Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Csökkenthető-e alkatrész...

Clauscco kérdése:

Csökkenthető-e alkatrész cseréjével egy hajszárító hőfoka (állandóra), tehát, ha van benne ellenállás, termosztát, vagy kondi (pl.?), akkor valamelyiknek az értéke változtatásával megoldható-e, hogy kevésbé melegedjen a fűtőelem ?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 15. 18:54
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

9#

Vegyünk egy példát, a fűtőtest teljesítménye P1=1200 W, ezt kellene lecsökkenteni P2=800 W-ra egy vele sorosan kapcsolt ellenállással. Az egyszerűség kedvéért tekintsünk el attól, hogy a fűtőtest ellenállása hőmérsékletfüggő.

P2=800 W-hoz szükséges feszültség: U2=U1·√(P2/P1)=230·√(800/1200)=187,8 V

Ekkor az áram: I2=√(P1·P2)/U1=√(1200·800)/230=4,26 A

A szükséges soros ellenállás: R=(U1–U2)/I2=(230–187,8)/4,26=9,9 Ω

Ezen az ellenálláson keletkező veszteség: Pv=I2²·R=4,26²·9,9=180 W

Vagyis 180 W-ot fűtenénk el feleslegesen.

Van ilyen ellenállás, például 10 Ω és 200 W terhelhetőségű:

[link]

Méretei: Ø35×222 mm, ára 7083 Ft.

Kíváncsi lennék, hogyan építenéd ezt be a hajszárítóba. Vagyis, a fűtőtest teljesítmény csökkentését ellenállás soros kapcsolásával elvileg meg lehetne valósítani, de gyakorlatilag nem. Közel sem férne el a hajszárítóban és nagy lenne a veszteség. Szóval gondolkozz el, ki írta helyesen és ki nem.

2022. ápr. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

A hajszárító ki lett bontva, tisztítva, a szűrőn és a tengelyen sincs hajmaradék (a lapát is könnyen forog, igazán nem is nagyon volt mit tisztítani, mindíg is távolabbról használtam), egyszerűen, csak jóval forróbb, mint volt, gondoltam elfáradt benne valamelyik alkatrész, s mivel csak valamelyest konyítok az elektrónikához, reméltem, egyszerűen megjavítható, mivel kicsit a szívemhez nőtt (de inkább csak megszoktam). Mivel túl bonyolult (netán lehetetlen) a helyrehozatala arra a következtetésre jutottam, jobban járok, ha lecserélem egy újra. Mindenesetre köszönök minden hozzászólást, véleményt, segítséget s hogy ennek eredményeként a jobbik, egyszerűbb döntésre juthattam.

Sok szerencsét mindenkinek és még egyszer:

Köszönöm !

2022. ápr. 20. 12:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!