Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Voyager 1 -2 visz a fedélzet...

A Voyager 1 -2 visz a fedélzetén videó vagy film felvételt vagy csak azt a golden record-ot?

Figyelt kérdés

2018. okt. 8. 22:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, azon a lemezen csak zene van, üdvözlet 50 különféle nyelven, és mindenféle állatok, madarak hangja. Illetve egy utalás, hogy aki megtalálja az üzenetet, próbálja hívni a Földet a mittomén melyik hullámhosszon.
2018. okt. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:

Azért van azon a lemezen, mert ebben a formában tárolva okozza a legkisebb kárt a kozmikus sugárzás az esetleg sok ezer éves útján.

Egy celluloid film vagy elektronikus adattároló rég tönkremenne, amikor ez még mindig olvasható.

2018. okt. 9. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
igen a fényképekről tudok. Értem. De egy ólomdobozban csak védett lenne nem?
2018. okt. 9. 12:10
 4/12 anonim válasza:

A lemezen van képi, illetve videóanyag, illetve fel van tüntetve rajta a videojel lejátszásának módja.

Lényegében az analóg eljárást követi, vízszintes sorokból álló letapogatás stb.

[link]

2018. okt. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:

Illetve rosszul írtam előbb, valami okból függőleges sorokból áll össze a kép a lemezen.

Hang meg a klasszikus analóg lemeztechnikával.

2018. okt. 9. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

"De egy ólomdobozban csak védett lenne nem?"


Falvastagság függvényében többé-kevésbé.

Egy műholdnál elég kötött a maximális tömeg, nagyon nagy szigetelő vastagsággal így nem lehet számolni.

És az árnyékolás sosem 100 százalékos, minél hosszabb a sugárzásnak kitett idő, annál több jut át.

Ezt az üzenetet túlzással örökéletűnek tervezték, lesz vagy százezer év, mire legkorábban idegen naprendszert elér, megnézném az a celluloidot, magnószalagot, CD-t, SSD-t, pendrive-ot (utóbbi kettő még nem is létezett a szonda kilövésekor), ami ennyit túlél, már anyaga miatt sem, nem hogy kozmikus sugárzással bombázva.

Az aranylemezen jól elkülönülő felületi geometriával "írt" adat viszont éppen robusztussága révén nagyon sokáig marad hiba nélkül kiolvasható.


Az arany nagyon passzív fém, plusz még jól bírja a kozmikus sugárzást is, ideális alapanyag időtállóság céljára (persze nem kopásra és ütés-verésre, mert puhasága miatt ott rosszul szerepel).

2018. okt. 9. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Szóval ha jól értem a fényképeket úgy marták bele az anyagba mint a hangot a bakelitbe?


Ez hogy lehetséges?

És a hang lejátszásakor miért nem zavar bele?

Illetve hogy nézik meg a képeket? (Gondolom valami nagyítóval vagy ilyesmi? )

2018. okt. 9. 14:27
 8/12 anonim válasza:

Nem egyszerre, először hanganyag van, utána videó.

512 függőleges vonalból áll össze egy képkocka, ezt egymás után viszik fel. Nagyítóval azt érdekes lenne megnézni.

Van egy köralalakú tesztábra is, a sikeres dekódolás ellenőrzéséhez, ezt láthatod a lemezen.

A lemezen lévő rajzok és bináris információk egy megfelelő szinten lévő civilizáció számára lehetővé teszik az információk kinyerését.


Aki ismeri az analóg képátvitel alapjait, annak mindez nem újdonság, attól eltekintve, hogy a képcsöves TV-k vízszintes sorokkal, pásztázással működnek.

2018. okt. 9. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Jó, tegyük fel megtalálom én mint messzi kozmikus lény. Megépítem a lejátszót az utasítás szerint és le is játszom.

Akkor eszerint mint mondod, a lemezt lejátszva előbb le megy a hanganyag aztán a képi anyag.

De még mindig nem értem a gyémántfej hogy továbbítja az "analóg kődúlású képeket." Vagy a tudósok kik útra bocsátották úgy gondolták, hogy az olvasófejet egy számítógéphez kötik?

De akkor sem értem a képek dekódolásához nem kéne más fajta/félé olvasófej?


Egyénként miniatürizált képekre egy bakaelit/ műanyag átlátszó korongot miért nem lett volna egyszerűbb ráolvasztani, úgy hogy a képeket teljesen körbefogja a műanyag?

2018. okt. 9. 15:39
 10/12 anonim válasza:

Jobban megnézve nem is videó, hanem állókép, csak engem is megzavart ez a pásztázó letapogatás, ami földi viszonyok között a televíziózáshoz kapcsolódó fogalom.

A kódolást sem kell nagyon komolyan venni, az egymás után felvitt függőleges sorok összerakása tulajdonképpen nem is dekódolás, csak a linkelt oldalon is ezt a szót használják.

Amikor egy fekete-fehér TV-ben a videojelből kép lesz, ahhoz nem kell külön dekóder. A videojel erősítés után vezérli a képcső katódját, ezáltal a képpont fényességét, amit a vízszintes és függőleges eltérítés mozgat, így áll össze a kép.

Ha valaki ezt dekódolásnak nevezi, azt is lehet éppen, csak nem szoktuk, szakmailag.

Amit dekódolásnak nevezünk, a kompozitjelből kinyerni az RGB videojeleket, ami a színes képcsőben már három katódot vezérel.

A Voyager lemezén viszont a színes képeket úgy oldották meg, hogy egymás után van feltéve három kép (RGB), amit az űrlényeknek kell majd egymásra illeszteni, hogy láthassák a színes földi világot.

A kép minden sora egyszerű analóg információ, azt sem kell dekódolni. A sötétebb-világosabb árnyalatokat a barázda mélysége szimbolizálja.

Nem sztereó lemez, itt nincs két hangsáv, a barázda két oldalán, hanem csak a monó gramofon, illetve fonográf elvét követi.

2018. okt. 9. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!