Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Honnan tudom egy ledről, hogy...

Honnan tudom egy ledről, hogy 12V-os vagy 9 V os? Vagy csak egyfajta kapható és nekünk kell ellenállásokkal felszerelni?

Figyelt kérdés

2019. márc. 4. 08:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha led fényforrásokról van szó, azok szinte mindig 12V feszültséggel mennek, mert a régi trafók ennyit adnak ki, azzal kompatibilisek. Ha led diódát veszel, annak meg van adva, hogy mekkora feszültség és áramerősség kell neki, ezt te állítod be ellenállással. Ha elcseszed elfüstöl.
2019. márc. 4. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Amire te gondolsz, vannak COB LED-ek, ami soros 3 vagy 4 chipes konstrukció, azon belül párhuzamos tagokkal.

Fehér LED-en kb. 3 V esik, mint nyitófeszültség (áramfüggő), ezért nevezik 9 vagy 12 V-osnak is, noha ez megtévesztő, miután LED-eket stabilizált (vagy legalábbis korlátozott) árammal kell működtetni, nem fix feszültséggel.


Honnan tudod, megadja az eladó például, vagy itt megmutatod és hátha én is megmondom.


Vannak 12 V-osnak nevezett COB-lapok például, ami ellenállást nem igényel, sőt nem is ajánlott hozzá, fix feszültséggel járatható. De ennek vannak azért hátulütői is.

A 9 V-osnak nevezett COB LED-eknél viszont az áramgenerátoros meghajtás nem hagyható el.

2019. márc. 4. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Egy egyszerű LED diódáról beszélek. Az alapján akkor nem lehet megkülönböztetni, hogy 12 v vagy 9 esetleg más V?

Nekem kell ellenállással megoldani?

2019. márc. 4. 08:51
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyszerű LED esetében (nem LED dióda, mert a LED rövidítés tartalmazza a dióda szót is, a LED-dióda pont olyan helytelen mint az LCD-kijelző, CD-lemez, Champignog gomba... felesleges szóismétlés) soha nem feszültség van megadva, hanem áram.

A fényerő is áramra van megadva. A feszültség a led-chip hőmérsékletétől függ, hűtőfelülettől és környezeti hőmérséklettől függően beáll valahova, de _soha_nem_stabilizált_feszültséggel, hanem stabilizált_árammal kell meghajtani.

A nyitófeszültség az csak egy dolog, arra jó hogy kb. lehessen tudni mekkora előtétellenállás kell elé vagy hányat lehet sorbakötni, ha áramgenerátorral hajtod,

2019. márc. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
48%

Standard DIP LED-ek 20 mA terhelhetőségűek, a nyitófeszültség pedig színfüggő.

Az ellenállást ennek megfelelően kell méretezni, de lehet kisebb áramra is, ha például zavaróan erősen világít stb.

2019. márc. 4. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

[link]

Van olyan digitális műszer, amin van diódavizsgáló, azzal meg lehet mérni.

2019. márc. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!