Kompakt vs bridge fényképező között mi a különbség?
Igazából egyre kevesebb, már ha egy nagy zoomos kompaktot és egy bridget hasonlítasz össze.
Az eredeti koncepció az volt, hogy a bridge gépek félúton voltak a kompaktok és a DSLR-ek között, nagy zoomátfogású, de nem cserélhető objektívvel, normális markolattal, keresővel, valamint ami talán az egyik legfontosabb, hogy a kompaktoknál szélesebb körű beállítási lehetőségekkel
Manapság viszont minden szinten kezdenek elmosódni a határok, vannak olyan bridge kinézetű gépek, amik 0 beállítási lehetőséget kínálnak kereső nélkül, és olyan kompaktok, amiken ultrazoom van, vagy széles körű állítgatási lehetőség.
Még mindig nem döntöttél?
Na jó. A kompakt gép az point and shoot. Vannak előre beállított módok, ezek között válogatsz és kattintgatsz.
A brigde egy kategóriával feljebb van. Jobb objektív nagyobb zoomtartománnyal és fényerővel. Jobb ISO érzékenység és sokkal több beállítási lehetőség. Manuális záridő, blendebeállítás...
És még számtalan más plusz opció. A jobb bridge gépekre már filtereket és előtét lencséket is tudsz tenni.
Az a baj utolsó, hogy ez nem ilyen fekete vagy fehér.
Nekem volt olyan kompaktom, amire lehetett filtert és előtét lencsét tenni, és van olyan brdige, amire nem... és a többi és a többi. Ahogy mondtam a határok régen elmosódtak, és nagyon nem ilyen egyszerű a dolog.
Kérdező: a képet kb 80%-ban a fotós készíti, és csak 20% a technika szerepe (ok, ha nincs megfelelő teléd, akkor bármilyen jó fotós vagy, akkor sem fogsz egy messzi témát lefotózni, de az adott gép képességein belül sokkal nagyobb a te szereped, mint amit gondolsz).
Ha full gagyi képeid születnek a Fuji-val, akkor nem biztos, hogy a Fuji a hibás főként, tartsd meg a gépet, és menj el inkább egy fotós tanfolyamra első körben.
Annak a végén könnyebben fogsz technikát is választani.
Még egy megjegyzés: nem létezik ultimate gép, ami minden helyzetben jól fotóz. Például a múltkor fotóztam egy iPhone-al, és jó képek születtek, meg is lepődtem, hogy a telefon-kompakt-dslr vonalon mennyire feljöttek a telefonok, pár éve elképzelhetetlen lett volna, hogy jó fényviszonyok között olyan képet lőjjek velük, ami felveszi a DSLR-rel a versenyt, most meg simán.
A telefon tulajodnosa mégis arra panaszkodik, hogy az összes képe béna... Pedig a fő baj vele, hogy a legalapvetőbb komponálási szabályokat sem tartja be, amiknél teljesen mindegy, hogy egy mobilt vagy egy 2 milliós DSLR-t fogsz a kezedben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!