Szabadban nem veszélyes objektívet cserélni?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy ki milyen gyakran szokott objektívet cserélni DSLR gépeken szabadban?


A kérdésem azért merült fel, mert most jutottam hozzá több objektívhez a gépemhez és félek attól, hogy egy-egy kültéri csere során por megy a fényképező vagy objektív belsejébe.


Lehet, hogy túlaggódom a dolgot, de eddig csak otthoni körülmények között cseréltem objektívet. Ezután viszont lehetséges, hogy kint is fogok. Adott a szitu: nyaralás során portért fotózok egy fix obival, majd egy másik kép készítéséhez már a teleobjektívet használnám.


Ki hogy oldja meg ezt és milyen tapasztalata van a témában?



2018. nov. 21. 22:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Átlagos körülmények között nyugodtan cserélj obit a szabadban is, nem lesz baja a gépnek. Esetleg este vedd le a lencsét és fújd ki egy kicsit a vázat. Ha nagyon aggódsz, próbáld egy ruhadarab vagy törölköző alatt megoldani a cserét, porosabb levegőben vagy vízparton hasznos lehet.
2018. nov. 22. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Alföldi homokon, sportversenyen, szélben, ahányszor a téma megkívánta.

Ég felé fordítva és exponálva látszott egy idő után, hogy van por a szenzoron. És? A megoldás benne van a kijelentésben: ne fényképezz az ég felé fordított objektívvel. A körülötted állók, akik a versenyt nézik, úgyis hülyének néznének. :)

Én egyébként nem cserélem az objektívet terepen, hanem leveszem az egyiket, majd felrakom a másikat. Levételnél a megfelelően elrendezett objektívkupakot és vázkupakot egyik kezemben tartva a másik kezemmel tekerem le az objektívet, majd távolítom el annyira, hogy a két, egymás fedelének érő kupakot beslisszantom a résbe, és a vázra a kupakot tekerem, az objektívkupakra meg az objektívet. Némi kézügyességet igényel, de aki valaha használt fogót, csavarhúzót, varrt, satöbbi, annak elég fejlett a kisagya ehhez a koordinációhoz. Otthon, ágyon ülve (ha leesik valami, puhára essen) begyakorolandó.

2018. nov. 22. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én simán cserélem ha muszáj. A következőkre szoktam figyelni:


1. Függőlegesen tartom a vázat. (Főleg ha felülről víz csepeghet pl. párás időben vagy eső után a fákról)

2. Széltől (bármilyen légáramtól) igyekszem árnyékolni.

3. Ha lehet ne süssön a nap bele a nyitott vázba (bár ez DSLRnél nem biztos hogy annyira fontos)

4. Rendezett stabil helyen csinálom. Közben ne potyogjon guruljon ez meg az.

5. Amennyire csak lehet előkészítem a műveletet (pl. letekerem az obi sapkát stb..), hogy minél rövidebb ideig legyen nyitva a váz.

2018. nov. 22. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy otthon is tele van porral a levegő csak nem látod... :)))
2018. nov. 22. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"Amúgy otthon is tele van porral a levegő csak nem látod... :)))"


Sötétben egy erős fókuszált vényű lámpa fényénél szépen látszik. Pl. egy diavetító elárulja. Nálunk is meglepóen sok a por a levegőben.

2018. nov. 22. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A vázat mindig fordítsd lefelé és a testeddel úgy állj, hogy szélárnyakban legyen a fényképezőgép, így kisebb eséllyel jut por a gépbe. Előbb-utóbb poros lesz, ezt nem tudod kikerülni, de 1-2 ezer forintért bárhol kitakarítják neked, ha saját magadnak nem tudod megcsinálni.
2018. nov. 22. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
57%

Lehet lefelé is fordítani, de annak is meg vannak a hátrányai:


Kényelmetlenebb helyzet

Nem látod rendesen a bajonettet

Könnyeben potyognak véletlenül le a cuccok

2018. nov. 23. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!