Manapság van egyáltalán értelme még kamerát vagy fényképezőgépet venni, amikor az okostelefonokban is 8-10 mp-es kamera van?

Figyelt kérdés

Mit gondoltok erről vagy egyáltalán mi az előnye egy középkategóriás, jobb (bridge) fényképezőgépnek és handycamnek, amikor a MP szinte ugyanaz?


Tény ami tény, én is a fényképezőgépemet szeretem jobban és azzal fotózok ha akarok, na de akarnék venni másikat, és elgondolkodtam, hogy van-e értelme. A kamerás felvételek is tulképpen csak memkártya kérdése aztán arra is mehet akkor több óra felvétel egész jó minőségben (akár HD-ben), nem?



2014. márc. 5. 08:09
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
#9: Más a (szín)dinamika, a zajtartomány, az élességi tartomány, hozzáértő azonnal megmondja melyik-melyik.
2014. márc. 6. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

"Más a (szín)dinamika, a zajtartomány, az élességi tartomány, hozzáértő azonnal megmondja melyik-melyik."


Igaz, de ezért írtam a 9x13-at, azért oda már fekete öves profi kell :-). Volt olyan képem, amit órákon át retusáltam a full HD IPS monitoromon 100% nézetben, majd átadáskor a kislány előkapta a mobilját (talán 800x600?), megnyitotta a webgalériát és mondta, hogy igen, milyen szép kép lett :-). Úgy tudom, utána csak ott nézegette meg persze facebook profilkép lett belőle (180x180). Utána éreztem, hogy jó volt az a szemöldök úgy is, ahogy gyárilag volt :-)


Általános probléma (bár nem szorosan kötődik a kérdéshez), hogy ma a legtöbb (profi vagy igényes amatőr) fotó maximum egy 1024x768-as LCD-ig jut el (jó esetben LED-ig) és ennyi. Pl. ekkora méretben egy enyhe fókuszhiba ki sem derül. A3-as nyomatban persze üvöltene a minőség, de az meg nem készül, szinte soha.

2014. márc. 6. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Nekem volt tavaly olyan párom akik az esküvői anyaggal kvázi kitapétázták a lakást, 60x40cm nagyításokkal. :D
2014. márc. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

igen, de azért ez is már sokszor felvetett bennem kérdéseket, mármint a fókusz.

Én magam elég sokszor készítek 60x40 cm-es papírnyomatokat is, és hát nagyon nem mindegy a minőség, na meg főleg az a bizonyos fókusz, de pont ezen lepődök meg sokszor, és pont ezt nem is értem teljesen, hogy a jobb mobilcameráknál mintha nem létezne fókusz. Kis méretben azt érzem, mintha egységesen minden mindegy lenne, és ha optimálisak a feltételek (fény stb), abban a felbontásban még jobb lesz, mintha szenvednék a profi géppel. Egyszerűen mintha nem létezne a fókusz paraméter. Gyakorlatban tehát ez annyi lesz, hogy amíg szenvedek a rendes géppel, hogy mégis mi legyen éles és mi ne, addig a mobilok kamerájának mintha ez mindegy lenne, és az egymástól 3 m távolságra álló személyek egyformán élesek lesznek. És mindez igaz is, de csak ahogy írtátok, bizonyos méretig, úgy 600x800-asban profilképnek. De az is felmerül, hogy a mai rohanó világunkban talán nincs is szüksége a legtöbb embernek normálisabb gépre, mert kényelmesebb neki ott a galériában gyűjtögetni a képeket, és úgyis kimerül a fotózási tevékenység a bulifotókban, amiket aztán feltölt a facebookra.

Úgyhogy aki jó képeket akar és akinek fontos a minőség, az tudja, mit jelent, de a nagy átlag abszolút lekorlátozódott a mobilokra, és fel se merül az igény. Én valahogy ezt látom.

2014. márc. 7. 09:22
 15/22 anonim ***** válasza:
Teljesen másképpen viselkedik egy mobiltelefonba épített körömpiszoknyi szenzor az élesség tartományát tekintve (tehát az élesség síkjától előre és hátra található területről beszélek), minél nagyobb a szenzor, azonos egyéb körülmények között (rekeszérték, gyújtótávolság, tárgytávolság stb...) annál kisebb a mélységélesség, tehát, mobilon meg egyéb nagyon pici érzékelővel szerelt cuccokon ezért "éles" kb. minden.
2014. márc. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:
ja értem ... hát igen, azért ezt az egy tulajdonságát nem semmi lenne komoly gépekben is megtartani valahogy, mert így még az is necces sokszor, hogy egy személynek éppen az arcára vagy lejjebb fókuszálok mert még az az 1 ember se lesz tökéletesen éles egyformán ...
2014. márc. 7. 15:40
 17/22 anonim ***** válasza:

Ugye erre szolgál (többek között) a rekeszelés, akkor minden éles lesz újra :-).

Annyiban jogos, hogy azért elsőre szokatlan egy full frame gép+fényerős lencse páros szűk kis élességi tartománya, nem véletlen, hogy az eseményfotósok igen-igen sokat foglalkoznak a fókuszrendszerek működésével, lencsék fókuszálási képességével, stb.

Ha egyébként sokfélét fotózol, idővel érdekes felfedezés lesz, hogy a cropos gép milyen jó, mert 1.6-el telébb a tele, meg hogy egy komolyabb bridge/kompakt géppel, mint pl. a Canon G16, kapszt egy 28-140mm-el egyenértékű, 1.8-2.8 IS lencsét. OK, hogy a képminőség valamivel gyengébb, de hasonló lencsét vagyonokért kapsz (bár pont ilyen szerintem nincs is). A legtöbb gépnek megvan a maga helye a világban, neked kell dönteni, mit akarsz vele elérni.

2014. márc. 7. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

én elsősorban sportesemények fotózására használok jelenleg is egy jobb bridge gépet, na de annyi hülyeséget csinál ez is, hogy a falnak megyek + hiába teszem én "sport" állásra, azaz ugye rövid záridőre, hát nagyon nehéz elkapni pl egy vízbe ugrást. 99% elmosódik.

Aztán meg van sok olyan helyzet, amikor simán a kezelhetetlenség okán kénytelen vagyok automatán hagyni a gépet, mert olyan gyorsan, pontosabban folyamatosan zajlanak az elkapandó pillanatok, hogy ott képtelenség bármit is állítgatni, sokszor még az is nagy késedelem, amíg az akkuból betölt és enged megint elnyomni egy újabb képet. Csak automatán meg ugye még több probléma van, amit nem tudok állítani (pl. koncerteken hiába lennének nagyon jók a képek, de megőrülök attól a beállítástól, hogy automata állásban nem lehet fixre derítővakut ráadni, mert ő ugye sok szembe reflektorfényt érez, és ha megfeszülök is, letiltja. Ami még szebb, hogy ezt tette már teljesen manualban is, egyszerűen felülírja az én beállításaimat).


Na persze mindezt egy mobillal még inkább lehetetlen lenne, de pont a koncertfotózásokon azon kapom magam, hogy egy egyszerűbb kis kompakt géppel jobbak lesznek a képek, és pont azért, mert maga a gép nem akarja saját magának beállítani ezt-azt, mert szerencsére nem "intelligens"-nek tervezték, és pont az egyszerűsége miatt kezelhetőbb ahogy ÉN akarom.


Úgyhogy nehéz ügy ez, de speciel engem tehát ez a két dolog akaszt ki: vakuzás nagy szembefénynél és a gyorsaság.

2014. márc. 8. 10:43
 19/22 anonim ***** válasza:

Pedig bizony hidd el, hogy a nagy sportfotósok mind, teljesen manuálisan fotóznak (csak mondjuk alattuk olyan technika van, amivel le lehet menni ezredszekundum záridőkig és még ott is értékelhető képeket tudnak készíteni, mert fényerős objektívjeik vannak és olyan vázaik amikkel elmehetnek ISO-ban 6400-ig vagy följebb). Koncerten alapvető, hogy színpadot nem vakuzunk, zavarja a fellépőket, illetlenség, szerencséd ha eddig még nem dobtak ki vele.


Ne haragudj meg érte, de az az alapvető véleményem, hogy eléggé hiányosak az ismereteid, nem ismered még a saját felszerelésedet sem, így egy jobb rendszerrel sem tudnál jobb képeket készíteni. Sajnos a fotográfia világa egy olyan világ, ahol igenis ismerni kell a fényképezőgépet tulajdonságait, korlátait, tudni kell mit miért és hogyan csinál és ismerni kell a különböző beállítások vagy épp eszköztulajdonságok képre gyakorolt hatásait, Te pedig itt még nem tartasz. Így a kérdésedre az a válasz, hogy inkább tanulni lenne értelme első körben és aztán vásárolni. :)

2014. márc. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

na oké, de az nem túl nagy tudás kérdése, hogy megállapítsam, hogy a vaku márpedig mindenképp leszabályozza magát, akárhova is teszem (na meg főleg h nem csak az én észrevételem ez ezzel a típussal).


egyébként dehogy dobnak, én vagyok a hivatalos fotósuk, ne viccelj, és aki gyakorlott színpadi ember, azt ugyan nem fogja meghatni némi vakuzás. szép lenne ... voltál te már egy nagyobb rockkoncerten, ahol nem 1 hanem egyszerre 50 (vagy 150) felől jön a villanás? ez esetleg kezdőket zavarhat, de majd ők is beleszoknak.

2014. márc. 8. 12:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!