Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan kell kiszámolni a vaku...

Hogyan kell kiszámolni a vaku kulcsszámból, hogy elegendő e a vaku fénye adott blende nyílás, záridő, gyújtótáv (vaku-zoom), és tárgytávolság esetén?

Figyelt kérdés

pl.


k=35

f7.1

1/2000s

35mm

0,5m


2021. febr. 8. 13:10
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A kulcsszámot osztod a blendével, és megkapod a távolságot. Jelen esetben 35 / 7,1 = 4,9 méter. Ez ISO 100 érzékenységre vonatkozik. Ha feljebb állítod az érzékenységet, még messzebbre fotózhatsz, vagy szűkítheted a rekeszt.
2021. febr. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1


Köszi!


Viszont a záridőt is figyelembe kéne venni , mert az sem elhanyagolható tényező ebben az esetben.


És a 35ös kulcsszám a legnagyobb gyújtótávra vonatkozik, én meg 35mm-en szeretném. (Valójában 42mm kéne de olyat nem tudok beállítani rajta )

2021. febr. 8. 13:37
 3/7 anonim ***** válasza:

1. Ha olyan vakud van, aminek a feje zoomol, akkor már csak elő lehet kaparni a használati utasítását (mert nem olyan régi), ami megadja, hogy a kulcsszám hogyan változik rövidebb gyújtótávolságon. Ha meg nem, akkor egy-két próbafelvétel.

2. A zársebességet külön kell figyelembe venni. Ha az ember azért vakuzik, mert kevés a fény, akkor a háttér mindenképpen sötét lesz, mert a vaku világítja meg kellően a témát fenti számítás alapján, és messzebbre meg igen erősen csökken a megvilágítása. Praktikusan a gép vakuszinkron idejét állítja be az ember, mert arra törekszik, hogy egyrészt a legkevesebb legyen a környezeti fény általi gyenge megvilágítás bemozdulásos életlensége - a témát így a vaku rövid ideje szépen kimerevíti. Ha a hátteret is megvilágítva akarja látni, akkor növeli az időt (ISO-t), a kívánt megvilágítottság mértékét külön kell kikalkulálni a környezeti fénynél fényméréssel (félig lenyomott expo gomb manapság). Ez a kevert fényű vakuzás igénytelen felvételező esetén egyszerűen működik (ló egyet, és a kép egy részén a fehér ruha sárga lesz, a másik felén az arc hullazöld, egy részén meg színhelyes), igényes felvételezőnél meg szinte lehetetlen, mert a vaku fényét szűrőkkel olyanná kéne tenni, mint a környezet fénye. A két megvilágítás arányát a vaku fényerejének pluszminuszolásával, a zársebesség változtatásával, ND szűrővel, stb lehet változtatgatni.


Hát ez csak a rövid tájékoztató volt, hogy melyik irányba lehet művelődni.

2021. febr. 8. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A következő összefüggések szerint lehet számolni:


1. A rekeszidő valóban mindegy ha a vaku teljesen elvillan az expozíció alatt


2. A kulcsszám ISO 100-on van meghatározva; ha változik az ISO ki kell számolni az ehhez tartozó un. effektív kulcsszámot. A kettő között négyzetes összefüggés van: Ha 4x-esére növeled az ISO értéket akkor 2x-esére nő a(z) (effektív) kulcs szám. Lehet gyökösnek is nevezni...


3. Ha csökkented a vaku teljesítményét akkor a lecsökkent távolságot úgy számolhatod ki, hogy a teljesítmény-csökkentés arányszámának gyökét veszed és ezzel szorzod az eredeti távolságot. pl Gyök(1/32)*távolság.



4. A hivatalos kulcsszámot max. gyújtótávon határozzák meg. Ha alacsonyabb gyújtótávval akarsz villantani, akkor meg kell határozni az ehhez tartozó látószöget. Ezt az interneten fellelhető adatokra történő függvényillesztéssel tudod meghatározni. (lehet hogy van más módszer is) Geometria alapján ha a maximális látószög felére csökken akkor szerintem jó közelítéssel negyedére csökken a fajlagos fényerő, azaz egyben a vakuteljesítmény. Tehát ez is kb. egy gyökös összefüggés


A te adataiddal számolva 1/128-as teljesítménnyel frankón meg is lehet villantani a 0,5m-t. De ha diffúzort használsz, akkor bőven lesz még power a vakuban.

2021. febr. 9. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4


Javítás bocsánat, elnéztem...:


4. A hivatalos kulcsszámot max. gyújtótávon határozzák meg. Ha alacsonyabb gyújtótávval akarsz villantani, akkor meg kell határozni az ehhez tartozó látószöget. Ezt az interneten fellelhető adatokra történő függvényillesztéssel tudod meghatározni. (lehet hogy van más módszer is) Geometria alapján ha a maximális látószög KÉTSZERESÉRE NŐ akkor szerintem jó közelítéssel negyedére csökken a fajlagos fényerő, azaz egyben a vakuteljesítmény. Tehát ez is kb. egy gyökös összefüggés

2021. febr. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Azért van szükségem rá mert el kell döntenem, hogy nagyobb vakut vegyek, vagy elég lesz a kisebb is

2021. febr. 9. 21:31
 7/7 anonim ***** válasza:
50 cm-re én nem tudok tanácsot adni, de mondjuk családi összejövetelnél indirekt vakuzáshoz ritkán elég a kisebb.
2021. febr. 9. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!