Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Az áramszünet okozhat ilyet?

Az áramszünet okozhat ilyet?

Figyelt kérdés
Kint voltam a konyhában, amikor áramszünet volt egy pillanatra (tényleg csak 1-2mp). A hűtő pont ment, amint visszajött az áram, elkezdett ki-be kapcsolgatni a kompresszor, kb 5 percig csinálta. Majd kattant benne valami, 10 percig csend volt, majd megint kattant és akkor indult el. Azóta normálisan működik csendben. Ezt az áramszünet okozta?
jan. 4. 00:57
 1/7 anonim válasza:
78%
Az biztos a kompresszor? Nekem most valamilyen légkeveréses van és az is szokott hasonlót közvetlenül a visszakapcsolás után. Csak mert alapvetően azt gondolnám ugyanolyan, néhány perces kompresszor-védelme lehet mint a légkondiknak. Tehát pont a ki-be kapcsolgatását kellene elkerülnie vele.
jan. 4. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ez még hagyományos kompresszoros.

Kb 2 éves Beko hűtő.

De utánaolvastam, állítólag ha meleg a kompresszor, nem biztos hogy újra tud indulni ha áramkimaradás van.

jan. 4. 03:20
 3/7 Szirty ***** válasza:
100%

A kompresszorban egy fázisú aszinkron motor van.

Az ilyen motor indításához segédfázis kell, amit 1-2 mp-re kell kapnia indításkor.

A segédfázis kapcsolását PTV-vel szokták megoldani, ami egy hőfüggő ellenállás (hidegen kicsi, melegen nagy az ellenállása). Ezt a motor árama melegíti. A PTC szerepe az, hogy indításkor, amikor a PTC még hideg, vezessen és adjon segédfázist a motornak. Üzem közben a PTC meleg marad a rajta átfolyó üzemi áram miatt, így nem ad segédfázist a motornak.


A megoldásnak van egy következménye: Ha a kompresszor üzemel és a PTC meleg, elmegy az áramellátás a kompresszor leáll, de az áramellátás visszatér, akkor a még mindig meleg PTC miatt a motor nem kap indításhoz szükséges segédfázist, kihűlni meg nem tud, mert áram folyik rajta.


Segédfázis nélkül az álló motor viszont tartósan nagy áramot vesz fel, amitől durván melegszik. A motor leégését egy bimetálos kapcsoló akadályozza meg, ami szintén felmelegszik a túláramtól és kikapcsol. Kikapcsolva azonban kihűl és visszakapcsol. Ha megint nem tud elindulni akkor megint túlmelegszik és ezt ismételgeti.

Ennek a kattogását hallod.


Bár a többszörös védelem ilyen "paraszt módon" ugyan, de megoldja a problémát. Ha legközelebb ilyet veszel észre akkor húzd ki a hűtőt 2-3 percre majd dugd vissza. Akkor nem fog szenvedni, egyből indulni fog.

jan. 4. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

A jelenség előfordult már régen is, az áramrelés segédfázissal működő kompresszoroknál is, amikor PTC-t még nem használtak ilyen célra.

Amikor gép már beállt ilyen állapotba (hátán a radiátor átmelegedett, belül a párologtató lehűlt), a rendszerben olyan nyomásviszonyok alakulnak ki, hogy áramszünet esetén a kompresszornak sokkal nehezebb újraindulni, illetve ahhoz erősebbre kellene tervezni, amit nyilván spórolás miatt nem tesznek meg.

Nyomásviszonyok pontosabb fizikai magyarázatát nem jegyeztem meg, egy hűtős szakmai oldalon olvastam.

jan. 4. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes válaszokat, mindenki kapott zöldet.

Ez az állapot nem károsítja valamelyik alkatrészt? Már nem az első eset, de volt amikor kihúztam pár percig, ne szenvedjen.

jan. 4. 10:26
 6/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Ezen a gyakori oldalon is leírta évekkel ezelőtt egy hűtőszerelő, hiába védettek a gépek ilyen ellen, a gyakorlatban néha mégis belepusztulnak egy-egy ilyen esetbe.

Ezért tanácsos kihúzni és megvárni, míg lehűl teljesen.

Ilyen előfordulhat, amikor szándékosan dugdosunk valami hosszabbítót, vagy áramszünet lett a lakásban bármi okból, a hűtőt legjobb kihúzni, hogy ne kínlódjon. Biztos, ami biztos.

jan. 4. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A miénk már 4 éves és van benne védelem, az áramellátás helyreállása után csak 2-3 perc múlva indul a kompresszor. Akkor is ha sokáig nem volt áram alatt, tehát biztosan kihűlt, az elektronika nem tudja. A 8 éves klímában dettó, sőt az nem csak áramszünetnél viselkedik így, hanem ha gyorsan ki-be kapcsolod a távirányítóval. De ha áram alatt volt és sokáig ki volt kapcsolva, akkor azonnal indul a kompresszor.
jan. 4. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!