelt kérdés
Ha egy készülékre az van írva hogy 5V 2A-el lehet tölteni akkor lesz e baja a készüléknek ha 5V 2.1A-va löltöm. Amit eddig találtam, hogy az amper nem lehet kevesebb. viszont több lehet. Akkor egy 5V 200A-s töltővel is tölthetném a fent említett eszközt?

2019. jan. 16. 13:12
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
22%

Amit te találtál, azt szerintem nem akkumulátor töltésről írták.


Egy "általános" fogyasztó esetében valóban igaz, hogy az áramerősség kevesebb nem lehet, mert az nem lenne elég, több viszont lehet, mert a fogyasztó csak annyi áramot vesz fel, amennyire szüksége van. Ugyanakkor nem ajánlott kísérletezni vele, kis eltérés rendben van, de nagyobb eltéréssel nem éri meg játszadozni. Feszültség esetében nem nagyon lehet elmenni semelyik irányba, felfelé semmiképpen sem, lefelé esetleg lehet, az kárt nem okoz, max nem lesz a teljesítmény kielégítő. Nekem például fut 19V-os tápról 24V-os eszköz, picivel talán gyengébb a kelleténél, de fut hibátlanul.


Akkumulátorok esetében viszont teljesen más a helyzet: a töltőáram nem haladhatja meg az akku kapacitását. Tehát például egy 3000 mAh-s akku legmagasabb töltőárama max 3000 mA lehet. Kevesebb bármennyi lehet, csak lassabban fog tölteni, több viszont nem. Ha a különbség ilyen pici, hogy 2A helyett 2.1A-es töltő, annyitól valószínűleg nem lesz baja, de nem éri meg játszani vele.

2019. jan. 16. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Igen, akkumulátor töltésről olvastam. Az eszköz amiről szó van az egy gopro 1220mAh akksival. Az oldalon azt írják hogy 5V 1-2A-el lehet tölteni. Nekem van egy 2.1A-es töltöm. Nem tudom hogy okozhat e kárt ez a készülékben.
2019. jan. 16. 13:43
 3/17 Bubuka508 ***** válasza:
27%
Ennyi még nem okoz kárt, legfeljebb az előírt töltési időnél mondjuk 1 órával kevesebb ideig töltöd. De nem is biztos, hogy 2,1 A-t vesz fel. Ha a töltőn nincs ampermérő, meg kéne mérni egy multiméterrel, mennyi áram folyik át töltés közben az akkumulátoron. Ha 2 A-nál nem több, akkor semmi gond, nyugodtan töltheted teljes időn keresztül. Ugyanis az a meghatározás, hogy a töltő 2,1 A-es, nem jelenti feltétlenül azt, hogy ennyi áramot is hajt át rajta. Az csak azt jelenti, hogy a töltő maximálisan annyi áramot tud leadni, többel nem terhelhető.
2019. jan. 16. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
44%

Az az "1-2A" valószínűleg azt jelenti, hogy a töltőelektronika maximum 2A-t képes biztonságosan elviselni anélkül, hogy az kárt okozna az eszközben. Mondhatjuk úgy is, hogy a gyártó 2A-ig biztosítja, hogy a terméke hibátlanul és biztonságosan fog üzemelni. Ha 2.1A-es töltőt használsz, akkor ahogy mondtam valószínűleg nem lesz baja, mert csak egy picivel magasabb, viszont az már a "nem rendeltetésszerű használat" kategóriába esik, ha felgyújtod magad és a házat.


Viszont a töltőelektronika biztos, hogy lekorlátozza a tényleges töltőáramot. 1220 mAh-s akku-t biztos nem tölt 2A-rel, szóval korlátozva van.

2019. jan. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Igen, jól látod a dolgot. A feszültségnek egyeznie kell, a lehetséges áramerősség legyen legalább annyi, vagy több.
2019. jan. 16. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Mint az előzőek utaltak rá: a "5V 2.1A-va töltő" valójában csak egy 5V feszültséget leadó, 2,1 A-el terhelhető tápegység.


A töltésvezérlő elektronika a készülékben van, ami max 2 A-t vesz fel a táptól - tehát ha rákötnél egy max. 200 A-el terhelhető tápot, akkor is csak 2 A-t venne fel tőle.

2019. jan. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Így már minden világos.
2019. jan. 16. 14:50
 8/17 anonim ***** válasza:
0%

#4 "Viszont a töltőelektronika biztos, hogy lekorlátozza a tényleges töltőáramot. 1220 mAh-s akku-t biztos nem tölt 2A-rel, szóval korlátozva van."


Akkor viszont nem értem, miért erőltetted a többi butaságot, amit előadtál.

Simán lehet 10 A-os dugasztáp, ha a szabályzó csak 1 A áramot vesz fel belőle, semmi probléma.

Sokkal ártalmasabb, amit te javasolsz, hogy legyen inkább kisebb áramú dugasztáp, de az jól túlterhelve, hogy már kénytelen a saját túláramvédelme leszabályozni, vagyis határértéken járatod, csúcsra terhelve.

Majd egyszer csak emiatt szépen elpukkan, mint nemrég is egy ismerősömé.


Külön téma lehetne, hogy a DC-konverzió miatt 5 V-on kisebb áramból, az akkun kisebb feszültség és nagyobb áram lesz.

De ez is mellékes, hiszen a telefonban lévő töltésszabályzó az akku áramát figyeli úgyis.

2019. jan. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
44%

#8 Hát csak ez egyáltalán nem így működik.


A töltőelektronika nem egy fogyasztó. Az első kommentemben egyértelművé tettem, hogy fogyasztókról beszélek. A töltőelektronika nem fogyasztó, azon csak keresztül megy az áram (bár technikailag lehet fogyasztónak minősül, de most az egyszerűség kedvéért ne nevezzük annak, mivel nem egyezik a hagyományos értelembe vett fogyaszókkal, mint amikről korábban írtam).


Ezt kb. úgy képzeld el, hogy ha te megtöltesz egy kádat vízzel (ez legyen a fogyasztó és az áram), akkor van egy felső tárolókapacitása. Ha ennél többet töltesz bele, akkor az egyszerűen kifolyik, szóval a kádban nem lesz több víz a felső maximumnál. Ennek megfelelően te hiába akarsz bele többet tölteni, nem fog sikerülni. Viszont ha egy csövön keresztül pumpálod át a vizet (mint a töltőelektronikán, amin keresztül csak átfolyik az áram), akkor minél több vizet küldesz át a csövön, annál nagyobb lesz a víz nyomása a csőben és egy bizonyos szintet elérve a cső szét fog repedni.


Ezt próbáld meg elképzelni az elektronikában. Egy fogyasztó csak annyi áramot fog felvenni, amennyi neki kell. Viszont áthaladó áram esetében mindennek megvan a maga felső határa és ha ezt átléped, akkor tönkremegy. Ha megnézel egy transzformátort, aminek primere csupán egyszerű rézhuzal, amin keresztül folyik az áram, azon is találni fogsz primer/szekunder értékeket. Ha a primerre nagyobb áramot kötsz, szétég a réz.


A kérdező példájában a töltőelektronika kimenetén kb. 1220mA áram folyik, ezzel tölti az akkut. A bemenete pedig maximum 2A-t bír el, ezt még képes biztonságosan 1220mA-re korlátozni, afelett viszont az említett rézhuzalhoz hasonlóan megég, tönkremegy, stb.

2019. jan. 16. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Elektromos szakmában dolgozol, vagy csak hobbid?
2019. jan. 16. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!