Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » A régi filmekben miért nem...

A régi filmekben miért nem villognak a fénycsövek?

Figyelt kérdés

Jelesül a columbot nézem már sokadik részt és nem értem hogy oldható meg hogy a 24 fps képfrekvencia és az amerikai 60hz es köztéri világítás miért nem interferál?


A flicker free veboldal szerint ki lehet kalkulálni adott fps hez és hálózati f hoz megfelelő shutter speed et .


De ennek a fizikáját sem értem , mi köze van a záridő hosszának az interferenciához ha az alapból az fps és a lámpa Hz e közt alakul ki.


Nekem is éjjel át kell állítanom 25fps re a kamerát ha városban akarok filmezni mert itt meg 50Hz en villognak a nátrium lámpák .


Ami érthető hisz az 50 a 25 maradéktalan többszöröse így nem jön létre interferencia. Ilyen maradéktalan esetben a flicker free oldal azt írja hogy bármilyen záridőt használhatok ,ami szintén logikus.


De egy 24fps mozifilmet nem rögzíthetnek 30fps el mert ott már nagyon belassul a kép ha 24 re visszalassítják . Nálam 25a felvétel és 24 a lejátszás így a lassulás nem érzékelhető emberi szemmel.



#fps #filmezés #záridő #vibrálás #fénycsöves #anti flicker
2020. júl. 18. 23:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
és mi van ha nem 25 fps-nél nem 1/24 a záridő? hanem jóval rövidebb?
2020. júl. 18. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

na ezt jól megfogalmaztam....

szóval 24 fps-nél nem 1/24 hanem rövidebb - 1/48?, stb?

2020. júl. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
75%
Az a köze van, hogy a felvételi sebesség, a frame rate, az azt jelenti, hogy másodpercenként 24-szer indul el az exponálási ciklus. És mivel a 60 Hz az másodpercenként 120-at villog, ezért a másodpercenkénti 24 indulás az pont minden ötödik 60 Hz-es impulzusnak ugyanazon fázisába/fényességébe trafál bele, így nem lesz villogás.
2020. júl. 19. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
(minden ötödik 60 Hz-es impulzusnak - helyett akartam írni, ugye, a 60 Hz-es szinusz negatív félperiódusait is ugyanolyannak véve, mint a pozitívot, lesz 120 ugribugri, abból minden ötödik)
2020. júl. 19. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Jó de a féncsövek két végén akkor is 60hz el vibrál. így nincs meg a 24 maradéktalanul. De elfogadom végül is a filmben 70 es évek hosszú egy méteres utcai féncsövei voltak.


A záridős résznek a fizikáját nem értem. Most kipróbáltam gyárilag felkínál olyan záridőket 24fps nél hogy 50Hz es lámpáknál sem villog a kép. Valami olyan a számítás hogy a képkockát osztani kell 1 2 3 4 5 6 egész számokkal de 7 már nem lehet.

De hogy szünteti meg ez az interferenciát ha maga az fps és az 50Hz között van az interferencia? Attól hogy levágom azt az időt amíg elkészül egy kép attól még két kép közti idő ugyan úgy 1/24 ednek kell lennie vagyis a következő képkocán már más fázisban érkezünk oda az 50 hz miatt. És mégis működik , kipróbáltam ,nem villog.



Azt esetleg tudod hogy régen miért zöld az összes fénycsöves lámpa fénye a filmeken?

2020. júl. 19. 11:20
 6/14 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Columbo mióta mozifilm? TV sorozat.

Gondolhatod, hogy először is az amerikai TV-képernyőkre szánták, méghozzá az IMDB szerint 1989-ig 4:3 képarányban.

2020. júl. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"másodpercenként 24-szer indul el az exponálási ciklus"


1/24-es záridőnél?

de mi van ha nem annyi a záridő? azt az operatőr határozza meg!

sokkal rövidebb záridővel is forgatnak filmet ha épp azt kívánja meg a jelenet.

2020. júl. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"a féncsövek két végén akkor is 60hz el vibrál" A katódnál valóban két sötét tér van, míg az anódnál egy, tehát a katódnál a második sötét tér az, ami helyet cserél, no de az az egész fényoszlophoz képest nem lehet meghatározó fényerőben.


Nem tudom a pontos okát, de fénycsőnél a kibocsátott fény spektrumában volt egy zöld csúcs is.

2020. júl. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
#7, hát az mindegy, nem? Oda van írva általam, de bárki lehetne: impulzusnak ugyanazon fázisába/fényességébe trafál bele Az már a villogás szempontjából tökcsősz, hogy most az impulzus hányadrészéig.
2020. júl. 19. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Szervizmérnök úr ***** válasza:
66%

Egyébként a fénycsöveket három fázisra elosztva (volt) szokás kötni nálunk is, a stroboszkóphatás kivédése érdekében is, meg a terheléseloszlás miatt is. Nyilván, ahol csak egy fázis volt, ott nem. De cégeknél, üzletekben igen.

USA-ban a lakossági kisfeszültségű hálózaton kétfázisú rendszer jellemző (2 x 115 V ellenfázisban, vagyis 230 V mérhető a kettő között), amiből a szimpla 115 V megy a konnektorokba, míg a két fázist használják a fix bekötésű nagyfogyasztókhoz (szárító, fűtés, ilyesmi).

Viszont a főhálózaton ugyanúgy adott a 3 fázis, amire lehet kötni elosztva a világítást.

Ahol egy armatúrában 3 db fénycsövet látsz, azt illik is 3 fázisra kötni.

2020. júl. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!