Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogy-hogy foltosak a képeim,...

Hogy-hogy foltosak a képeim, ha elvileg megtisztították a szenzort?

Figyelt kérdés
Jó, hát most már akkor nincs más lehetőségem, majd klónozással javítom a képeket (ki mit ajánl? elég a photoscape, vagy PS/Lightroom?), de eléggé elkeserítő. Olyannyira szennyezett lehet a szenzor, hogy már nem bírtak vele? A szervizben egyáltalán megnézik, hogy jól csinálták-e, vagy szarnak rá? Ingyenes tisztítás volt, postán küldték vissza.

2020. ápr. 4. 00:21
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Ja, azért kérdeztem meg itt is inkább, mert én nem látok semmit rendelleneset a képeket, már azon kívül, hogy látni rajtuk, hogy eléggé kezdő vagyok. Külföldi fórumokon is olvastam, nézelődtem ezügyben, hátha találok képet is,de nem lettem okosabb.
2020. ápr. 7. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

A lencsék a szenzorra egy éles képet vetítenek, de csak a szenzoron éles, a szenzor és a lencse közötti rész homályos. Ebből eredően ami nem közvetlen a szenzor előtt van, az egy homályos foltot eredményez csak, és mivel mikro karcokról van szó, véleményem szerint észrevehetetlen a fotókon. Én azt mondom ne bajlódj vele, mert bármilyen módszert választanál, szét kellene szedd a gépet, aminél fennáll a veszély, hogy valamit véletlenül elrontasz, szóval nem éri meg. A szennyeződések, nagyobb porszemek is csak azért látszanak meg a fotókon, mert sokkal nagyobb területet foglalnak el (méretükhöz képest), mint pl egy mikro karc, és ezért kell a szenzortisztítással foglalkozni. Az apró karcok a filtereken már nem befolyásolják a minőséget úgy, hogy az tényleg szembe tűnjön. Ez pl egy jó bemutató videó hasonló helyzetekre:

https://www.youtube.com/watch?v=YcZkCnPs45s

Kb. 9 perctől ha nézed, a fickó összemaszatolja a lencsét és bemutatja, hogy milyen hatással lesz ez a képminőségre (le szpojlerezem, szinte semennyire). Ez azért van mert a szennyeződések/karcok a fókuszponttól távol esnek, ezért nem befolyásolják úgy a képminőséget, hogy észrevehető legyen.

2020. ápr. 9. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
Az én Nikonom meg lett tisztítva körtepumpával, az objektíveket is meg lettek tisztítva lenspen-nel. Még mindig foltosak a képek. De ahogy olvasom a külföldi facebook csoportokban sokak így jártak ezzel a típussal. Gáz.
2020. ápr. 9. 19:35
 14/19 anonim ***** válasza:
12-es, köszi az infót, mindig tanul valamit az ember :). Eszembe nem jut szétszedni vagy ilyesmi, a vége az lenne, hogy volt egy fényképezőgépem.
2020. ápr. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
A típus nem jelent semmit, azaz semmi köze a tisztíthatósághoz. Ha van valamilyen mini nagyítód meg egy kicsi de erős fényforrásod, megnézheted magad, szenneződött-e a szenzor és a lencse. Ha nem látsz semmit, de a fotók hibásak, akkor gáz van, mert vagy a szenzor előtt lévő filter és a szenzor közé került valahogy a szennyeződés, vagy pedig a lencse belsejébe, de egyik sem lenne szerencsés eset, mert a szétszedést akkor nem kerülhetnéd el. A manuális tisztítás otthon viszont kissé macerás, egyrészt mert megsértheted a gépet vagy a lencsét, másrészt pedig mert nem steril szobában végzed és könnyen belekerülhet a por, így nem értél vele semmit. Szóval ha lecsekkolod és a probléma hozzáférhető helyen van, akkor alkoholos szemüvegtörlővel óvatosan törölgesd meg, majd a Lenspen el fejezd be a munkát, ekkor már tökéletesnek kell lennie. Egyébként milyen gépről van szó? Nálam a Sony A7 nek a szenzorát 1x kellett tisztítanom, azóta még csak az ultrahangos por-lepergetést sem kellett elvégezni, az anti-statikus védőbevonat teszi a dolgát a por ellen. Amikor mégsem, a körtepumpa 1-2 fújása meg is oldja a gondot. Anno akartam venni speciális tisztítókészletet FF szenzorhoz, de mostmár látom hogy teljesen fölösleges pénzkidobás lett volna. Vigyázok a gépre és tisztán tartom, így gond vele egy szál se. Szóval a model érdekelne, illetve remélem megoldódik a gondod.
2020. ápr. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

"A típus nem jelent semmit, azaz semmi köze a tisztíthatósághoz."


Pedig facebookon azt írják, hogy a z50 szenzorja olyan, mint egy pormágnes. :)

2020. ápr. 14. 17:59
 17/19 anonim ***** válasza:
Utánaolvastam és a honlap nem ír a szenzor tisztításról. Ebből a szempontból szégyen. Más oldalak viszont beadták az infót, tehát nem rendelkezik semmiféle beépített tisztítóval. Ettől függetlenül van IR-UV Cut filter a szenzor előtt, és ugyanez a filter van a Nikon többi APS-C modeljén is, tehát az, hogy jobban szedné a port mint a többi, ez szerintem kamu. Az, hogy "pormágnes" alapjába véve nincs is, én ezt úgy szoktam mondani, hogy hanyag használat. Nem leb*szásnak, de minden szenzort tisztán lehet tartani, csak oda kell rá figyelni. Volt Canon om, amiben semmiféle szenzor tisztítás vagy por elleni védelem nem volt, de sosem porolódott, még csak a tükre sem. A Sony mat sokan átkozták, hogy mivel tükörnélküli (mondhatjuk mirrorless nek), a szenzor "pucér" és fogja a port veszettül. Ennek pont az ellenkezőjét tapasztalom, szóval én azt mondom, minden a felhasználón múlik. Egy egyszerű tisztítást dobj neki, aztán meg próbáld tisztán tartani és nem lesz semmi gond.
2020. ápr. 15. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

17


Hanyag használat? Mire gondolsz? Ahogy leveszem a nagylátószögűt, teszem is fel a telét. Nemrég még Bridge géppel fotóztam, egyszerűen megszoktam, hogy mindenre rá tudok zoomolni, de ha támad egy jó ötletem, akkor egyből tudok közelieket is készíteni. Persze próbálom nem csereberélni, okosan... Szerintem 5 másodpercnél hosszabb ideig még sose volt szabadon a szenzor, de talán még annyi ideig sem.

2020. ápr. 15. 20:59
 19/19 anonim ***** válasza:
Igazából annyi, hogy a gép tisztán tartása önmagában nem elég. Amikor cseréled a lencséket, nem csak arra kell ügyelni, hogy a szenzor ne legyen poros, hanem a lencse sem. Nameg az a másik átka, ha olyan helyen cseréled, ahol száll a por. Pl kint, az utca közelében, ahol sok a jármű, stb. Ha azt mondod hogy megtisztították a szenzort, mégis foltosak a fotók, akkor meglehet hogy a lencse belsejébe jutott a por, onnan pedig veszettül nehéz kiszedni (ha nem szeded szét). Pl körtepumpával adj neki rendesen, csak ügyelj hogy a lencséhez ne érj, illetve 2 újjal tartsd a csövét, mert egy erősebb fújásnál simán le tudja rúgni (tapasztalat).
2020. ápr. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!