Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért ragaszkodnak egyesek a...

Miért ragaszkodnak egyesek a régi típusú wolfram-szálas izzólámpákhoz, amikor az újak (pl. kompakt fénycsövek, LED-ek) minden szempontból verik őket?

Figyelt kérdés

wolfram-szálas izzók:

*60 W-ot fogyaszt, kb. 600 lument ad

*kb. 1000 órát bír ki (ami egy év, ha napi kb. 3 órát ég)

*ez alatt 2400 Ft-ot fogyaszt (40 Ft/kWh áramdíjjal számolva)


ezzel szemben a kompakt fénycsövek (CFL-ek):

*az ugyanolyan 600 lumen fényt adó csak 11 W-ot fogyaszt

*kb. 5000-10000 órát bír ki (gyártótól függően)

*ebből az 1000 órára (kb. 1 évre) jutó áramköltség 440 Ft (ugyanazzal a 40 Ft/kWh-s árammal számolva)


Tehát izzónként kb. 2000 Ft-ot spórolsz meg évente úgy, hogy még ráadásul sokkal ritkábban kell cserélni őket a hosszú élettartam miatt. Ja és amiket én vettem kompakt fénycsöveket, kb. 1 másodperc alatt bekapcsolódnak. (a hagyományos fénycsövek lassabban kapcsolódnak be és ez valóban idegesítő, viszont a kompakt fénycsöveknél ez nem áll fenn)



2014. szept. 26. 12:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Hát nálunk messze nem bírnak ennyit a kompakt fénycsövek. Pont olyan gyakran kellett cserélni őket mint a hagyományost, úgy meg már nem is spóroltunk vele semmit. Egyébként szokták még mondani hogy a környezeti terhelésbe azt is bele kellene kalkulálni hogy hulladékként a CFL mennyivel problémásabb. Ja és én azt is utáltam benne hogy összevissza alakjuk van, nem minden lámpába fér bele, nem tartja meg a lámpabúrát stb.


Most LED-eseket vettünk, ezek egyelőre jobban bírják, de van köztük amiknek halovány vagy kékes a fénye. Viszont ezekből van spot is, ami CFL-ből nincs (sok ilyen lámpánk van).

2014. szept. 26. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
36%
Ügyesen visszaböfögted a prospektusokat, ez csillagos ötös, csak a már jó ideje gyűlő tapasztalat pöttyet mást mutat, de ezen ne akadj fenn.
2014. szept. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Ismered a "parasztvakítás" fogalmát? Megmértük a 9W=60W kompakt cső áramfelvételét(nem csak a kezdeti gyújtó áramot!!) egy jónak mondható FLUKE műszerrel és tudod van az a fránya P=UxI képlet ami valahogy nem jót mutatott.

A bemelegedett cső 0,195A vett fel ami ugye 230V feszültség mellett 45W! Akkor hogy is van ez?? A hagyományos izzónál valahogy a teljes teljesítményt feltüntetik,a kompakt csőnél meg csak a lesugárzott fényét(lehet hogy nem véletlen)

A fél éve felszerelt 10W-os ledes reflektor 2 hónap múlva már csak fél fénnyel pirít, majd kiég(nem 1 márkával hasonló tapasztalat!!). Szóval kisbarátom te vagy csak egyszerűen naív vagy, vagy agitátor szerepében tetszelegsz. De lehetsz simán hülye is.

Villszer.

2014. szept. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Ez lemaradt! Nézd meg a izzólámpa összeesküvés című filmet, hátha felébredsz!
2014. szept. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
63%

Azt is kifelejtik a számításból, hogy az izzólámpa télen gyakorlatilag 100% hatásfokkal működik, ugyanis amit elfűt, az nem kárba megy, hanem a szobát melegíti.



Egyébként érdekes ez a kompakt fénycsöves dolog, nekem csak GE kompaktjaim vannak, az vált be, van három éve szolgál. A fogyasztásmérő szerint 22-27W-ot fogyaszt, és a számlán is tapasztaltam (10 100-as izzót váltottam ki 10 20W-s kompakttal). Mondjuk való igaz, műszerrel sosem mértem meg az áramfelvételét. (A kompakt fénycsőnél nem P=UxIxcos fi a számítás?)



Jelenleg egyébként rengeteg olyan kompakt fénycső van, ami nem nagyon bírja ki 1000 óráig. A ledes izzókkal szintén ez a helyzet. Maga a led hiába egy tartós jószág, vagy túl vannak hajtva, és pár hónap alatt szétmegy, vagy egyszerűen nagyon gyenge minőségű a meghajtófokozat, és ezért nem bírja. Aztán az 1000-2000Ft-os led égő tönkremegy egy év alatt, és számolhatunk, hogy megérte-e?

És persze ha gyenge minőségű, akkor remeg az egész 50Hz-el, mert az egyenirányítást sem tudták jól méretezni. Fagyban, kültéren megint nem a legjobb, marad a hagyományos izzó.



Nem kardoskodok én az izzók mellett (nálam is csak kültéren, a spájzban, meg a fásban van), de egyáltalán nem hülye az, aki hagyományos, vagy halogén izzót használ. A ledes izzók meg vagy rendkívül drágák (ergo szinte soha nem térül meg), vagy nem tartósak. Persze akad kivétel, de alapvetően ez a helyzet.

2014. szept. 27. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
57%

ügyes reklámkérdés, egyszerű embereknek..


megsúgom, az emberek nem hülyék...


nálunk majdnem minden led, de aranyáron, és messze nem hozza az elvártat..

sok a hiba, baromi drága, és még nem igazán a jövő fénye..a kompakt fénycsövekről írni sem érdemes..tszta parasztvakítás


ugyanis, nem bírják a fényszabályzót, nem szeretik a sok ki-be kapcsolást, ráadásul mozgásérzékelővel baromi hamar kifexik...


még egy évtized kell a led-hez, addig marad a wolfram(többnyire)

2014. szept. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

hatásfokban a kompakt fénycső és a LED világításnak jóval nagyobb a hatásfoka, mint a hagyományos izzószálas fényforrásoknak, viszont a kompakt fénycsövek korán halnak, ráadásul random korán. Vagyis van amelyik a megvásárlása után pár hónap - de fél éven belül elhalálozik, de van ami akár több évet kibír, miközben az azonos típusú társai hullanak ki sorban. A 23Wattos Philips tornádónak ez a fő hibája.


Van ami elmegy 5 évig is napi 5-6 órával de van amiben fél év után elszáll közben az elektronika.


[link]

2014. szept. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Most 4-5 Wattos iránysugárzó ledekből raktam tele a lakást és azok egészen jól bírják és jó a hő lesugárzásuk is, mert fém rács szerű a burkolata. Egy db ilyen ledes fényforrás 1000,-Ftba került. Mivel bevált és a felépítése is kedvezőnek látszik hő leadás szempontjából, ezért ilyenekkel raktam tele a lakást. Egészen jó a fénye is ..ahhoz képest.


.


Ez a lámpa, aminek levehető az optikákat tartalmazó első tagja, ha nagyobb széttartásra lenne szükség.

[link]


.



[link]


A fenti fotó egy 60 Wattos hagyományos izzó és a 3 db 4-5 Wattos led fénye közötti különbségről készült, a kamerán beállított fix, azonos optikai paraméterekkel.


Felső képen 1 db 60 Wattos izzó világít.

Az alsón 3 db 4 Wattos led világít. ( össz. 12 W )

Azonos kamera beállítással készültek a képek.

Szemmel nézve nem látszik sárgásnak, mint a képen,

úgy természetes a színe.


.


[link]


Azonos leddel megvilágított terület. Az első képen lencsével a kisebb területre vetített fény erőssége látszik. A második képen levettem a lencsét előtte, így szélesen szóródik a fény nagy területre, így kevesebb a megvilágítás egységnyi felületen.


Ebből nyilván nem egy-két darabbal lehet bevilágítani egy szobát. legfőképp kitüntetett irányokban célszerű telepíteni fényeket, amit akár külön csoportonként és együtt is fel lehet kapcsolni szükség szerint. Amióta ezeket lecseréltem meg még néhány nagy fogyasztású egyéb dolgot (hűtőt és tv-t) is kicseréltem, a 14-16.000,- Forintos, korábbi számlám már 6.500,-Ft körüli átalány lett (ill. év végén vissza kaptam még belőle egy évre számolva 32ezer körül, (akkor 4.000,-Ft körülire jön ki a havi átlag fogyasztás, ha jól számolom)) azzal együtt, hogy még az ablakra épített növény házon éjjel-nappal be van kapcsolva néhány db, kb 15 Wattnyi régi Seoul Semiconductor LED, egy hűtőbordára szerelve (a növények nagyon meghálálják) már néhány éve. Igaz a rezsi csökkentés is még bele játszik, hogy ilyen jelentős (10-12e Ft körüli) lett a megtakarítás.

2014. szept. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 adamperlaki ***** válasza:
Nekünk csak kompakt fénycső és egy led-es van. Szinte az összes kompakt fénycső 3-4 éves (valószínű szerencsések vagyunk) és a fényük se romlott le. Szerintem visszahozta az árát. És ez tényleg nem vicc.
2015. febr. 9. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim válasza:

Gondolom mert olcsó és és pontosan a várt fény adja márkától függetlenül. Nem mindenki környezettudatos és nem mindenki foglalkozik a spórolással.


A halogéneknek is ugyanolyan jó a fénye, sőt jobb, közvetlenül kicsit jobban vakítanak, és az élettartammal is vannak gondok, a kisebb teljesítményű típusokban nagyon vékony az izzószál. A 12 Voltos halogének már hozzák az élettartamot, az előző albérletben a 230-as spotok hullottak, mint a legyek a fürdőben a 12Voltos rendszer állta a sarat, 4-ből az egyik elektronikus trafó szállt el, de az izzó még jó volt :)


CFL-el és LED-del sokkal-sokkal könnyebb melléfogni, ráadásul a lámpa színét is figyelni kell.


CFL-ből vannak olyan típusok amelyek a villanykörténél is jobban bírják a kapcsolgatást, valahol 5.000 és 40.000 között szokott lenni, a kompaktoknak sokszor van adatlapja pdf-ben.


Nekem igen jók a tapasztalataim a kompakt fénycsövekkel Tesco,Philips,GE,Ikea típusok vannak. többnyire 8 vagy 10 ezer órásak, 6.000 órást már elvből nem veszek. Vannak kimondottan patinás, öreg, lassabban gyulladó, sárgás műanyagú, feketedő csövű példányok is, lehet, hogy a fényerő már nem 100%, de működnek, még a 8-10 ezer óra sincs kőbe vésve csak ekkorra már jelentős a fényerő csökkenés. Próbáltam olcsó típusokat is, volt amelyik elviselhető minőségű fényt adott, de azok is jó ha túlélnek egy villanykörtét.


20W alatti csövekről beszélek, felette szerintem már komoly gond a melegedés, ami könnyen kinyírja az elektronikát. Ugyanez a gond a ledekkel is, már a 6W-os is forró ilyenkor télen, hogy fog az 25 évig világítani, amikor a hő nyírja mind a ledet, mind az elektronikát.

LED-ből matt ikeásat próbálok, kellemes fénye van, nem is villog, nyilván nem szépen 360 fokban világít, de nyitott lámpában hűvös szobában is igen forró:(

2015. febr. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!