Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Fényképezőgéppel manuális...

Fényképezőgéppel manuális vagy autómata módban érdemes fotózni?

Figyelt kérdés
Szóval nemrég vettem egy dslr fényképezőgépet és szeretem manuális módban használni, mert így megtanulom a kezelésér. Egy barátom szintén ezt tette és már több alkalommal is összevesztem vele azon, hogy ő csak autómata módban fényképez. Ti mit gondoltok? Kinek adnátok igazat, inkább nekem vagy a barátomnak?

2019. nov. 11. 21:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Neked. Ha csak úgy lődözöl, arra jó az automata, minden más esetben manuálisan kell beállítani, hogy tökéletes legyen a kép. Az automata bár egész jó, nem tökéletes.
2019. nov. 11. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Felesleges ilyenen összeveszni :), ettől függetlenül hosszabb távon a te utad lehet kifizetődő. Szerintem a legideálisabb az, ha már adott pillanatban tudni fogod, mikor érdemes auto, mikor manuális módban fényképezni. Azért, hogy erre ráérezz, kezdésnek tényleg hatékony lehet, ha minél többet fotózol manuálban. Én a P A S M módok közül mind a négyet szoktam használni, attól is függ, mennyire gyorsan pörögnek körülöttem az események, van-e idő egyáltalán komponálni. És hát megint más, mint amikor valaki felkér, vagy csak elkezdek a saját örömömre ökörködni a géppel.
2019. nov. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Nagyon sok a kókler, és az a baj, hogy lehúznak, ha tovább barátkozol velük
2019. nov. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Manuálban használom én is, bár még rengeteget kell tanulnom.
2019. nov. 11. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
76%
A helyzet az, hogy a modern gépeken elég jók az automata módok. Érdemesebb mindennapi tudomány a + - korrekció kitapasztalása. Természetesen a manuális módoknak is megvan a helye a nap alatt, de állandóan ezt nyomni tök felesleges.
2019. nov. 11. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

teljesen felesleges ezen bárkivel vitatkozni. a fotózásban szerencsére a végeredmény a fontos. ha jó a kép, semmit nem számít, hogyan csináltad - és ha rossz, akkor sem, mert akkor még a kép sem érdekel senkit (leszámítva, hogy okulj a hibáidból, hogy máskor ne kövesd el őket).


ugyanaz igaz erre is, mint bármilyen más hittérítésre is: mindenki használja/csinálja azt, ami neki működik, neki jól esik, saját ízlésének, tudásának, igényeinek megfelel.

teljesen felesleges azért csinálni valamit, mert valaki másnak bejön, hogyha neked nem jön be, nem illeszkedik a te igényeidnez, életmódodhoz.


a manuális mód jó megoldás, ha ismered hogyan kell használni és tudsz, akarsz is vele foglalkozni. ha nem érdekel a fotózás, nem akarsz a manuális beállításokkal szórakozni, vagy csak egyszerűen az automata is megfelelő eredményt ad és nincs szükséged beavatkozásra, akkor ne használd.

a manuális mód ismerete pont arról szól, hogy felismered, hogy milyen beállításokra van szükséged és az igényeidnek megfelelőt használod. ebbe az is tökéletesen belefér, hogy azt is felismerd, hogy egy adott helyzetben az automata is megfelelő számodra és elfogadd, hogy az megfelel, meg az is, hogy meg se nézed az automata mit választana, mert amit te beállítottál, az megfelel.

2019. nov. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ezt az összeveszést nem úgy kell érteni, hogy vérremenő harcot vívok vele. :D Nevezzük inkább baráti vitának. :D
2019. nov. 12. 09:54
 8/12 anonim ***** válasza:

Régen a Csepel teherautóban úgy kellett a rövidebb sebességfokozatokban még visszább váltani, hogy az ember benyomta a kuplungot, kivette üresbe a váltót, felengedte a kuplungot, majd adott egy gázfröccsöt, és mikor még tartott a hatása, megint benyomta a kuplungot, és berakta a rövidebb fokozatba, majd ismét felengedte a kuplungot. Ugyanakkor lehetett teljesen a kuplung használata nélkül is fel-le váltogatni, hiszen amikor húz a motor, majd elveszem a gázt, van egy pillanat, mikor már nem húz, de még nem fékez, akkor ki lehet venni üresbe kuplung nélkül, erőfeszítés nélkül, majd, ha megfelelő a kocsi sebessége és a motor fordulatszáma, akkor be lehet cuppantani kuplung nélkül.

Ehhez képest ma nem kell annyira belőnöm a figyelmet a 10 éves Fiestán, benyomom a kuplungot és a szinkronizált váltóval nagyjából oda kapcsolok, ahová akarok.

Ennyit erről a szenvelgésről, hogy manuál vagy nem. :D

Persze, tanuláshoz nem árt, hogy az embernek legyen fogalma arról, mi történik. Nehogy úgy járjon, mint a felvételiző, aki számolt, számolt, aztán kijött neki, hogy az izzó vas hőmérséklete mínusz 9 C fok, és megelégedetten lépett a következő feladatra.

Vannak spéckó esetek, mikor az ember különféle szempontok miatt uralni akarja az összes változót, de ott megvan erre a magyarázat. Én is manualban használom. :D

2019. nov. 12. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

kategóriafüggő a kérdés. Komolyabb gépeknél, amivel hivatásosként fotózunk elengedhetetlen az automatikák használata. Ezeknél a gépeknél ez egészen mást jelent, mint a kis ékszergépeknél. Pl. hagyod, hogy a gép maga döntse el, hogy mekkora zársebességet használjon, így ha elfordulsz egy világos, napsütötte témáról egy árnyékos felé, a kamerád azonnal reagál a másodperc töredéke alatt és már kattinthatsz is.


A különbség az, hogy a belépő gépeknél az automatikát nem tudod keretek közé szorítani, így pl. annyira eltolhatja a zársebességet, a rekeszt, vagy az ISO értéket, hogy az már árt. A komolyabb gépeknél viszont beállítjuk, hogy "most ne menj 1/500 alá, mert futkosó gyerekeket fotózok". Így ha erős fény felé fordulok, feltekeri a zársebességet akár 1/8000-ig, de ha árnyékos téma felé fordulok, 1/500-nál lassabban nem fog fotózni, így nem lesznek bemozdult képeim.


Szóval a DSLR-eknél és MILC-eknél fontos és hasznos az automatika, de csak akkor használható biztonsággal, ha keretek közé lehet "szorítani". Profiként manuális módot kizárólag stúdióban használok, sehol máshol.

2019. nov. 12. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Gyors mozgású állatok fotózása közben megnéznélek automata módban


Amúgy az automata mód rengeteg tapasztalaton alapuló modellt használ amikor beállítja a gépet.

2019. nov. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!