Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » GPS, navigáció » Hardwer Zsenik vannak itt???...

Hardwer Zsenik vannak itt??? ...ha annyira nagyon bonyolult a digitális moduláció, akkor hogyan olyan olcsó minden ilyen eszköz, például TV-DVBT, Wifi router, adsl modem,.... ???

Figyelt kérdés
"""Ortogonális frekvenciaosztásos multiplex""" "OFDM" leírása bonyolultabb mint az "általános relativitás elmélet", és mégis 5000ft-ért kapható pl Wifi-stick és alig van benne kb 3 IC meg még 10 alkatrész. Most akkor rohadt bonyolult, vagy pofon egyszerűűű?????

#multiplex #frekvenciaosztásos
2023. márc. 28. 09:05
1 2 3
 11/21 Morzsi007 ***** válasza:
79%

Ennyire nem kell messzire menni, amit az átlag ember nem ért, de sokan nem is gondolnak bele, hogy működnek az elektromos dolgok, pl a konnektorban miért van/kell fázis meg nulla, hogy valami is működjön, miért nem elég neki a fázis.

A mobilt meg hagyjuk is hogy működik, ha valamit nem tölt be, már földhöz vágnánk, pedig rengeteg dolog történik a háttérben, de egy TV működése sem egyszerű számomra, ha belegondolok, mikor gyerek voltam a nagy katódsugárcsöves TV-t nézegettem, nem volt rajta a hátulja, sok huzal középen és azon járt az agyam, hogy ad ez képet.

2023. márc. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
de a TV szerelők mindannyian kivétel nélkül megtudták volna mondani, hogy milyen jeleket kap a készülék. Most meg hiába kérdezem őket, de nemhagyom annyiban a dolgot, befogok törni egy szerver paradicsomba és túszul ejtek egy mérnököt. Ha az se mondja meg, akkor nemtom mit csinálok
2023. márc. 28. 17:30
 13/21 anonim ***** válasza:

Igen az analóg TV egy pofon egyszerű jószág volt. Azt tényleg minden TV szerelő ismerte, megtanulta. Mi is tanultuk, igaz kb. 30 éve volt, de a mai napig felrajzolom a fekete-fehér videójelet és el is mondom, hogy hogyan működött. Ezek a digitális modulációk már egy egészen más világ. Eleve már nem is magát az alapsávi videójelet sugározzák ki, hanem egy kvázi mp4 (vagy ahhoz hasonló) videostreamet. Már maga az mp4 kódolás sem egy annyira egyszerű dolog, hogy kb. 10 tranzisztor és 30 ellenállás megoldja. Ez már egy szoftveres cucc. Majd ezt még elmodulálják egy önmagában sem egyszerű modulációval. A hagyományos TV adásnál ez egy totál sima AM jel (jó egy kicsit meg van kókányolva, mert az egyik oldalsáv el van nyomva). Az AM jel meg gyakorlatilag a vivő és a hasznos jel "szorzata", az AM demoduláció sem egy túl bonyolult (egy darab dióda és egy aluláteresztő szűrő és kész). De itt hiába demoduláltuk a jelet nem egy alapsávi videójelet kapunk ami egyből megjeleníthető, hanem egy bit folyamot. Amit még egy mp4 dekódernek vissza kell alakítania valami olyan jellé amit már meg tudunk jeleníteni a képernyőn. A hagyományos képcsőves TV esetén ez megint egy pofon egyszeerű valami volt, mert fénypont fényessége csak attól függőtt, hogy mekkora az elektronáram ami becsapódik egy pontba, és egy nagyon leegyszerűsítve a képcső ezen rész egy földelt rácsú triódával volt helyettesíthető, a videó kimenő fokozat ennyi és nem volt több. Az elektronsugarat egy eltérítő rendszer "mozgatja" (az sem egy túl bonyolult dolog, mert egy böszme elektromágnest kellett meghajtani) és a tekercsek áramától függő pontba csapódott be az elektron. Egyedül a szinkront kellett valahogy megoldani (ezért volt a szinkron jel "belecsomagolva" videó jelbe). Tényleg egy pofon egyszerű jószág.


Most ahány kijelző annyi féle meghajtás szükséges neki. Eleve nem egy eltérített elektron repked egy kvázi triódában, hanem van piszok sok egyedi LED amit kapcsolgatni kell. A hagyományos képcső esetén egy pont fényessége csak az áramtól függ. A LED-ek fényessége (ha LED alapú a kijelző, de ez igaz az LCD-re is) gyakorlatilag állandó, ezeket PWM jel vezérli, azaz úgy lehet a látszó fényességet módosítani, hogy "kicsit bekapcsolom sokáig nem" /akkor sötétebb/ "hosszabb ideig kapcsolom be, kicsit ki" akkor világosabb a képpont. És hogy ezt egy ménkű nagy mátrixban hogyan vezérli le és ehhez milyen jelek kellenek ahány gyártó annyi féle. (csak egy sima full HD esetén 1920x1080 képpont van /2 073 600 db. képpont, mindegyik 3 db. "elemmel" /R-G-B" azaz kb. 6 millió egyedi "elemet" kell ki-be kapcsolgatni. Hogy ezt a mátrixot és ennek a vezérlését hogyan odlják meg hát ez egy nagy tudomány, és nagyon gyártó függő. És ez csak az a picike rész ami a már dekódolt jelből egy látható valamit állít elő.

2023. márc. 28. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

[link]


ennyi a rádiós oldala egy DVB-T sticknek, innen már "csak" szoftver. Szerintem a valóságban ki fog derülni hogy egyszerűbb az egész mint egy hagyományos videójel. Erre szeretnék fényt deríteni, ....

2023. márc. 28. 22:52
 15/21 anonim ***** válasza:

Igen, az.

Igazábol csak azért csinálják ilyenre, hogy átlagember ne értse, pedig igzabol tök egyszerü

2023. márc. 28. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Morzsi007 ***** válasza:
Írhattam volna akár a mintavételezést, ami azért nem túl bonyolult, viszont sok embert ez sem érdekel, pedig nap, mint nap hallgatják a zenéket. Fogalmuk sincs, hogy tud megszólalni egy hangszóró.
2023. márc. 29. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Van az a bizonyos FFT algoritmus. állítólag ez csinál mindent, és ez egy pár soros program lehet ami simán fut egy TV dobozkában, magyar nevén set top box-ban, ami bárhol kapható 5000-ért. Én úgy gondolom ez a "kis programocska" a lelke ennek az egész Digitális kommunikációnak, és óriási üzlet ezt elhallgatni a tömegek előtt hogy ez valójában milyen egyszerű.... ennek szeretnék utána nézni talán megtalálom itt a neten ennek az algoritmusnak a kódját, és világgá akarom kürtölni hogy milyen egyszerű dolog ez amivel a Vodafon meg a Pannon meg a többi multi vagyonokat szakít
2023. márc. 29. 19:25
 18/21 anonim ***** válasza:
Még mindig nem értem, hogy miért lenne bárkinek érdeke olyat elhalgatni ami benne van az összes(!) ezzel foglalkozó tankönyvben. Nosza ess neki és fejlesszél elektronikát hozzá, senki nem tiltja meg. Vagy mire is akarsz kilukadni? Fentebb már levezettem, hogy miért 5000Ft egy ilyen kis dobozka. Ha te ennél olcsóbban kihozod (fejlesztéssel együtt) akkor nyertél és túljártál mindenki eszén...
2023. márc. 29. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Csak nem szeretnék úgy nézni fel egy wifi stickre mint egy afrikai bennszülőtt, mert jelenleg már itt tartunk, ugyanakkor 1990-ben magyarországon műholdvevőt gyártott az orion meg a videoton-ton, ahogy a kabarában is volt egyszer. Most meg már a tankönyv szerintem 30 oldalon keresztül magyarázza ami valójában mindenkinek a kisujjában kéne lennie akit érdekel a téma, mert sztem tök egyszerű kell hogy legyen, mert a hardwer része is nagyon leegyszerűsödött, egy hagyományos tévében van 20kg elektronika ez meg 10dkg
2023. márc. 30. 21:17
 20/21 A kérdező kommentje:
"Digitális Modulációnál a Fourier sávok 6817 vivője" ilyeneket magyaráznak, tehát amikor nézed a tévét vagy telefonálsz vagy wifi-zel, akkor 6817 vivőt használsz egyszerre szerintük. szerintem meg ez egy 10 soros algoritmus 5 forintért. ennek szeretnék a végére járni
2023. márc. 30. 21:22
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!