Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » GPS, navigáció » Érdemes-e GPS-navigációs...

Érdemes-e GPS-navigációs eszközt venni gyalogtúrákhoz?

Figyelt kérdés

A kérdésem arra vonatkozik, hogy egy okostelefonos-applikációs megoldáshoz képest, milyen előnyt nyújt, egy amúgy méregdrága(Garmin)navigációs eszköz beszerzése, soknapos gyalogtúrákhoz. Nyújt-e egyáltalán bármi többletet, ami miatt megéri beszerezni? Ha igen, akkor miért?

A válaszokat előre is köszönöm.



jan. 28. 15:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
A GPS ott is működik, ahol nincs mobilhálózat. Sztem kb ennyi előnye van.
jan. 28. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
57%

Előnye, hogy vízálló, ütésálló, porálló. Lehet, hogy a hideget/meleget is jobban tolerálja.


Amúgy nagyjából ugyanazt tudod vele csinálni.


Szerintem nem érdemes, csak ha tényleg extrém helyzetekben túrázol.

jan. 28. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
58%

Mennyi az a méregdrága és pontosan milyen eszközről beszélsz?

Nekem van egy Garmin eTrex 30-as GPS-em. Annó amikor az okostelefonok alig-alig bírtak ki egy napot akkumulátorral akkor mindenképpen kellett egy külön eszköz. Ha a telefonon ment volna a nyomvonal rögzítés és a térkép követése, akkor még délelőtt lemerült volna. A kis Garmin meg 2 cerkaelemmel elvan 2 napig. Ha lemerül, akkor meg bármelyik kocsmában lehet venni. De AA-s akkumulátorral használva is jól bírja és abból a hátizsákba elfér több is.

Szóval régebben mindenképpen indokolt volt egy plusz eszköz a telefon mellett. Ma már nem feltétlenül van erre szükség. Egy komolyabb mobilban egész jó GPS vevő van. És nem, nem kell hozzá mobil térerő 1-es. Az iPhoneokban biztosan működik még repülőmódban is a GPS. (Androidhoz nem értek, azt nem tudom.) Térképet pedig le kell tölteni a telefonra offline használatra és ahhoz sem fog kelleni netkapcsolat. Emellett komolyabbn mobilokban van már jó iránytű és barométer is ami még plusz szokott lenni a GPS készülékekben a régi telefonokhoz képest. Valamint az akkumulátoridővel is jobban állunk már a telefonok terén mint régen, ráadásul szinte mindenkinél van már powerbank is.

Túrázás, kerékpározás közbeni navigációt én sosem értettem. Itt van ideje az embernek ránézni a térképre, nem kell hogy a telefon bemondja, hogy itt fordulj balra. Ezzel el is veszik a túrázás egyik élvezetes része. Ha nagyon kacifántos nyomvonalon akarok menni, akkor otthon (A garmin basecamp app segítségével) behúzom a nyomvonalat a térképre, esetleg bökök le pontokat is és az innen elmentett gpx-et töltöm fel a telefonra, vagy a gps-re és csak követem a csíkot. Kerékpáron inkább a gpst rakom a kormányra, mert az bírja a rezgéseket. Telefont sosem rakok kormányra, nem akarom tönkretenni. A GPS-eknek a vízállósága is olyan, hogy tényleg tudja azt amit ráírnak, robosztus, erős készülékek, nem kell annyira vigyázni rájuk mint egy telefonra.

Azt tapasztaltam, hogy nyílt téren a gps 2-3, mig a telefon 4-6 méteres pontosságot tud, úgyhogy ez sem egy komoly érv a gps mellett. Geocach esetén ekkora távolságból már úgyis a szeméyre hagyarkozik az ember. Bozótban, erdőben meg kb mindegyik elvérzik és egy zártabb lombkorona alatt úgyis mindegyiken 20-30 méteres lesz a pontosság. (ezért is felesleges a navigálás)

Összefoglalva: ha durván nyomod a túrázást, geocaching, stb és kell az egész napos nyomvonal rögzítés, akkor jó ha van gps. Ha csak kocaturista vagy akkor bőven elég egy _normálisabb_ okostelefon.

jan. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
43%
#3: természetesen androidon is működik repülőmódban. Én a repülőútjaimat mindig rögzítem vele, ha az ablak mellett ülök. :)
jan. 28. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
57%
Na akkor már ezt is tudom! :)
jan. 28. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

1/5 : Offline túratérképek is működnek GPS-el.

2/5 : A telefonom is víz-ütés-porálló.

3/5 : A méregdrága nálam azt jelenti, hogy 150-200 ezerről indul egy egyfunkciós eszköz.

"a telefon bemondja, hogy itt fordulj balra" Offline térképeket használok telefonon, amelyek nem beszélnek.

jan. 28. 17:52
 7/14 A kérdező kommentje:

Sokat túrázunk és idáig egy víz-ütés-porálló (IP68-69) telefonnal navigáltunk offline túratérképekkel és GPS helymeghatározással. Mivel a telefonnak nagy teljesítményű akkuja van, ezért 5 napos, akár 1 hetes gyalogtúrákat is le lehet hozni vele töltés nélkül. Ilyenkor csak a téveszthető pontokon nézzük meg az offline térképet, és, ha nem egyértelmű, akkor a jelenlegi helyzetünket is.


A kérdésem erre vonatkozott, hogy jobb lesz-e ettől egy Garmin túra-GPS?

jan. 28. 18:02
 8/14 anonim ***** válasza:
43%
Kaptál választ.
jan. 28. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben nem lesz jobb semmivel. Esetleg ha vannak rajta fizikai gombok, akkor tudod használni esőben is. A telefont gondolom nem igazán.
jan. 28. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

9/9 : Vízálló a telefon, így tudtuk használni esőben is.

Akkor felesleges annyit költeni erre. Köszönöm válaszod.

jan. 28. 18:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!