Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 1-2 másodperces áramszünetek...

1-2 másodperces áramszünetek elő szoktak fordulni, a számítógép védelmére elég egy túlfeszültségvédő aljzat, vagy szükséges mindenképpen egy szünetmentes tápegység?

Figyelt kérdés
Illetve hogyan tudnám a megfelelő szünetmentes tápegységet kiválasztani?

2019. jún. 26. 11:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szünetmentes kell. Ha csak egy PCt kell meghajtani max pár percig, akkor az olcsóbbak is jók.
2019. jún. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
69%
Amit én vettem 16-ért (BNT-600), az négy évet bírt, másodjára is (lehet, hogy óramű van benne). Arra biztosan elég, hogy az ember tisztességesen leállítsa a gépet. Meg remélhetőleg elnyeli a túlfeszültséget, s legfeljebb maga megy tönkre bele.
2019. jún. 26. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
27%

Ha csak arról van szó, netezel vagy számítógépes játékot tolsz és a géped kap egy resetet, ne csinálj semmit. Túl fogjátok élni mindketten, a géped is és te is.

Ha könyvelő vagy és félsz az adatvesztéstől, állíts be VÁllalkozásoknak, (illetve sznoboknak, akik már nem tudják mire költsék a pénzüket).

SZóval csak akkor kell szünetmentes, ha a fenit 2 kategória valamelyikébe tartozol.

2019. jún. 26. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
69%
Egy elektromos eszköznek sem tesz jót az áramszünet és felettébb idegesítő az 1 másodperces szünet is, erre egy olcsó szünetmentes tökéletes.
2019. jún. 26. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%

2000-2005 között érdekelt a dolog, akkor vadásztam a neten ilyen eseményközlésekre, angol nyelvű szervizes oldalakon elég egyöntetű volt a vélemény, hogy a kapcsolóüzemű tápok gazdái időnként ezzel a szöveggel jelentkeznek be, hogy: volt egy áramszünet...

Valamint akkoriban volt áramszolgáltatós kapcsolatom, és ott is az volt a tapasztalat, hogy kevés ugyan az ilyen panaszok száma, de mindig van.

Hogy azóta fejlődött-e az áramkörtervezés, azt nem tudom.

Olyan ez, mint a Casco, nagyon sok honfitársam állapítja meg keserűen, ha nem csinált balesetet egy ideig, hogy: hát, ezt kár volt fizetni. :D

2019. jún. 26. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezen nincs mit fejleszteni, nincsenek áramszünetre kitalált, specifikus áramköri megoldások egy tápegységben.

Az áramkorlátozó NTC-termisztor ugyan meleg állapotban kevéssé korlátozza a bekapcsolási áramot, de ez a régi tápoknál volt inkább érdekes, a biztosíték kinyomása miatt, miközben más kárt ott sem okoz általában.

De a passzív vagy aktív PFC egyebek mellett még ebben is segít, mivel ott nem közvetlenül a pufferre tölt az egyenirányító, hanem közben van a PFC-áramkör, ami korlátozza is az áramot.

Ezeknek a tápegységeknek nem árt az áramszünet, legfeljebb lehetséges legalább két ok, amikor látszólag amiatt megy tönkre.


___Látszólag___


Másik probléma a HDD "kiakadása", amikor az áramszünet miatt parkolóciklusba kezd, de rögtön visszajön az áram és ebbe belezavarodva, félúton letapad a fej.


1-2 másodperces áramszünetekre nekem volt egy trükköm, ami régebben előfordult nálunk, mert nem bírta a hálózat a terhelést. De azóta már fejlesztettek, trafócsere is volt.

Egyszerű, passzív PFC-s tápegységben a primeroldali puffer kapacitását megnöveltem, illetve később egy külső puffertelepet is kreáltam hozzá. Ezt persze ésszel kell csinálni (DC 325 V), megfelelő szigetelések, csatlakozások, a töltőáram egy ellenállással korlátozva, amit kisütőirányban egy dióda hidal át.

A tápegység így működésben maradt több másodpercig, ami épp elég volt a bosszantó kis áramszünetek áthidaláshoz.

2019. jún. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Szirty ***** válasza:
86%
A túlfeszültség ellen védő "aljzat" és a szünetmentes tápegység teljesen másra való.
2019. jún. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem mondanám, hogy olyan gyakori, de havonta, két havonta egyszer-egyszer néha 1-2 másodpercre tényleg előszokott fordulni. Tulajdonképpen nem is az lenne a baj, hogy kikapcsol a gép, hanem az a tény(?), hogy tönkreteheti a tápot, alaplapot, hdd-t. Aztán lehet, hogy ezek csak városi legendák. Nem hozzáértőként gondolom azért nem tökmindegy hogy melyik szünetmentes tápegységet veszem, ahogy látom ezeknek is van teljesítménye. Olvastam, hogy ha összeadom a számítógépem fogyasztását, és elosztom 0,65-el, akkor jön ki az a VA érték amit tudnia kell a szünetmentes tápegységnek. Mi történik ha ennél kevesebbet tud? Köszönöm a válaszokat.
2019. jún. 26. 17:52
 9/9 anonim ***** válasza:
Az enyém sípol, majd lekapcsol. Más nem nagyon tud történni...
2019. jún. 26. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!